שתף קטע נבחר

למרות הכרזת מיטשל, ברקת "מצפה לבנייה"

האמריקנים הודיעו שנתניהו התחייב לא לבנות שנתיים ברמת-שלמה, ראש העיר ירושלים אמר בתגובה שהוא מצפה מנתניהו שלא יאפשר הקפאה "לא במילים ולא במעשים"

שעות ספורות לאחר הצהרת השליח האמריקני, ג'ורג' מיטשל, לפיה ראש הממשלה בנימין נתניהו, התחייב שלא לבנות בשנתיים הקרובות בשכונת רמת-שלמה, ראש העיר ירושלים שוב עוקף מימין. ניר ברקת הבהיר הלילה (יום ב') כי הבנייה ברחבי עירו תימשך - ובכל חלקיה.

 

 

בהודעה מטעמו, מסר ברקת כי "המבחן האמיתי הוא מבחן העשייה. העירייה ממשיכה לקדם בנייה בכל חלקי העיר, בהתאם לתוכנית המתאר ליהודים ולערבים כאחד. אנו מצפים כי משרדי הפנים והשיכון יאשרו את התוכניות ויסייעו למאמץ לשמר את האוכלוסייה הצעירה והחזיקה בירושלים הסובלת ממחסור בדיור,

 במטרה לעצור את ההגירה השלילית מהעיר. אנו סומכים על ראש הממשלה שלא יאפשר הקפאה בבירה, לא במילים ולא במעשים".

 

דברים הפוכים אך במשקל דומה אומרים הפלסטינים, שהדגישו בימים האחרונים דווקא כי הקפאת הבנייה בירושלים היא עובדה קיימת שתימשך - גם מבלי שיוכרז על כך באופן רשמי. "המבחן יהיה לא בהכרזות - אלא במעשים. הפלסטינים מחוייבים לשמור על המשך ההקפאה ומבינים כי לשם הצלחת המשא-ומתן יש להתחשב גם באילוצים של נתניהו", אמרו אותם גורמים ל-ynet - שביקשו להבהיר כי "אין זה אומר שהוא ייזכה להתעלמות מהמעשים בשטח".

 


ניר ברקת: "סומכים על ראש הממשלה שלא יאפשר הקפאה בבירה"

 

הודעתו של מיטשל מאתמול כללה גם איום מפורש וחריג באופיו, לפיו במקרה של כישלון שיחות הקירבה - תוטל האחריות המלאה לדבר על הצד שינקוט "צעדים שיפגעו באופן משמעותי באמון".

 

לנדאו על ההודעה: "שגיאה קשה של נתניהו"

שר התשתיות עוזי לנדאו הביע אמש דאגה לנוכח ההצהרות על הקפאת הבנייה ברמת-שלמה, חרף ההסברים מלשכת נתניהו שאין מדובר באמת בהקפאה אלא בהימשכות הליכים, עליהם כבר נמסר לסגן הנשיא ג'ו ביידן.  "אינני מודע לכל הפרטים, אך אם מה ששמעתי נכון - הרי שמדובר בשגיאה קשה ביותר", מסר לנדאו, שנמצא בשליחות מטעם משרד החוץ בקוסטה-ריקה. "בכוונתי לומר זאת לנתניהו, ואת אותה העמדה אביע גם לפני הממשלה כולה".

 

לעומת לנדאו, היה שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין, רגוע בהרבה, ואימץ את הקו של ראש הממשלה. "כשיש צורך בביקורת אני לא מתבייש להשמיע אותה - אך אני לא חושב שזו העת. אין כאן כל חידוש. נאמר לביידן בזמן אמת כי מדובר באישור שביצועו בשטח יקח שנים, ולכן אין ממילא שום סיכוי שיחידות הדיור החדשות ברמת-שלמה ייקרמו עור וגידים בשנתיים-שלוש הקרובות".

 

אדלשטיין ביקש להצביע על כך ש"גם בלשון ארצות-הברית, הם לא קראו לזה 'התחייבות של נתניהו', אלא הבהרה מטעמו. אני לא חושב שמדובר בגורם שיש בכוחו לשנות ולו במקצת את העמדה העקבית של הממשלה ושל העומד בראשה - לפיה הבנייה בירושלים תימשך - ובכל חלקיה". הוא גם ציין כי רק אתמול, "הממשלה הקדישה שעה וחצי מזמנה לדיון בנושא ירושלים. היו הרבה דיבורים על מה לעשות ואיך לפתח שם, ואף לא מילה אחת על הקפאה".

 

עם זאת, הביע אדלשטיין פסימיות באשר לסיכוי להצלחת שיחות הקירבה - והפנה את האצבע המאשימה לכך לעבר הצד הפלסטיני.

 "האמריקנים באמת מנסים לקדם תהליך במסגרת בעייתית. אם יביאו את הצדדים למשא-ומתן - מה טוב, אבל באווירה הנוכחית ברשות, קשה לי לראות איך נעבור לשיחות ישירות. הם יותר מחפשים תירוצים להאשים בהם את ישראל מאשר רצון להתקדמות אמיתית".

 

בעבודה, לעומת זאת, יש מעט יותר אופטימיות. "אני מברך על ההודעה האמריקאית", אמר שר התמ"ת, בנימין בן-אליעזר. "צריך לנסות ולהתקדם במשא ומתן בכל הכוח כדי להגיע למפגש בין נתניהו ואבו מאזן בו ישימו את כל הנושאים על שולחן הדיונים. שני הצדדים צריכים למצוא סיבות ללמה כן במקום להמשיך לחפש תירוצים ללמה לא".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברקת. ממשיך בשלו
צילום: גיל יוחנן
לנדאו. ישוחח עם נתניהו
צילום: מירי צחי
מומלצים