שתף קטע נבחר

איך המתנחלים מלינים על טרור?

כשהם דורשים להגיב לחרם הפלסטיני על מוצרי ההתנחלויות "כפי שמגיבים לפעולת איבה", המתנחלים נוקטים בטרור בעצמם, ורק מבקשים להזכיר לפלסטינים את מהות הכיבוש

ראשי המתנחלים בלחץ, אך בחירתם לכנות את קמפיין הרשות למניעת הסחר במוצרי ההתנחלויות "טרור כלכלי" היא אבסורדית. הפעילות הזאת אכן פוגעת כלכלית במפעל התנחלויות, ומפנה משאבים לחיזוק הכלכלה הפלסטינית כחלק מבניית המדינה בדרך לעצמאות וחופש. אך ברור שפעילות בלתי אלימה זו כחלק מהמאבק בכיבוש ובהתנחלות, היא לגיטימית ביותר.

 

דרישת המתנחלים "להגיב מיידית ובצורה חדה, כפי שמגיבים על פעולת איבה", היא בעצמה משום טרור. למה מתכוונים המתנחלים באמירות כאלה? שצריך עכשיו לתקוף צבאית? להרוג ולהרוס כדי שכלכלתם תמשיך לפרוח? גם האיומים שלהם להחרמת כספי הרשות והטלת מגבלות כלכליות נוספות - מנותקים מהמציאות. הכיבוש הישראלי מטיל מספיק מגבלות על התנועה והכלכלה הפלסטינית, כך שהאיום הזה הוא ריק מתוכן. בגישתם האדנותית, מבקשים המתנחלים להזכיר לפלסטינים את הכיבוש הישראלי. האמת היא, שהכיבוש לא מניח לפלסטינים לרגע לשכוח שהם חיים תחת כיבוש.

 

ההסתערות של המתנחלים על הקמפיין הפלסטיני היא גם חצופה. הרי מי שמפר את החוק הבינלאומי בהתנחלותו על אדמה לא שלו, מי שבוחר לגזול משאבים של הפלסטינים, ונוהג לתקוף באופן יום-יומי תושבים פלסטינים, לירות בהם, להצית מסגדים, לכרות עצים ולהשחית רכוש, אין לו זכות מוסרית או חוקית לתקוף את מי שבוחר להגיב בקמפיין עממי בלתי אלים להחרמת מוצריו של התוקפן.

 

הקמפיין להעלאת המודעות הפלסטינית הציבורית להשלכות המדיניות והכלכליות של העסקים והמפעלים הפורחים בהתנחלויות ומוצריהן, והפעילות למניעת הסחר במוצרי ההתנחלויות, אינם מהווים שום הפרה של הסכמים כלכליים בין הרשות הפלסטינית לישראל, בכלל זה הסכם פריז. הקמפיין עורך אבחנה מאוד ברורה בין מוצרים ישראלים לבין מוצרים המיוצרים בהתנחלויות הבלתי חוקיות. השוק הפלסטיני פתוח בפני מוצרים ישראלים, כפי שמתחייב מהסכם פריז - הסכם שממשלת ישראל עצמה מפרה, כשהיא מונעת ממוצרים פלסטינים להגיע לשווקים הישראלים.

 

מתנגדי הקמפיין מנסים לטשטש את הגבולות בין מוצרים ישראלים לבין מוצרים שמיוצרים בהתנחלויות לא חוקיות. הם אויבי פתרון שתי המדינות המתנגדים להקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 67'. כל מי שתומך בפתרון זה, סביר להניח שיתמוך בקמפיין הזה.

 

ההתנחלויות הן בלתי חוקיות על פי כל דין, ועל כן כל מה שמיוצר בהן אינו חוקי. רוב הישראלים, העולם כולו וגם ארה"ב מבינים שהן מהוות מכשול עיקרי לשלום. וככל שהן איתנות יותר כלכלית, ככל שקשה לפנות אותן, כך המכשול הופך משמעותי יותר.

 

מטרת קמפיין זה היא גם העצמה של הכלכלה המקומית, כחלק מתוכנית הממשלה הפלסטינית לבניית מוסדות המדינה וסיום הכיבוש. הדבר מחייב בניית כלכלה פלסטינית בת-קיימא, שאינה תלויה בכלכלת ההתנחלויות. צרכנים פלסטינים תורמים לפחות 200 מיליון דולר בשנה לכלכלת ההתנחלויות הבלתי-חוקיות. אילו הופנה סכום זה למוצרים מתוצרת פלסטינית, הכלכלה הפלסטינית היתה מניבה פירות טובים יותר, מספקת יותר מקומות עבודה ומניחה את היסודות לעצמאות כלכלית של ממש.

 

לפלסטינים אין שום עניין לממן את מפעל ההתנחלויות ואת הרווחיות של כיבוש אדמתם. זוהי חובה לאומית, שכל בן אדם סביר היה מכבד אותה.

 

עביר קובטי, יועצת תקשורת

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שריפת מוצרים מההתנחלויות
צילום: AFP
מומלצים