שתף קטע נבחר

מרתון ת"א: 4 נפצעו קשה מהתייבשות ומכת חום

39 מהרצים שהחלו את המרתון הבוקר סיימו אותו במאהל מיוחד של מד"א, שהוקם בשטח. 11 מהם פונו לחדר המיון באיכילוב. ד"ר הלפרין: "המרתון הועבר ממרץ למאי, חששנו ממצב כזה"

אלפי רצים נטלו הבוקר (ו') חלק במרתון תל-אביב, 11 מהם סיימו אותו בחדר המיון של בית החולים איכילוב. המרתון, שהוזנק זו השנה השנייה ברציפות אחרי הפסקה בת 15 שנה, נערך בחום של תל-אביב, וכמה מהרצים סבלו מהתייבשות וממכת חום.

 

39 מהרצים במרתון "Run TLV Run" קיבלו טיפלו רפואי. 28 מהם טופלו במאהל מיוחד של מד"א, שהוקם בשטח. 11 פונו לחדר המיון - ארבעה מהם במצב קשה, שבעה במצב בינוני וקל. שניים מהפצועים שמצבם קשה איבדו את הכרתם כשהגיעו לקו הסיום, ככל הנראה לאחר שהתייבשו, ופונו לאיכילוב כשהם מונשמים. הם עדיין מחוסרי הכרה.

 

ד"ר פיני הלפרין, מנהל חדר המיון באיכילוב, אמר: "הרוב המוחלט של הנפגעים סובלים ממכת חום וחלק קטן גם מחבלות שנגרמו במרתון. נערכנו למצב כזה וחששנו ממנו. בשנה שעברה המרתון היה בחודש מרץ, השנה הוא התרחש חודשיים מאוחר יותר, במזג אוויר חם ולח".

 

פרט לארגון, ד"ר הלפרין ביקר גם את הרצים עצמם: "יכול להיות שצריך לדאוג לחינוך טוב יותר לציבור הרצים, כיצד להכין את הגוף לריצה. איבוד הכרה הוא מצב אופייני למכת חום והטיפול בכל הנפגעים הוא עירוי נוזלים קרים שיעיל להורדת חום הגוף. בחדר המיון ניתן לתת טיפולים נוספים כמו מתן מלחים וחומצות. טיפול מוקדם יכול לעשות הבדל גדול בהתאוששות של הנפגעים ולכן פתחנו חדר מיון קדמי של בית החולים איכילוב בשטח המרתון".

 

הפצועים והסובלים מהפקקים אולי לא יזכרו את המרתון לטובה, אבל היה גם מי שנהנה. "היה ממש כיף", סיפר אהרון בנאי, שרץ 10 ק"מ. "כל כך יפה לראות אנשים בני 60 רצים למרות הקושי".


המרתון, בצילום מהאוויר. "צריך לחנך טוב יותר את הרצים" (צילום: g.g)

 

שחר עזר אמר כי מזג האוויר לא סייע לרצים: היה נחמד מאוד, אבל חם מדי. אנחנו חיילי מילואים מפלס"ר 188, לוחמים בנשמה, אז גם מי שהיה עייף המשיך לרוץ". לעומתו, טען אסי סער: "זה לא היה עומס חום לא נסבל. קצת חם, לא יותר מזה".

 

במירוץ למרחק המלא, 42.195 ק"מ, השתתפו מעל 400 רצים והמנצח מביניהם היה אברהם מלקוט, שמתמחה בכלל בריצות "אולטרה מרתון" - למרחקים של 80 ואפילו 100 ק"מ. בנוסף, נערכו גם מקצי חצי מרתון, 10 ק"מ, 4.2 ק"מ (עשירית מהמרחק המלא) ואופני יד לנכים. כולם הוזנקו הבוקר מגני יהושע.

 

גם במירוץ עין גדי הבינלאומי, שהתקיים גם כן בחום כבד למרות שנערך בפברואר השנה, אירע מקרה דומה. אז פונו שלושה רצים מחו"ל במצב קשה לבתי החולים באזור. במירוץ "נייקי" בתל-אביב, לפני שנתיים, אושפזו שלושה רצים במצב קשה, והמארגנים האשימו זה את זה באחריות לטיפולם. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרצים, הבוקר. סבלו מהחום
צילום: יועד כהן
מומלצים