שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפדופיל הנאצי פול שפר מת בכלא בצ'ילה
  שפר הקים בצ'ילה "חוות מקלט" לפליטים נאצים לאחר מלחמת העולם השנייה. בשנות ה-90 נמלט לארגנטינה על רקע חשדות להתעללות מינית בעשרות ילדים, ולפני כחמש שנים הוסגר לצ'ילה ונשלח ל-20 שנות מאסר

  פול שפר, נאצי שהוסגר מארגנטינה לצ'ילה לפני כחמש שנים, מת היום (שבת) בבית סוהר בצ'ילה על רקע בעיות לב מהן סבל. שפר, בן 88, ריצה מאסר לאחר שהורשע בפדופיליה ובהקמת חוות-קומונה שבה עונו מתנגדי משטרו של הרודן הצ'יליאני אוגוסטו פינושה. בנוסף, הורשע בתקיפתם המינית של ילדים שהוחזקו בחווה, ששכנה דרומית לסנטיאגו הבירה.

   

  רשות בתי הסוהר בצ'ילה הודיעה כי שפר מת בעקבות סיבוכים של מחלת לב ממנה סבל בשנים האחרונות. מאז חודש יולי האחרון הוא שהה בבית הסוהר בכלא בשל הידרדרות במצבו הבריאותי.

   

  שפר נעצר במרס 2005 בפרבר עשיר של בואנוס איירס, אחרי שנמלט מהרשויות במשך שמונה שנים. עם הגיעו לצ'ילה הוא נשלח לריצוי 20 שנות מאסר, לאחר ששנה קודם לכן הורשע שפר שלא בנוכחותו בהתעללות מינית בילדים צ'ילאנים שפותו ללמוד בבית הספר ב"קלוניה דיגנידד", החווה שייסד ב-1961 בדרום צ'ילה.

   

  החווה, שהייתה ממוקמת 350 קילומטרים דרומית לסנטיאגו, בירת צ'ילה, היוותה עיר מקלט לפליטים שהגיעו מגרמניה הנאצית לאחר מלחמת העולם השנייה. היא כללה בית חולים ושדה תעופה, והייתה מעין "מדינה בתוך מדינה".

   

  שיתוף פעולה עם פינושה

  שפר התגורר ב"קולוניה דיגנידד" יחד עם כ-300 מחסידיו. החסידים סגדו לו כאל אל וניתקו את עצמם מהעולם שמחוץ לחווה. בעבר העיד גורם במשטרה החשאית הידועה לשמצה של הרודן פינושה, כי המשטרה נהגה לעבוד עם הכת. חברים בכת הכחישו שלקחו חלק בעינויים אולם הודו כי היו להם קשרים ידידותיים עם הצבא. לשיטתם, הם חלקו עם הצבא גישות פילוסופיות אנטי-קומוניסטיות.

   

  שפר, ששירת במלחמת העולם השנייה בצבא גרמניה הנאצית כחובש, אף

  הואשם בצ'ילה בכך שסייע למשטרה החשאית לחטוף אסיר פוליטי בתקופת הדיקטטורה הצבאית שם, בין 1973 ל-1990.

   

  עם זאת, בשנת 1996 נאלץ שפר להימלט לארגנטינה, לאחר שהוריהם של רבים מהילדים ששהו בחווה הגישו נגדו תלונות על התעללות מינית. לואיס פואנזלידה, ראש האינטרפול בארגנטינה, סיפר אז כי שפר מבוקש גם בגרמניה באשמת התעללות בקטינים, ובצרפת באשמת חטיפה ועינוי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים