שתף קטע נבחר

הפגנה נגד מעצר מח'ול: "נפרוץ את הגטו הפוליטי"

להפגנה בשדרות הציונות בחיפה הגיעו כ-300 איש, בהם ח"כים ערבים - ויו"ר בל"ד זחלקה הבטיח "הפגנות ענק בדרך". בתו של מח'ול: "זו טראומה, אני לא יכולה ללמוד לבגרויות". א-סנע: "הכריזו עלינו מלחמה. זה לא חטא להיות פלסטיני בישראל"

מעצרם של אמיר מח'ול ועומר סעיד, בחשד לריגול ומגע עם סוכן זר, עורר כעס רב במגזר הערבי, והדבר מתחיל לקבל ביטוי גם בשטח, אם כי לפי שעבה בקנה מידה לא גדול. כ-300 בני אדם באו הערב (יום ב') להפגנה בחיפה נגד המעצר, שנערכה - אולי באופן מעט אירוני - בשדרות הציונות. בין הבאים היו לא מעט חברי כנסת, שאמרו כי לנוכח חומרת העניין, בחרו להביע עמדתם בהפגנה ולא בכנסת.

 

פרשת הריגול החדשה - כל הכותרות ב-ynet:

 

"לא ניתן להם להפוך את הפעילות הפוליטית שלנו לפלילית ובטחונית", אמר ג'מאל זחלקה, יו"ר מפלגת בל"ד, שסעיד נמנה על מייסדיה. "הבעיה אינה רק עומר ואמיר - יש כאן ניסיון להכניס אותנו לגטו פוליטי. אבל אנחנו נפרוץ אותנו. הפגנות ענק בדרך".

 

בהפגנה השתתפו גם נשותיהם של העצורים, אינעאם סעיד וג'נאן עבדו מח'ול, שאמרו ל-ynet כי הן בטוחות שבעליהן מספיק חזקים בכדי להתמודד עם מה שהגדירו "הבלון הנפוח הזה". לדברי מח'ול, "מי שצריך לחשוש אלו אותם אנשים שבאו אל בתינו באמצע הלילה לבצע מעצר כדי לעורר דרמה".

 

יוזם ומארגן ההפגנה, ג'עפר פרח, מנכ"ל מוסאוא, אמר כי "המסר שיוצא מכאן היום, הן מצד ערבים והן מצד יהודים שהגיעו, הוא כי החברה הערבית, ובראשה מנהיגיה, אינה גיס חמישי של ליברמן. צווי איסור הפרסום שמוצאים חדשות לבקרים הוכחו היום, בעקבות המחאה הציבורית, כפלופ אחד גדול".


מימין: ג'נאן מח'ול ואינעאם סעיד, היום בהפגנה (צילום: אבישג שאר ישוב)

 

כבר אתמול יצא ארגון מוסאוא בקריאה לכלל הארגונים לארגן הפגנת מחאה, והקריאה התחזקה בעקבות התרת הפרשה לפרסום היום. אל ההפגנה הגיעו פעילים פוליטיים רבים וח"כים נוספים, בהם יו"ר חד"ש מוחמד ברכה, טאלב א-סנע מרע"מ-תע"ל וחנין זועבי מבל"ד.

 

"רומסים את הדמוקרטיה"

אחיו של מח'ול, עיסאם, בעצמו ח"כ לשעבר מטעם חד"ש, אמר כי "הדרך שבה בחרו לעצור את אמיר, שבועיים לאחר שהוציאו נגדו את צו המעצר, מלמדת על הדרמה שרצו לייצר ומוכיחה את החששות שלנו שבאיסור הפרסום ובאיסור המפגש עם עורך-דין, רצו לייצר אליבי ולרמוס את הדמוקרטיה. אני יודע שאמיר הוא חזק. לא צריך לעודד אותו. הוא התמודד עם המתקפה הזו, יעמוד איתן מולה, ובסופו של דבר מי שיעמוד על דוכן הנאשמים הם אותם שלטונות שבחרו לפעול בדרך הזו - ולא הוא".

 

נשות השניים עמדו בהפגנה כשבידיהן פלקטים שעליהם מתנוססות תמונותיהם לצד קריאה לשחרורם. גם בנותיו של אמיר,

הנד בת ה-17 והודא בת ה-13 נכחו במקום. "זו טראומה שתלווה אותי כל החיים", אמרה הנד. "זה היה ממש מפחיד. אני צריכה לגשת לבגרויות עכשיו, ולא ניגשתי אליהן כי אני לא מסוגלת להתרכז". ההפגנה הסתיימה בשירת "יום הולדת שמח" להודא מח'ול.

  

ח"כ א-סנע הוסיף: "ממשלת ישראל לא יכולה מצד אחד להכריז רק על משא-ומתן עקיף עם הפלסטינים, ומצד שני על מלחמה ישירה עם הערבים בישראל. את המדיניות נגד המיעוט הערבי לא צריך לנהל ראש השב"כ יובל דיסקין. זה לא חטא להיות פלסטיני בישראל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורשים את שחרורם
צילום: אבישג שאר ישוב
אמיר מח'ול
עומר סעיד
צילום: אבישג שאר ישוב
מומלצים