שתף קטע נבחר

זירת הקניות

פגעתם בטבע: מעכשיו תשלמו יותר

פקחי רשות הטבע והגנים יוכלו לתת קנס מירבי של 150 אלף שקל למי שפוגע בחיות בר; בתי המשפט יוכלו לתת עונש מירבי של שנתים מאסר, אך לדברי מנהל אגף חקירות ומודיעין ברשות, בתי המשפט לא מחמירים מספיק על עבריינים בתחום זה

עבריינים שיפגעו בחיות בר או בטבע יידרשו לשלם מעתה קנסות גבוהים יותר או לשאת בעונשים חמורים יותר - הן מצד פקחי רשות הטבע והגנים והן מצד בתי המשפט. זאת, בעקבות כניסתם לתוקף של תעריפים חדשים המאפשרים לפקחים, ולבתי המשפט להחמיר בענישה נגד עבירות סביבתיות.

 

על פי התעריפים החדשים, קנס של פקח רשות הטבע והגנים יוכל להגיע עד 730 שקל - במקום 660 שקל עד כה. כך גם באשר לקנסות המירביים הנהוגים בנוגע להגנת חיית הבר כמו ציד בלתי חוקי; על פי התעריף החדש ניתן יהיה לקנוס עד גובה של 150,600 שקל במקום קנס בגובה 134,600 שהונהג עד כה.

 

לצד הטלת קנסות, התיקון מאפשר גם לבתי המשפט לגזור עונש מאסר של עד שנתיים בפועל על עברייני סביבה.

 

ברשות הטבע והגנים ציינו כי התעריפים החדשים נכנסו לתוקף כבר לפני כשבועיים וכי בימים אלו כבר החלו הפקחים לעשות שימוש בקנסות המוגדלים.

 

גל אריאלי, מנהל אגף חקירות ומודיעין ברשות אמר כי העלאת התעריפים מהווה חלק ממגמת ענישה חדשה. "המגמה כיום היא להחמיר את הענישה על עבירות שעניינם פגיעה בטבע, והעלאת הקנסות היא עוד כלי הניתן לפקחים במאבקם".

 

אריאלי ציין כי המהלך החל להתגלגל לפני כשנה, אז החליטה ועדת הפנים של הכנסת על הכפלת הקנס המירבי הקבוע בחוק. עם זאת, לדבריו, הצלחת המהלך כולו תלויה בפסיקות בתי המשפט, שעד כה נמנעו מלהחמיר עם עברייני סביבה. "אנו מקווים שבתי המשפט יאמצו את רוח הדברים. עד כה לא ניתן הקנס המירבי על עבירות ציד או סחר בערכי טבע, כך שלמעשה היינו שמחים לו היו מטילים את הסכומים הקיימים כיום בחוק", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציד לא חוקי של אווזים. ארכיון
צילום: הָרִי קְרוֹיְטוֹרוּ
מומלצים