שתף קטע נבחר

עושה מילואים? למי אכפת

במקום להקים מועצות ולקבל החלטות שלא מיישמים, כדאי פשוט לטפל כראוי בתלונות של הנושאים בנטל

כמו שעון קוקייה מקולקל, יוצאת הציפור אחת לשנה מהקן הצבעוני, מקרקרת וחוזרת על קפיץ מקולקל אל מאחורי השעון או המטוטלת. כבר לפני שש שנים נכתב כאן על האמנה המופרכת שיזם קמל"ר א': המעסיקים התחייבו ברעש גדול ומערכת הביטחון ויחסי הציבור גיבתה אותם, כדי לבשר למילואימניקים איזה טיפול נהדר יקבלו מעתה ממעסיקיהם כשייצאו למילואים. לא עוד מכתבי פיטורים, הובטח.

 

אתמול הסביר קמל"ר אחר את השיטה למניעת פיטורים – מפקדי גדודים ופלוגות לא מזכירים ולא מציינים בקורות החיים שלהם את העובדה המבישה שהם עושים מילואים, כדי לא לפגוע בסיכוייהם לקבל עבודה.

 

מי זוכר את האמנה? הרי גם לפני שלוש שנים יצאה הקוקייה מהקן הפלסטי וקרקרה על הקמת מועצה ציבורית למען אנשי המילואים. שוב פעלה מערכת משומנת של יחסי ציבור וביטחון להציג את המועצה ואת הוגה הרעיון כמי שמציע פתרון אולטימטיבי לבעיות אנשי המילואים. המועצה הדגולה אפילו נפגשה לפני מספר שבועות וממש הקשיבה לבעיות שהעלו בפניה אודות העסקת אנשי מילואים במגזר הפרטי.

 

במועצה יושבים אנשים ששכרם כידוע מגיע ליותר ממיליון שקל בחודש. יעקב פרי למשל היו"ר.

חוץ מכיבודים וכבוד, האם מי שמקבל שכר כזה יכול להרגיש בכלל מה המשמעות של הסתרת היותך מ"פ או מג"ד כדי להתקבל לעבודה? כדי לקבל שכר מינימום? מה המשמעות של להתבייש בהיותך חייל בצבא המילואים של מדינת ישראל? ומה יאמר מג"ד כזה לחייל שלו שיבוא לבקש שחרור בגלל בעיות פרנסה או איומי פיטורים?

 

אבל הקוקייה בשלה. אנחנו בשנת 2010. ראש הממשלה נתניהו ביקש או הנחה "את שר המשפטים, יעקב נאמן, יחד עם סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, להגיש לו תוך 60 יום המלצות באשר לדרכים להביא להעדפתם של חיילי המילואים בסקטור הפרטי, שלדבריו "נושאים בנטל העיקרי בהבטחת הביטחון של כולנו".

 

אפשר להתפעל. אפשר גם להשתעל, לצקצק בלשון, לטפוח על השכם. סחתיין ביבי. ממש החלטות. ומה יקרה בעוד חודשיים? הרי חוק המילואים מ-2008 כבר עוסק בהעדפת אנשי מילואים, ומבטיח שורת הטבות שאותן הממשלה לא מילאה עד היום. גם ממשלת נתניהו המכהנת ממש ברגע זה מתקשה ליישם את החלטות החוק, למרות שלרשותה כבר עומדת גם מועצה ציבורית במשרה מלאה וגם אמנה מופרכת בכריכה קשה וגם חוק שנחקק בכנסת. ואותם בעלי עסקים שמפטרים מילואימניקים רק על שום שהם יוצאים למילואים... האם מישהו שלח אליהם את משטרת ישראל? מישהו לפחות חשף את שמם כדי שהציבור יפסיק לקנות מהם או להיכנס לעסקים שלהם?

 

הנה הצעה פשוטה, אדוני ראש הממשלה: בטל את המועצה הציבורית המיותרת, בטל את תפקיד הקמל"ר, והפעל רק שלושה חוקרים שירכזו את תלונות אנשי המילואים שפוטרו או לא התקבלו לעבודה בגלל שירות מילואים. את ממצאי החקירה הזאת ואת שמות העסקים, החברות, המנהלים שגרמו לעוול הזה למילואימיניקים, פרסם בכותרות דומות לכותרות שליוו את פרשת הולילנד. השערורייה הזו לא פחות חמורה.

 

ואם בין העסקים יש גם כאלה שנציגיהם יושבים במועצה הציבורית למען אנשי המילואים, אל תהסס לחשוף את קלונם. כי את הקוקייה שיוצאת אחת לכמה שנים כדי לצווח על מצב אנשי המילואים ראינו אחרי חומת מגן, וראינו אחרי מלחמת לבנון השנייה ואנחנו רואים אותה כעת. היא לא השתנתה, היא עדיין מחוברת לאותו קפיץ מקולקל. לפחות עד המלחמה הבאה.

 

איתי לנדסברג, פורום המג"דים והמח"טים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מילואימניקים. מסתירים את הדרגה באזרחות
צילום: הרצל יוסף
מומלצים