שתף קטע נבחר

נאמן: אמשיך לקדם את פיצול סמכויות היועמ"ש

חצי שנה אחרי שקיבל "נוק אאוט" מנתניהו, שהחליט למנות את וינשטיין לפי המתכונת הקודמת, אותת שר המשפטים בכנס באילת שהוא לא ויתר: "המצב הקיים, בו יש סמכויות של תביעה וייעוץ לאותו אדם, אינו יכול להמשיך"

לא מוותר: קרוב לשלושה חודשים חלפו מאז כניסתו לתפקיד של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ומתברר כי השר הממונה עדיין נחוש לקדם את תוכניתו לפצל את סמכויותיו של היועץ. השר יעקב נאמן דיבר בכנס של ועד מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין שנערך היום (ו') באילת, בהשתתפות פאנל שרי משפטים לדורותיהם, שכלל מלבדו גם את דניאל פרידמן, חיים רמון, יוסי ביילין ודוד ליבאי.

 

כזכור, נאמן קידם במרץ את התוכנית לפני מינוי היועץ החדש, אולם ספג מכה קשה מראש הממשלה בנימין נתניהו, שהחליט ערב מינוי היועץ לדחות את ההחלטה, ולמנות את היועץ החדש לפי המתכונת הקודמת.

 

חצי שנה חלפה מאז, ונראה כי נאמן החליט שהגיע הזמן להעלות את הנושא על סדר היום מחדש. "המצב הקיים, בו יש סמכויות של תביעה וייעוץ לאותו אדם, אינו יכול להמשיך", אמר נאמן בכנס. הוא טען כי כבר ציין בעבר שלאחר מינוי היועץ המשפטי לממשלה - יפעל בנושא.

 

"מדיניות היא מילת קסם", הוסיף. "אצלי אין סיסמאות, סדר היום שלי הוא בכך שכל שבוע יש לי פגישת עבודה עם היועץ המשפטי. אצל היועץ יש ייעוץ וחקיקה, והשר מכריע בסופו של דבר. לא פעם קורה שאני מכריע בנושאים של חקיקה בניגוד לדעות של יתר היועצים".

 

"הכנסת, עד היום, לא חוקקה את חוק יסוד החקיקה", הוסיף בעניין אחר. "אני פועל בנושא כדי להביא לחוק יסוד החקיקה, לא להקצין לשום צד, ולהגיע להסכמה על גישה לגבי סמכות הכנסת לבטל פסיקות בג"ץ. מי שמייצג את רצון העם זה הכנסת, שצריכה לחוקק חוקים".

 

גם השר לשעבר פרידמן התייחס לבית המשפט העליון, אויבו הוותיק: "בתי משפט עליונים מתחלקים לשניים, אחד שהיה עד 30 שנה לאחר קום המדינה, ומאז - מה שקם אחר לגמרי. מה שאירע לסימביוזה בין הפרקליטות לבית המשפט העליון הוא שחלק מהשופטים הדומיננטיים באים משם".

 

גם ליבאי התייחס לנושא זה: "בית המשפט העליון מנהל את המדינה. יש נושאים שאין בהם הכרעות ממשלה. תפקיד שר המשפטים שיושב בישיבות ממשלה הוא לכוון את הממשלה שתפעל על פי חוק. חוקה קובעת סדרי שלטון וקובעת את זכות הפרט, ומי שנותן לזה תוקף זה בית המשפט העליון שיושבים בו אנשים חכמים שנבחרו". הקהל צעק בתגובה "מי בחר אותם?" אך לא זכה לתגובה מחברי הפאנל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נאמן. להגיע להסכמה על גישה לגבי סמכות הכנסת לבטל פסיקות בג"ץ
צילום: עידו ארז
מומלצים