שתף קטע נבחר

דני איילון: בשיחות הקרבה ידונו בחרם הפלסטיני

הרבה כעס היה בישיבת ועדת הכלכלה עקב החלטת הרשות להחרים את תוצרת ההתנחלויות. יו"ר התאחדות התעשיינים הציע לנקוט צעדי ענישה משמעותיים. "נסגור את הנמלים לסחורה פלסטינית. שיעברו לירדן או סעודיה"

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה הבוקר (יום א') בדרכי תגובה אפשריות לחוק שאושר בשבוע שעבר בשטחי הרשות הקובע עונש לפלסטינים שישווקו מוצרים שמקורם ביישובים הישראלים ביהודה ושומרון.

 

סגן שר החוץ, דני איילון, אמר כי ישראל תדרוש מהפלסטינים לבטל באופן מיידי את החרם כבר בשלב הראשוני של שיחות הקרבה. עם זאת, הבהיר שבהתאם לדרישת ישראל לפתוח את המגעים ללא תנאים מוקדמים, לא תהיה הסרת החרם תנאי להמשכם. 

 

איילון ציין כי בין מסע הלחצים על הפלסטינים בפרשה, פועלת ישראל גם במישור המדיני בניסיון למנוע את הצטרפות הרשות לארגון הסחר העולמי כמשקיפה ולעצור חלק מהכספים שמעבירות אליה מדינות אירופה כתרומות לכלכלתה ועומדים על 150 אלף דולרים בחודש, אם ישמשו גם למימון מסע החרם.

 

יו"ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, הציע לחברי הוועדה לסגור את נמלי ישראל בפני ייבוא חומרי גלם של הרשות וייצוא סחורות פלסטיניות כאמצעי ענישה להחלטה. "הנמלים שלנו הם צינור החמצן שלהם וסגירתם לא תפגע בנו אלא רק בהם. ומצדנו, הם יכולים להעביר את הפעילות לירדן ולסעודיה. כך נבהיר להם שאחרי סטירת הלחי של החרם, לא נפנה להם את הלחי השנייה".

 

ברוש גרס עוד כי המהלך צפוי לפגוע בפלסטינים עצמם, במיוחד לאור המאמצים הרבים שהשקיעו גורמים ישראליים בשיקום הכלכלה בשטחים כבסיס איתן להסדר שלום. "כרגע הם יורים לעצמם ברגל. הם מודעים לכך וגם אמרו את זה בשיחות שניהלתי איתם, שכן המפעלים הישראליים בשטחים מייצרים עבודה לפלסטינים שתומכת בכלכלה שלהם. זו הסיבה שראוי לבקש מהם מחיר בגובה דומה לזה שהם דורשים מאתנו".  

 

בסיכום הדיון, החליטו חברי הוועדה להעביר את הדרישה לפלסטינים להפסיק את החרם באופן מיידי גם באמצעות האמריקנים והרביעיה הבינלאומית. עוד הם קראו לאשר את הסנקציות שהועלו בישיבה, וכן קראו לעצור את הזרמת הכספים המיועדים לרשות במסגרת החזרי מע"מ וביטוח לאומי - והעברתם לטובת התעשייה הישראלית, כפיצוי על הפגיעה שגורם החרם. 

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד הודיע כי במידת הצורך - יקדם הפורום יוזמות חקיקה מהירות לאישור העיצומים על הרשות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דני איילון. לעצור את התרומות
צילום: לואיז גרין
צילום: אסף רביץ , משרד הבטחון
שרגא ברוש. דורש ענישה אפקטיבית
צילום: אסף רביץ , משרד הבטחון
מומלצים