שתף קטע נבחר

השרים פסלו עוד "חוק נאמנות" של ישראל ביתנו

עשרה ימים אחרי שישראל ביתנו איימה להתעלם מהמשמעת הקואליציונית אם לא יקודמו חוקים נגד "תופעות של אי נאמנות למדינה" - דחתה ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק לשלילת זכות הצבעה מטרוריסטים ומרוצח ראש הממשלה

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה היום (א') את הצעת החוק של ח"כ משה (מוץ) מטלון, לפיה תישלל זכות ההצבעה בבחירות הכלליות ממי שהורשע בעבירות בטחוניות נגד אזרחי המדינה, או מעבירות שיש בהן פגיעה ביסודות הדמוקרטיים של המדינה. ההצעה נועדה למנוע את זכות ההצבעה, בין היתר, מרוצח ראש הממשלה יגאל עמיר, כמו גם מי שהורשעו במעשי טרור.

 

בעד הצעת החוק הצביעו כל שרי ישראל ביתנו החברים בוועדה, אולם היא נתקלה בהתנגדותם של השרים מכל יתר מפלגות הקואליציה - הליכוד, העבודה, ש"ס והבית היהודי - והיא לא תקודם על ידי הקואליציה.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "לצד העונש שאותם אנשים קיבלו על ידי שופטי בית המשפט, לקיחת זכות זו תהווה כהודעה נוספת שאינם חלק עוד מהחברה הנורמטיבית, ובעצם הוצאו אל מחוץ לגדר". אולם רוב השרים, כאמור, לא השתכנעו.

 

גם ניסיון קודם של ישראל ביתנו לחוקק "חוק נאמנות", לפיו אזרחות תהיה תלויה בהצהרת נאמנות לישראל כמולדת העם היהודי, נפל בוועדת השרים לחקיקה - לפני כמעט שנה.

 

רק לפני עשרה ימים, ערב פתיחת מושב הכנסת הנוכחי, הזהירה ישראל ביתנו את יו"ר הקואליציה לגבי שורה של נושאים שהופיעו בהסכם הקואליציוני עמה והיא דורשת את קידומם במהלך מושב הקיץ - ולא, תקדם אותם המפלגה "באופן עצמאי, בלי קשר למשמעת קואליציונית". אחד הנושאים הללו היה "תיקוני חקיקה נדרשים על מנת להתמודד עם תופעות של אי נאמנות למדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
"להוציא אל מחוץ לגדר". ח"כ מטלון
צילום: שאול גולן
מומלצים