שתף קטע נבחר

הומואים בסרט הודי

הליך הפונדקאות הקסום שעברו הומוסקסואלים בהודו, היה קצת פחות נעים עבור הנשים שם. האם זה המאבק שמעוניינת קהילת הלהט"ב לחרות על דגלה?

דן גולדברג תקוע בהודו עם שני תינוקות, ללא ביטוח וללא כיסוי לטיפולים רפואיים עקב מגבלות ביורוקרטיה, שהוטלו עליו כל הנראה תוך חשש להומופוביה ממסדית מכוונת. קהילת הלהט"ב (הומואים, לסביות, טרנסג'נדרים וביסקסואלים) המקומית התגייסה למאבק למען המשפחה הטרייה שנוצרה באמצעות אם פונדקאית. בהפגנה שנערכה מול משרד הפנים בירושלים ניתן היה לצפות במיטב בכירי הקהילה וראשיה: הפוליטיקאי ניצן הורוביץ, הסלב גל אוחובסקי וממובילי המגזר השלישי יונתן גר.

 

אין לזלזל או להמעיט בחומרת העוול שנעשה לגולדברג על ידי הממסד. אבל האם זהו אכן ה-מאבק ה-פוליטי אותו צריכה קהילת הלהט"ב לחרות על דגלה?

 

הליך הפונדקאות הקסום אותו עברו זוגות הומוסקסואלים ישראלים רבים בהודו, היה כנראה קצת פחות קסום עבור הנשים ההודיות שהיו מעורבות בו: יותר מאשה הודית אחת החלה את התהליך ורק שתיים צלחו אותו והגיעו לסיומו. האחת היא תורמת הביצית והשנייה היא בעלת הרחם. שאר הנשים עברו טיפולים הורמונליים ארוכים ומיוסרים שנועדו להכשיר אותן להיות תורמות ביצית או משכירות רחם עשו זאת ללא ביטוח רפואי מתאים, ללא שיפוי כספי במקרה של פסילתן תוך כדי הגיבושון. כל נושא הביטוח הרפואי עבור תורמות הביצית אינו ברור במקרה הטוב, או לא קיים במקרה הרע.

 

משכירות הרחם, לעומתן, מצבן טוב יותר והן מבוטחות רפואית בקליניקה עורכת הטיפולים לכל אורך ההריון. הביטוח נפסק עם סיום ההריון ולא ברור מי עוקב אחר בריאותן בהמשך דרכן. מעבר לכך, נושא פיצוי הנשים או מתן תשלום במקרה של הפלה אינו מוסדר כראוי ונתון לשיקול דעת הקליניקה, הרופא ובני הזוג הישראלים.

 

הקליניקה אוסרת על קיום קשר ישיר בין בני הזוג למשפחת הפונדקאית. הם מוזהרים מפני סחיטה עתידית באמצעות מניפולציה רגשית. בעלה של הפונדקאית מתואר כמניפולטור רודף בצע, גורם סיכון פוטנציאלי שלא יהסס לדרוש סכומי כסף נוספים אם יבין שזוג ישראלי מבוסס ניצב לפניו. הדבר עומד בסתירה מסויימת לדרך שבה מתארת הקליניקה את הפונדקאית - כאשה עצמאית, משוחררת, שבחרה בפונדקאות באופן חופשי וללא כפייה. כך שמצד אחד טוענת הקליניקה כי הפונדקאית אינה נתונה למניפולציה או כפייה בכניסתה לתהליך, ומצד שני היא חיה בסביבה מניפולטיבית, רודפת בצע, שתעשה הכל למען כסף. כך או כך, כלל אי יצירת הקשר הישיר נשמר ובכך מובטחת שליטת הקליניקה המוחלטת בכל המעורבים. 

 

האם באמת מעוניינת קהילת הלהט"ב להפוך את מאבק הדגל שלה השנה לזה שעניינו הקלת המסלול הביורוקרטי בדרך לייבוא ילדים מהודו? אין ספק שיש לעשות כל שניתן למען העלאת שני הירושלמים העתידיים הביתה, לחיק משפחתם - חשוב עד כדי כך שגל אוחובסקי יישא רגליו ויעלה ירושלימה - אבל האם יצירת "מסלול ירוק" עוקף מכס היא-היא מה שאנחנו מנסים להשיג כאן? והרי מסלולים ירוקים שכאלו, המקלים על ניצול נשים עניות וסחר באיבריהן, הם בדיוק המקומות בהם רצוי ואף ראוי להקשות בסבך אינסופי של ביורוקרטיה.

 

ראוי לקהילה לערוך חשבון נפש מקיף ערב פתיחת אירועי הגאווה השנה. ראוי שתסמן לעצמה היכן היא עומדת מול נושאים של ניצול וסחר בנשים והיכן המאבקים למען שוויון לחברי הקהילה עומדים בסתירה למאבק הפמיניסטי.

  

אלינור סידי היא אקטיביסטית ירושלמית, הפיקה מצעדי גאווה בבירה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולדברג. עוול שיש לתקן
אלינור סידי
מומלצים