שתף קטע נבחר

"יאללה לזינזאנה". תיעוד המעצרים בשייח ג'ראח

במשטרה הגדירו את ההפגנה בשכונה הערבית "פרועה במיוחד". 14 מ-30 המעוכבים בילו את השבת בתא המעצר. המפגינים האשימו את המשטרה באלימות קשה: "שמו רגל על היד שלי, הרימו אותי באוויר וסובבו אותה - עד שהיא נשברה"

הפגנות פעילי השמאל בשייח ג'ראח, שמוחים על כניסת מתיישבים יהודים לשכונה הערבית, הובילו אתמול (יום ו') לעוד אירוע אלים, שנגמר במעצרם של 30 בני אדם. 14 מהם בילו את השבת בתא המעצר. לידי ynet הגיע תיעוד מהאירוע.

 

למרות שמחצית העצורים שוחררו לביתם, במשטרת ירושלים אמרו כי ההפגנה הפעם היתה "פרועה במיוחד". עשרות שכבו על הכביש ומאוחר יותר ניסו כ-150 מפגינים לעבור חסימה משטרתית ולפרוץ לתוך שטח השכונה היהודית. כשכשלו, 30 מפגינים התיישבו על הכביש ואחזו ידיים. "יאללה לזינזאנה", נשמעים הקולות בווידאו.

 

כתב קול ישראל, שי זילבר, שהגיע לסקר את ההפגנה - היה בין המעוכבים. הוא ספג מהלומות, ואחרי מספר דקות, משהתברר למשטרה כי מדובר בכתב - הוא שוחרר.

 

אבנר ענבר, ממארגני ההפגנה, סיפר: "באנו להפגין בדיוק באותו מקום שבו המשטרה אפשרה למאות מתנחלים להפגין ביום ירושלים. התיישבנו על הכביש מתוך נאמנות למסורת האי-ציות האזרחי הבלתי אלים, שכל אזרח בעל מצפון פונה אליה כשהחוק מנוצל לרעה על-ידי רשויות האכיפה למטרות אפליה וגזל".

 

לשבור להם ידיים ורגליים?

בין אלו שנלקחו למעצר, גם אישים בולטים בהפגנות שייח ג'ראח ומובילי המחאה בשכונה. בין היתר, נעצרו הרב אריק אשרמן, מנכ"ל ארגון "רבנים לזכויות אדם'", ופרופסור עמיאל ורדי מהחוג ללימודים קלאסיים באוניברסיטה העברית בירושלים.

 

אורי עגנון, אחד ממשתפי אירוע המחאה, שבר את ידו במהלך ההפגנה."אני נמנה על קבוצה שמתופפת בהפגנות, זה ביטוי למחאה שהיא כמה שפחות אלימה. ישבנו ותופפנו על הכביש מול המחסום המשטרתי בכניסה לשכונה, ואז התחילו לפזר אותנו, לדחוף אנשים ולהכות", סיפר בשיחה עם ynet.

"ניסו להוציא גם אותי, אבל המשכתי לתופף. קפצו עלי שישה שוטרים, דחפו אותי לרצפה והחלו לבעוט בי. אחד שם רגל על הראש שלי, ואחר ניסה לקחת ממני את מקלות התיפוף". 

 

עגנון טען כי כאשר הבינו השוטרים שאין בכוונתו להתפנות מהמקום, נהגו בו באלימות רבה ושברו את ידו. "התחילו לדרוך לי על היד והרימו אותי באוויר, אז מישהו סובב את היד שלי עד שהיא נשברה. כשהכל הסתיים נסעתי לבית החולים, אבל למרות זאת, עם כמה שכואב על היד ועל מה שעשו לחברים שלי, אנחנו לא הקורבן בסיפור הזה. העוול החשוב באמת הוא גירוש המשפחות הפלסטיניות מבתיהן והתגרויות המתנחלים, שנעשות בתמיכה המשטרה". 

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק גרוסמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינה נדחפת לארץ
צילום: מטה המאבק של שייח ג'ראח
מומלצים