שתף קטע נבחר

פרשת החניונים: עבודות שירות לסגנו של חולדאי

נתן וולוך כתב 3 מכתבים לבקשתו של "מלך החניונים" ראובן גרוס כדי להשיג ויזה לתושבת מולדובה. הוא טען שהיא מגיעה להשתלמות בעירייה

בית משפט השלום בתל אביב גזר היום (ה') עבודות שרות על נתן וולוך, סגן ראש עיריית תל אביב לשעבר, שסייע לראובן גרוס ז"ל, שזכה לכינוי "מלך החניונים" להכניס לישראל במרמה תושבת מולדובה. הוא עשה זאת לאחר שטען כי היא מגיעה להשתלמות במערכת החינוך בתל-אביב, למרות שכלל לא היו השתלמויות כאלה בעירייה.

 

וולוך הואשם בזיוף ומרמה בפרשיה שהסתעפה מחקירת "פרשת החניונים". הוא הודה במסגרת הסדר טיעון בשלוש עבירות של הפרת אמונים של עובד ציבור, וכן בשלוש עבירות לפי חוק הכניסה לישראל. בכתב האישום ייחסה הפרקליטות לוולוך (73) קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, זיוף ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

 

וולוך כתב שלושה מכתבים במסגרת תפקידו כדי להשיג ויזה לאותה תושבת מולדבה, לבקשתו של ראובן גרוס שחפץ להזמינה לביקור. על כך נכתב בהכרעת הדין: "לא מדובר היה במעידה שניתן לכנותה חד-פעמית. אמנם, שלושת המכתבים נכתבו למען אותה מטרה ובהקשר לאותה מסכת עובדתית. אך בכל זאת, לא ניתן להתעלם מכך שהנאשם לא אמר די לאחר המכתב הראשון, לא התעשת ולא נמלך בדעתו, אלא המשיך באותו קוד התנהגות כלפי גרוס שלוש פעמים נפרדות לאורך שלוש שנים".

 

לדברי השופטת, "לא ניתן להקל ראש במעשי הנאשם. אינך מצפה מאיש ציבור, במיוחד בעמדה כה בכירה כסגן ראש עירייה,

כי יוציא תחת ידיו מכתבים בעלי תוכן כוזב ביודעין, תוך הטעיית רשות אחרת של המדינה". עוד קבעה: "על רקע מעמדו הרם והחובה להביע מסר עונשי ראוי בגנותם, מחייבים את הרשעתו בדין".  

 

"בשלב הזה אני בעיקר שמח שהסיפור הזה מאחורי", אמר וולוך בתגובה לגזר הדין.

"אחרי שנתיים של סיוט ועינוי דין. בימים אלה אני מוקדש כולי לאירועי שבוע הגמלאי של עיריית תל אביב".

 

למרות התנגדות עורך דינו, הרשיעה אותו השופטת גיליה רביד וגזרה עליו 200 שעות לתועלת הציבור. השופטת בחרה להרשיעו ללא קלון לאור פעילותו הציבורית במשך 40 שנה, בהתאם לכך יוכל וולוך לשוב לכל תפקידיו הציבוריים. את התיק ניהלו עו"ד ערן זלר ואמג'ד שופני מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. ראש העיר רון חולדאי וראש האגודה למען החייל, אביגדור קהלני, הגישו עדויות אופי בכתב למען וולוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הודה בהפרת אמונים. נתן וולוך
מומלצים