שתף קטע נבחר

"מתנחלים צעקו לערבייה ביפו 'אתם זמניים'"

התושבים הערבים קיימו הפגנה במחאה על "ניסיונות מתנחלים להשתלט על העיר". העצרת, בהשתתפות השייח ראאד סלאח, נערכה עקב טענות של אחת הדיירות באזור, לפיהן הגיעו לביתה תלמידי ישיבה שצעקו לעברה "תסתלקי מכאן"

המתח מבעבע בעיר המעורבת. תושבים ערבים ביפו ערכו היום (ד') עצרת מחאה בעקבות אירוע שהתרחש ביום ראשון, ובו, לטענת כמה מהם, פרצו תלמידי הישיבה התיכונית בקרית ארבע לביתה של ערבייה וצעקו לעברה: "תסתלקי מכאן, זה לא הבית שלך, אתם הערבים זמניים פה". חברי הגרעין הדתי בעיר הכחישו את הטענות, וטענו כי האירוע אינו מוכר להם. התושבת סיפרה על כך לשוטר הקהילתי, אך לא הוגשה תלונה רשמית בשל כך.

 

התושבים הערבים מתייחסים בחומרה להתרחשויות, ורואים בהן עליית מדרגה. לדבריהם, מאות מתלמידי הישיבה בילו בפארק החדש בשכונת עג'מי, ומשם עברו לרחוב יפת. שם, לטענתם, נכנסו שני צעירים לבית של זיינב רחייל, ובשעה שחבריהם עומדים מסביב לבית השמיעו לעברה את קריאות הגנאי.

 

"ישבתי עם חברה בבית וראיתי המוני בני נוער. יצאתי לגינה ופתאום שניים מהם נכנסו לחצר שלי, הם שאלו בהתרסה 'זה הבית שלך?' עניתי -'בטח הבית שלי', והם אמרו שהערבים לא צריכים להיות כאן ו'זו הארץ שלנו", מספרת רחייל. "צעקתי עליהם, רדפתי אחריהם והם ברחו, אבל במשך ארבעים דקות המשיכו לעמוד בחוץ".


הפגנת התושבים הערבים ביפו. "רוצים לפגוע בנו" (צילום: ירון ברנר)

 

מאז, היא אומרת, התקשרו לטלפון שבביתה כמה פעמים ממספר חסום, קיללו ואיימו לפגוע בה ובבני משפחתה. "הם אמרו 'תתכונני אנחנו נבוא ונשחוט אותך ואת המשפחה שלך'".

 

"תחשבו שפלסטינים היו באים אליכם הביתה"

בשנה שעברה נכנסו לעג'מי חברי קבוצת "באמונה" המבקשים לבנות שם שכונה לצעירים וישיבה. בית המשפט אישר את בניית הפרויקט, למרות התנגדות התושבים. ערביי השכונה הוותיקים אומרים כי מדי שבוע באים מתנחלים לתהלוכות ברחובות העיר ונושאים את דגלי ישראל.

 

תושבים מבוגרים בשכונה סיפרו על חששם. "יש לי שכנה מבוגרת שפשוט מפחדת. היא חוששת שמה שעשו להוריה ב-48' יעשו עכשיו גם לה", סיפרה יהודית אילני, תושבת יפו ופעילה ב"וועדה העממית היפואית". "ברגע שמשהו רוצה לפגוע בשכנים שלי הוא פוגע גם בי".

 

יוזמי הפרויקט וחברי הגרעין הדתי דחו את הטענות, והבהירו כי האירוע המדובר אינו מוכר להם. "אנחנו חברת בנייה. אין לנו בחורים שמסתובבים ברחובות ועושים בלאגן", אמר יו"ר "באמונה", ישראל זעירא. לדבריו הצטרף גם ראש הגרעין התורני ביפו, הרב יובל אלפרט, שאמר כי הוא "לא מכיר מקרה כזה, גם לא אירוח של תלמידים מקריית ארבע במקום".

 

זינב רחייל בפתח ביתה ביפו. "רדפי אחריהם והם ברחו" (צילום: ירון ברנר)

 

סמי אבו שחאדה, מזכיר בל"ד ביפו ואחד ממארגני העצרת, אמר ש"הקהל הישראלי צריך לרגע להפוך את היוצרות ולדמיין שקבוצה של מאות פלסטינים עם דגלי פלסטין היו מגיעים אליהם הביתה ואומרים 'אתם תגורשו מכאן'. צריך להתעורר ולהבין מה המשמעות של הקמת התנחלות ביפו. הם עוד לא עברו לגור כאן ואנחנו כבר יודעים מה מבשר הפרויקט שלהם".

 

הוא גם מתח ביקורת על המשטרה, והביע תמיהה איך במשך ארבעים דקות

לא הגיעה לרחוב הראשי בעיר אפילו ניידת אחת. "ההתעלמות של המשטרה מהמקרה אינה מקרית, אנו עדים באופן שבועי לתהלוכות דומות של מתנחלים המגיעים ליפו וקוראים קריאות גנאי, כשהמשטרה אינה עושה דבר".

 

בהפגנה שנערכה היום, סמוך לביתה של רחייל, השתתפו חברי כנסת ויו"ר הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל, השייח ראאד סאלח. "נולדתי ביפו, שנים חיינו כאן יהודים וערבים, ועכשיו אלו מקרית ארבע רוצים לבוא אלינו ולפגוע בנו. אנחנו אזרחים ישראלים, אסור שבמדינה שלנו יקרה דבר כזה", אמרה רחייל.

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתפו קובי נחשוני ויואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השייח סלאח בהפגנה ביפו
צילום: ירון ברנר
מומלצים