שתף קטע נבחר

"מסאז' דיפלומטי" מאובמה לנשיא האפגני הסורר

נשיא אפגניסטן קרזאי הפך מאז כניסת אובמה לבית הלבן למוקצה מחמת מיאוס בוושינגטון, אלא שהרצון להביא הישגים מהמלחמה הביא לשינוי חד ביחס האמריקני. קרזאי הגיע לביקור בארה"ב, וזוכה לליטוף לאגו הנשיאותי

מי שאובמה חפץ ביקרו. נשיא אפגניסטן, חמיד קרזאי, הגיע שלשום (א') לביקור בוושינגטון לאחר שספג בשנה האחרונה ביקורת פומבית קשה מבכירי ממשל אובמה. זו עסקה בשחיתות בצמרת ממשלתו, ובכך שלא פעל להפוך את הבירה קאבול למרכז שלטון יעיל, דבר שיאפשר לאמריקנים להציב יעדים ולוח זמנים להוצאת הכוחות מהמדינה.

 

השליח המיוחד, ריצ'רד הולברוק, נכנס זה מכבר לעימות גלוי עם קרזאי, והשגריר האמריקני, קרל אקינברי, הזהיר שאין מה לצפות מקרזאי, שאחיו הוא בכיר בתעשית הסמים של אפגניסטן. אולם כשם שהעימות המתוקשר של הבית הלבן עם ממשלת נתניהו לא קידם את הדיפלומטיה האמריקנית במזרח התיכון, גם העימות הגלוי עם קרזאי - עליו רמזו מקורות אמריקנים שהוא בעצמו מסומם - לא קידם את האינטרסים האמריקנים במלחמה באל-קאעידה ובטליבאן.

 

וושינגטון החליפה את התקליט, וקרזאי, שהגיע לביקור של ארבעה ימים בוושינגטון יחד עם שרים בכירים, התקבל בשטיח אדום ובלינה בבית הארחה הרשמי, ה"בלייר האוס". הלילה אפילו ערכה לכבודו מזכירת המדינה קלינטון ארוחת ערב בבניין משרדה - כל זאת, לקראת פגישתו עם הנשיא אובמה מחר בבית הלבן.


מערכת היחסים הרעועה תהפוך לשיתוף פעולה פורה? (צילום: AP)

 

לצד הכיבודים, דרישות למעשים

אבל למרות "המסאז' הדיפלומטי", קרזאי ימשיך להרגיש את הלחץ האמריקני, שצפוי להתמקד בדרישות להילחם בשחיתות ולהגביר את השליטה של ממשלת אפגניסטן ברחבי המדינה. 

 

הנשיא האמריקני עצמו, שביקר לראשונה בקאבול במרס, הוא זה שהחליט על שינוי הגישה כלפי קרזאי. זאת, לאחר שהוא ומקורביו הגיעו למסקנה שעמיתו האפגני הוא הרע במיעוטו, ושצריך להדק את שיתוף הפעולה אית, כדי לאפשר לכוחות  נאט"ו להצליח במשימתם, בדומה לדגם העיראקי.

 כלומר, הכשרת כוח צבאי ומשטרתי יעיל, שיהיה מסוגל להחזיק את השטחים שאותם יכבוש הכוח הבינלאומי.

 

בתדרוך לקראת בואו של קרזאי לוושינגטון, אמר השגריר אקינברי ש"יהיו שיחות רציניות במגוון נושאים, לרבות כיצד אנו יכולים לסייע בחיזוק כוחות הביטחון האפגניים והמוסדות המשפטיים". אחד הנושאים המרכזים שיעלו בפגישה עם אובמה יהיה ניסיון פיוס של ממשל קרזאי עם חלקים מהטליבאן.

 

אובמה שהורה לשגר עוד 30 אלף חיילים אמריקנים לאפגניסטן, הודיע כבר על כוונתו להתחיל להסיג כוחות אמריקנים ממדינה זו ביולי 2011. אבל האמריקנים מדגישים שהחלטה על המועד הסופי לפינוי הכוחות האמריקנים תתקבל על סמך האירועים בשטח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה וקרזאי במרס באפגניסטן
צילום: AP
מומלצים