שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בחירות בפיליפינים: בן הנשיאה המנוחה צפוי לנצח
  תשעה פוליטיקאים מתמודדים לנשיאות, ובראשם בנינו אקינו, בנה של סמל הדמוקרטיה בפיליפינים. הנשיאה היוצאת גלוריה ארויו ואלמנתו של הרודן פרדיננס מרקוס מתמודדות לקונגרס

  כ-40 מיליון אזרחי הפיליפינים הולכים היום (ב') לקלפיות כדי לבחור יורש לנשיאה היוצאת, גלוריה ארויו, וכן 17 אלף נבחרי ציבור נוספים. חמישה בני אדם כבר נהרגו היום בעימותים על רקע פוליטי. 

   

  ארויו מוותרת על מושכות השלטון אחרי עשור כנשיאה, מאחר שהחוקה אוסרת עליה להתמודד לכהונה שלישית. המועמד המוביל לרשת את הנשיאה, בנינו אקינו (50), שהוא במקרה גם בנה של הנשיאה המנוחה קורסון אקינו, אמר אמש בעצרת סיום הקמפיין: "השחר קרב, והאומה רעבה להנהגה חדשה". 


  בוחרת מנסה להבין את טופס ההצבעה (צילום: רויטרס)

   

  תשעה פוליטיקאים מתמודדים במרוץ לנשיאות, אולם שני המועמדים היחידים שעלולים לסכל את ניצחונו של אקינו הם הנשיא לשעבר, ג'וזף אסטרדה (73) ואיל ההון מני וילר (60). סקרים מלמדים שאקינו נהנה מ-39 עד 42 אחוזי תמיכה, בעוד וילר ואסטרדה מקבלים מחצית מכך.

   

  הסנאטור בנינו "נוֹי-נוֹי" אקינו זוכה לתמיכה ציבורית רחבה במדינה מאז מות אמו באוגוסט אשתקד. קורסון אקינו הפכה לסמל הדמוקרטיה בפיליפינים

  לאחר שהובילה את ההתקוממות העממית נגד שלטונו של הרודן פרדיננד מרקוס בשלהי שנות ה-80. היא הנהיגה חוקה חדשה שהחזירה את הדמוקרטיה וכיהנה כנשיאה עד 1992.

   

  וילר מקווה לחולל מהפך באמצעות "צבא פעילים" שהתפזר ברחבי המדינה בניסיון לגייס קולות. כוכב הקולנוע לשעבר אסטרדה זוכה לתמיכה יציבה יחסית בקרב עניי הפיליפינים, על אף שהודח מתפקידו כנשיא ב-2001 בשל טענות לשחיתות.

   

  בנוסף לבחירות לנשיאות מתבקשים אזרחי הפיליפינים להצביע ל-17 אלף עמדות אחרות בגופים המחוקקים ובמוסדות הממשל המקומיים. גם במרוץ לקונגרס מתמודדים כמה "כוכבים" כמו אימלדה מרקוס, אלמנתו של הרודן שהודח בידי אקינו, וכן הנשיאה היוצאת ארויו.

   

  בחירות בצל האלימות

  שלושה בני אדם נהרגו הבוקר ועשרה נפצעו בפשיטה משטרתית על מטה מועמד למועצה מקומית באזור זמבונגה סיבוגיי בדרום המדינה. דובר מטעם הצבא, ארנולד גסלטן, לא פירט את הרקע לפשיטה, אך ציין שהצבא היה בכוננות באזור, והפעולה נחקרת.

   

  אדם רביעי נהרג הבוקר בתקרית הקשורה לבחירות. בן דודו של סגן נשיא מחוז צפון-קוטובטו נרצח עוד לפני שנפתחו הקלפיות, ככל הנראה בידי תומכי יריבו. באותו המחוז נורו למוות חמישה בני אדם בערב הבחירות. מקרי מוות אינם נדירים במהלך הבחירות הכלליות במדינה שבה לפוליטיקאים יש צבאות פרטיים.

   

  בחודש נובמבר רצחו אנשיו של מושל מחוז מינדנאו לשעבר, אנדל אמפטואן, עשרות מבני משפחתו של יריבו הפוליטי איסמאעיל "טוטו" מנגודדטו, וכן עשרות עיתונאים. הנשיאה ארויו, הכריזה על ממשל צבאי באזור למשך שמונה ימים, במהלכם נעצרו אלפי חמושים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בדרכה של אמא. אקינו
  צילום: רויטרס
  צבא פעילים. וילר
  צילום: רויטרס
  הודח בגלל שחיתות. אסטרדה
  צילום: AP
  רוצה כסא אחר. ארויו
  צילום: AP
  מומלצים