שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אובמה ליהודי ארה"ב: לא אקדם "שלום מבחוץ"
  במכתב תשובה לראשי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודים, כתב הנשיא האמריקני: "אני מחויב עמוקות להגשים את התפקיד שארה"ב חייבת למלא למימוש השלום, אבל גם מכיר בעובדה שכדי שכל הסכם יישמר, אסור לכפות אותו מבחוץ"
  בזמן שג'ורג' מיטשל, שליחו המיוחד של נשיא ארצות-הברית, עושה את דרכו לישראל, מבטיח הנשיא האמריקני ברק אובמה, שאין בכוונתו לכפות תוכנית שלום משלו על המזרח התיכון. במכתב תשובה לראשי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודים כתב, כי אין בכוונתו לקדם "שלום מבחוץ".

   

  אובמה הגיב לחששות שהביעו ראשי ועידת הנשיאים, בפני אנשי הממשל, על היחס לישראל. בתקופה האחרונה החלה פעילות מאחורי הקלעים של ארגונים יהודים ובבית הלבן החליטו לבלום את הסחף. "אנחנו מכירים זה את זה זמן רב", כתב. "אתם יכולים להבחין בין הרעש והסילופים של עמדתי, לבין הגישה של הממשל שלי כלפי המזרח התיכון".

    

  הנשיא האמריקני הדגיש במכתבו, כי "במשך יותר מ-60 שנה נשיאים אמריקנים מאמינים שהשגת שלום בין הערבים וישראל הוא אינטרס לאומי של ארה"ב", וציין שהוא פועל להשגת שלום במזרח התיכון מיומו הראשון בבית הלבן.

   

  "אני מחויב עמוקות להגשים את התפקיד שארה"ב חייבת למלא למימוש השלום, אבל גם מכיר בעובדה שכדי שכל הסכם יישמר, אסור לכפות אותו מבחוץ", כתב אובמה. "הוא חייב להגיע במשא-ומתן ישיר בין המנהיגים, שצריכים לקבל החלטות קשות בעלות משמעות היסטורית. אנחנו מתכוונים לעזור להם בין השאר כי הסטטוס-קוו לא משרת את האינטרסים של ישראל, הפלסטינים וארה"ב".

   

  הנשיא האמריקני ביקש להבהיר, כי יחסי ארה"ב-ישראל לא יפגעו כתוצאה מהמחלוקות הנוכחיות בין ממשלו לבין ממשלת נתניהו. "הרשו לי להיות ברור מאוד: יש לנו יחסים מיוחדים עם ישראל, וזה לא ישתנה.
  ארצותינו קשורות בערכים משותפים, קשרים עמוקים ואינטרסים משותפים. רבים מהכוחות שמאיימים על ישראל מאיימים גם על ארה"ב ועל המאמצים של ארה"ב להבטיח שלום ויציבות במזרח התיכון. הברית שלנו עם ישראל משרתת את האינטרס הביטחוני הלאומי שלנו".

   

  אובמה הבהיר ש"בעוד אנחנו ממשיכים בחתירה לשלום בר קיימא בין ישראל לפלסטינים ושכונותיה של ישראל, כל הצדדים צריכים להבין שהמחויבות שלנו לביטחון ישראל היא בלתי מעורערת ולא יהיה שום טריז בינינו. יהיו לנו חילוקי דעות, אבל נעבוד לפתור אותם כבני ברית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים