שתף קטע נבחר

אנשי העירייה מחקו את הציור של בנקסי

במלבורן החליטו להלחם באמני הגרפיטי המקומיים, אולם עובדי התחזוקה שנשלחו למשימה מחקו בין השאר גם את ציור הקיר של האמן הנודע בנקסי, המוערך בעשרות אלפי דולרים

על פי רוב, נשלחים אנשי התחזוקה של העירייה כדי למחוק את העקבות שמשאירים אחריהם אמני גרפיטי ברחבי העיר, עבריינים שמשחיתים את קירותיה וחוצותיה, לפחות בעיני פקידיה. אבל מה קורה כשאמן הרחוב הוא יוצר מהולל שמציג בכל העולם? אז אלו המנקים המסכנים שנושאים באשמה.

 

זה בדיוק מה שקרה השבוע במלבורן שבאוסטרליה, שם העלימו אנשי התחזוקה של העיר את ציור הרחוב שהותיר האמן הבריטי הנודע בנקסי על קיר מקומי. ציור סטנסיל של חולדה, שיצר בנקסי במהלך ביקורו שם לפני שבע שנים, שרד עד כה ויש מי שהעריכו אותו בעשרות אלפי דולרים. מה רבתה ההפתעה כשבבוקר יום רביעי התגלה כי הוא נמחק.


לאן נעלם הציור של בנקסי? רחוב "הוזייר ליין" במלבורן (צילום: רויטרס)

 

תחקיר קצר העלה כי הציור הוסר כחלק ממבצע של עיריית מלבורן לטיהור העיר מגרפיטי, במיוחד ברחוב "הוזייר ליין", שקירותיו הפך למעין קנווס מבוטן לאמני הרחוב המקומיים. כך קרה שגם היצירה של בנקסי נמחקה, ביחד עם כל שאר הציורים, למרות שבעירייה ידעו על קיומה. "היצירה הוסרה בגלל שהיתה מוקפת בציורי רחוב אחרים והעובדים לא היו מודעים לחשיבותה", הסבירה נציגת העירייה, שהתנצלה על המקרה והבטיחה רענון של שימור יצירות רחוב.  


ציור הצוללן המחולל של בנקסי במלבורן (צילום: רויטרס)

 

בכלל, מלבורן לא ממש מסבירה פניה לבנקסי, למרות חיבתו המוצהרת אליה. "אמנות הרחוב שלה היא כנראה התרומה הגדולה ביותר של אוסטרליה לאמנות מאז שהם גנבו לאבוריג'ינים את העפרונות שלהם", אמר בזמנו. ב-2008, גנבו בנדיטים מקומיים את פרי העפרונות שלו עצמו, כשיצירה נודעת שלו נהרסה על ידי ונדליסטים מזדמנים.

 

וגם לבנקסי יש על להתנצל

בעוד שמלבורן מתנצלת בפני בנקסי על התאונה שארעה, האמן עצמו מציע יצירה המוערכת בכ-200 אלף פאונד ללהקת הרוק הבריטית "Exit Through the Gift Shop" כפיצוי על כך שקרא לסרטו החדש בשמה. המתופף סיימון דאנקן סיפר שקיבל אימיילים מאיש מסתורין בשם בנקסי, שהציע לו לשנות את שם הלהקה בתמורה לאחת מיצירותיו, וזאת לאחר שגילה כי שם סרטו זהה לשם הלהקה.

 

ברגע שחברי הלהקה גילו במי מדובר, הסכימו לעסקה ושינו את שמה ל-"Brace Yourself". זמן קצר לאחר מכן נשלח אליהם ציור ענק של האמן המדובר, אותו הם מתכוונים להציג בגלריה ולהמנע ממכירתו. נראה שבשלב זה הם אכן יכולים להסתפק בפרסום הרב שהמקרה נותן להם, גם בשמם החדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקיר במלבורן. העיר לא מסבירה פנים לבנקסי
צילום: רויטרס
לאתר ההטבות
מומלצים