שתף קטע נבחר

מנגנוני הבקרה ברפורמה בבנייה ייבחנו מחדש

בעקבות פרשת "הולילנד" והביקורת נגד הרפורמה שנועדה לפשט את הליכי התכנון והבנייה הורה ראש הממשלה לבחון מחדש את מנגנוני הבקרה שנכללו בהצעת החוק. נתניהו: "אני מוטרד מתופעות המנוגדות לשמירה על טוהר המידות בוועדות התכנון המקומיות"

הביקורת על הרפורמה לפישוט הליכי התכנון והבנייה קיבלה משנה תוקף בצל פרשת "הולילנד". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה היום (ד') לבחון מחדש את מנגנוני הבקרה ברפורמה, "במטרה להגביר את השמירה על המינהל הציבורי התקין ועל טוהר המידות".

  

 

לפני ימים אחדים ביקש ראש הממשלה משר המשפטים לבחון פעם נוספת את מנגנוני הבקרה שנכללו בהצעת חוק התכנון והבנייה. הבקשה הופנתה במטרה להגדיל "עוד יותר את השקיפות, האכיפה והמלחמה בשחיתות". הליך הבחינה הנוספת יבוצע בתקופה הקרובה במסגרת ועדת השרים לענייני חקיקה שדנה בהצעת חוק התכנון והבנייה. מלשכת רה"מ נמסר שהוועדה צפוייה לסיים את עבודתה בשבועות הקרובים, כך שתהליך החקיקה נמשך כמתוכנן. 

  

על אף שהצעת החוק החדשה נועדה להסיר את החסמים הביורוקרטים המסרבלים את הליך התכנון והבנייה בישראל ולמנוע תופעות של "מאכערים", היא זכתה לביקורת רבה. בין השאר נטען כי הרפפורמה עלולה לפגוע בשוויון האזרחי, וכן ברצון לשמור על איכות הסביבה, וכי "קיצור ההליכים" שהיא מצדדת בהם דווקא יצמצם ביקורת ויכשיר שחיתויות.

 

עם פרסום דבר הרפורמה אמר ראש הממשלה: "קיצרנו ופישטנו את ההליך והפכנו אותו לשקוף יותר וחשוף יותר למבחן הציבור". למרות זאת החליט נתניהו לבחון מחדש את מנגנוני הבקרה ברפורמה וזאת בנימוק כי הוא עדיין "מוטרד מהאפשרות שבוועדות התכנון המקומיות יוותרו כיסים של תופעות שאינן עומדות בקנה אחד עם עקרון-העל של השמירה על טוהר המידות".

  

יש בהצעה בלמים ואיזונים

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי כבר במתכונתה הנוכחית כוללת הצעת החוק שורה ארוכה של בלמים ואיזונים, שנועדו לסייע במאבק בתופעות של שחיתות, וזאת באמצעות הגברת השקיפות והבקרה על הליכי התכנון. עם מנגנונים אלה נמנים:

  • הקמה של יחידה מיוחדת במשטרה שתעסוק באכיפה של עבירות בתחום התכנון והבנייה.
  • מינוי נציגי ציבור על ידי שופט בוועדות לתכנון ובנייה; חיזוק מעמד היועצים המשפטיים של הוועדות.
  • הדיונים בוועדות המקומיותיתץועדו במלואם, יוקלטו, ויהיו פתוחים לעיון הציבור.
  • שמיעת התנגדויות הציבור על ידי יועץ חיצוני מקצועי.
  • הטלת סנקציות בחוק על חברי ועדה, כולל הטלת אחריות פלילית, השעיה ופיזור ועדה.
  • קביעה כי כל הדיונים בוועדות, חומרי הרקע, ההחלטות והנימוקים יהיו פתוחים לציבור ושקופים.

 

מטרות הרפורמה

הרפורמה נועדה לשפר, לייעל ולקצר את הליכי התכנון והבנייה. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי רפורמה זו, יחד עם רפורמות נוספות שמקדמת הממשלה, צפויה להביא גם להגדלת היצע הדירות בשוק ולמיתון המחירים. "במצב הנוכחי תקועות עשרות אלפי דירות "בצנרת" ושחרורן לא רק שיעודד את הגדלת ההיצע אלא גם ימנע תופעות פסולות", נמסר מהמשרד. 

 

בעקבות הודעת נתניהו על בחינה מחדש של חוק התכנון והבנייה אמר יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון (קדימה): "הרפורמה בחוק התכנון והבנייה שנתניהו העביר באמצעות רוב דורסני בכנסת דווקא תגביר את השחיתות ותפגע בהליכי התכנון ובסביבה. רה"מ שוב טועה ומטעה את הציבור".

 

השתתף בהכנת הידיעה: רוני סופר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רה"מ בנימין נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים