שתף קטע נבחר

חדש: כלבי מג"ב השתלטו על מפגיני שמאל

משמר הגבול הפעיל בסוף השבוע, לראשונה בגזרת בנימין, כלבים נגד פלסטינים ופעילי שמאל שהפגינו נגד הגדר: "הם לא תוקפים, רק מרתקים מי שמיידה אבנים"

מפגיני השמאל נגד גדר ההפרדה והתושבים הפלסטינים רגילים לספוג גז מדמיע, רימוני הלם ואפילו כדורי גומי בתגובה להתפרעויות. גם בתותח ה"בואש" שמפיץ צחנה נוראית כבר נעשה שימוש. אבל אתמול (יום ו') ציפתה להם הפתעה - לא אש חיה, אלא פשוט חיה.

 

ליד הכפר דיר ניזם שבאזור בנימין, הגיעו בסוף השבוע מלבד כוחות הביטחון הרגילים גם לוחמי יחידת הכלבנים של מג"ב. "הם רדפו אחרינו עם כלבים אכזריים", סיפר אחד המפגינים ל-ynet.

 "הכלבים אמנם היו מכוסים עם רסן אבל זו הייתה עליית מדרגה בפיזור ההפגנות". 

 

במערכת הביטחון הסבירו את המהלך בקושי הרב לאתר ולתפוס מיידי אבנים. "בעזרת הכלבים ניתן ללכוד אותם בלי לפגוע בהם, משום שאלו לא כלבי תקיפה. אלה כלבי סיור, שיכולים בעזרת שימוש בחוש הראייה והריח לנהל מרדף קצר - שבסופו הם משכיבים את מפר הסדר על הארץ ורוכנים מעליו עד להגעת החיילים".

 

יחידות הכלבנים של מג"ב מונות מספר מצומצם של לוחמים וכלבים מסוג רועה בלגי מילנואה, שנרכשים במיוחד באירופה ועוברים בארץ בהגיעם לגיל שנה תהליך ממושך של הכשרה לצד הלוחם הצמוד אליהם.

 

במג"ב סיפרו כי ההכשרה כוללת משמעת, אילוף, מרדפים אחר חשוד, סריקה של מבנה, סריקת שטח פתוח ושטח מיוער בכל מזג אוויר - לרבות מעבר דרך מכשולים קשים, רעשים או ירי. משך ההכשרה: בין שלושה לחמישה חודשים. לאחריה, על הכלבן וכלבו לעבור מבחן מכשולים המכשיר אותם לפעילות מבצעית.

 

אתמול נעזרו ביחידת הכלבנים בפעם הראשונה בגזרה,

 והחיילים בשטח שמחו על התוספת שעד היום תגברה בעיקר יחידות בילוש מיוחדות כגון "צבר" ו"אלמוג", שיוצאות לתפוס חשודים. "הם עוזרים לייעל את העבודה ולהקטין סכנה לחיי אדם", אמרו.

 

בקרב המפגינים, מנגד, זעמו על החידוש ואמרו שיש בצירוף הכלבים עליית מדרגה מסוכנת. "צה"ל רוצה לשסות בנו כלבים, דבר שמזכיר תקופות אפלות בהיסטוריה של העם היהודי. אנחנו מגיעים לבילעין, נעלין ודיר ניזם כדי למחות על האפליה, הכיבוש וגדר המערכת".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים