שתף קטע נבחר

יוזמת שמאל יהודית-אירופית: "לוחצים מתוך דאגה"

יוזמה ראשונה מסוגה של אנשי ציבור ורוח יהודים אירופים, קוראת לאיחוד ללחוץ על ישראל לסיים את הכיבוש על-פי עקרון "שתי המדינות". בכנס שקיימו בפרלמנט האירופי אמרו מנסחי היוזמה כי הם "מונעים מדאגה לשלומה של מדינת ישראל"

תנועה חדשה של ארגונים יהודיים אירופים המעוניינת לשחזר את הצלחת "J-STREET" - הלובי היהודי האמריקני - קורמת בימים אלה עור וגידים. בכינוס שהתקיים אמש (יום ב') בפרלמנט האירופי בבריסל, הושקה תנועת "J-Call" הקוראת לאיחוד האירופי ללחוץ על ישראל לסיים את הכיבוש ביהודה ושומרון ולחתום על הסכם שלום עם הפלסטינים על-פי עקרון "שתי המדינות".

 

מדובר ביוזמה ראשונה מסוגה של יהודים אירופים, ולכנס הגיעו אנשי ציבור ורוח יהודים מכל רחבי היבשת וגם מישראל. לדברי מנסחי היוזמה - הנהנים מתמיכת חבר הפרלמנט האירופי דניאל כהן-בנדיט ("דני האדום") וסיעת הירוקים - הם "מונעים מדאגה לשלומה של מדינת ישראל, וסבורים שהדרך היחידה להבטיח את קיומה כמדינה יהודית ודמוקרטית - היא לפעול מיידית לכינון שתי מדינות לשני עמים".

 

בכנס נאמו בין היתר הפילוסוף והסופר הצרפתי ברנאר אנרי-לוי, פוליטיקאים ובכירים בקהילה היהודית באירופה. את השמאל הישראלי ייצגו פרופסור זאב שטרנהל וכן שגריר ישראל בצרפת לשעבר אלי בר-נביא, ושגריר ישראל בגרמניה לשעבר אבי פרימור.


דוד שמלה (מימין) בכנס. קריאה לישראלים מתוך דאגה (צילום: בן שמלה) 

 

"קריאתנו מיועדת אך ורק לישראלים. אליהם אנו פונים מתוך דאגה חברית", אמר יו"ר "שלום עכשיו צרפת", דוד שמלה. "כשחבר שם עצמו בסכנה - חובתך להזהיר אותו, וזה מה שאנחנו עושים כאן". בר-נביא אמר כי "הגיעו לקיצם הימים בהם זכות הדיבור ניתנה לאויבי ישראל בלבד. בפני תומכי ישראל עמדה עד הערב ברירה אחת: לתמוך במדיניות נצית או לשתוק".

 

פרופסור שטרנהל אמר כי הבשורה שהביא J-STREET ליהדות ארה"ב, היא שתמיכה בישראל אינה בהכרח תמיכה במדיניות של כל ממשלה ישראלית. "יש להפעיל לחץ על ממשלת ישראל משלושה כיוונים: הממשל האמריקני, הממשלות האירופיות, והקהילות היהודיות. לא ייתכן שלאלה לא יהיה קול בעניין", אמר.

  

J-Call יוצאת במופגן נגד עמדתם של הארגונים המייצגים את הקהילות היהודיות באירופה ובראשן קרי"ף הצרפתי.

 ואכן, הביקורת החריפה על ההתארגנות החדשה לא איחרו לבוא. עוד טרם יבש הדיו על יוזמת J-Call פרסמו בכירים יהודים באירופה עצומת נגד לפיה J-Call "מסוכנת" לישראל ותהווה נשק בידי אויביה.

 

לדברי המבקרים, יוזמת השמאל החדשה לא מציבה דרישות דומות בפני ההנהגה הפלסטינית, ומטילה למעשה את האחריות לקיפאון המדיני על ממשלת ישראל בלבד. גם ארגוני שמאל קיצוניים יותר - כמו "ההתאחדות היהודית-צרפתית למען השלום" - מותחים ביקורת על J-Call וסבורים כי היא מכשירה את ישראל כמדינה גזענית.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כנס J-Call. "חובתנו להזהיר"
צילום: לגלעד הלפרן
מומלצים