שתף קטע נבחר

המשט לעזה: מתרגלים התנגדות לצה"ל, בהסברה

בספינות שייצאו מנמל פיראוס "לשבור את המצור" נערכים להשתלטות של לוחמי חיל הים, אך הודיעו כי לא יתנגדו להם בכוח. אחד ממארגני המשט: "ננסה להסביר לחיילים כי בעלייה לסיפון הם מבצעים פשע נגד החוק הבינלאומי, וכי מטרתנו היא הומניסטית"

בישראל מתכוונים למנוע מהספינות שמתכוונות לשבור את המצור על רצועת עזה להגיע ליעדן - ופעילי השמאל שעל הספינות כבר נערכים לעימות אפשרי: על סיפון האונייה היוונית-שבדית בנמל פיראוס, תירגלו היום (א') משתתפי המשט השתלטות אפשרית של לוחמי צה"ל. "לא נתנגד בכוח, נסביר לחיילים שהם עושים עבירה", אמר אחד המארגנים. 

 

אתמול יצאו לדרך שלוש ספינות ועליהן פעילות שמאל, מטורקיה לחופי עזה. אליהן יצטרפו גם זוג ספינות יווניות-שבדיות, שייצאו מנמל פיראוס.

 

מארגני המשט, ארגון מוסלמי טורקי וארגוני שמאל אירופיים, דיווחו גם על ספינה שיצאה מאירלנד לפני כמה ימים, ועל שתי ספינות נוספות שיצאו מנמלים, שמיקומם נשמר כרגע בסוד. בסך הכול מדווחים המארגנים על שמונה ספינות, ארבע מהן ספינות משא שעליהן מצרכים שונים וחומרי בנייה שהכנסתם לרצועה אסורה, וארבע ספינות נוסעים שעליהן "מאות נוסעים שעושים ויעשו את הדרך לרצועה".

 

על אחת מן הספינות היווניות-שבדיות, נמצא אחד ממארגני המשט, דרור פיילר. פיילר, ישראלי לשעבר, מתגורר מזה עשרות שנים בשבדיה. "אנו מתכוננים לקראת הפלגה. העמסנו ציוד על אוניית המסע, ובאוניית הנוסעים מאיישים את הסיפון יוונים ושבדים. הם עוברים תדריכים, איך להתנהג אם הצבא יחליט להשתלט על הסיפון", הוא סיפר ל-ynet.

 

הישראלי לשעבר אמר, כי על רקע הדיווחים שלוחמי חיל הים יימנעו כל ניסיון לפרוץ את הסגר הימי, הנוסעים לא יביעו התנגדות אם חיילי צה"ל ישתלטו על הסיפון. "ננסה להסביר לחיילים כי בעלייה לסיפון הם מבצעים פשע נגד החוק הבינלאומי, וכי מטרתנו היא הומניסטית", הוא אמר.

 

פיילר, ששירת כלוחם בצה"ל בשנות ה-70, סיפר כי אל הסיפון צפוי לעלות גם הסופר השבדי הידוע, הנינג מנקל. פיילר הסביר כי ברור לו שאם חיילי צה"ל יעלו על הסיפון יסתיים המשט. "אני יודע איך זה עובד, הייתי חייל שלוש שנים, וסירבתי לשרת בשטחים, אך אני מקווה שממשלת ישראל תחזור לשפיות ולא תתקיף שיירה של 500 אזרחים. זה לא יראה טוב".

 

"המצור נוגד המסורת היהודית"

הנרי אשר, רופא ילדים יהודי-שבדי, ניצב גם הוא על סיפון האונייה היוונית-שבדית, "המסע הזה חשוב מאוד לתושבי עזה ולמדינת ישראל. לא לשם המצור קמה המדינה היהודית, זה נוגד את המסורת היהודית" הוא טען בשיחה עם ynet.

 

אשר הוסיף כי לדעתו המשט הוא "דרך לשבור את המצור הבלתי חוקי הזה. זה האזור הכי מסוגר בעולם, מה אשמים ילדי עזה במה שקורה? זו ענישה קולקטיבית שאסורה על פי החוק".

 

המשט הפרו-פלסטיני, שזכה לתמיכתו של ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ

ארדואן, שאף נפגש עם מארגניו, זכה לתשובה בדמות משט ישראלי, בו נטלו חלק אתמול כ-30 ספינות ישראליות, נציגי המשט הבהירו כי הוא הינו "משט נגד המשט הבינלאומי-טורקי", ועל סיפונן הוצבו שלטים בהם הוצבו תמונות של ארדואן ונשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, שציינו כי השניים שווים.

 

מארגן המשט, ד"ר גיא בכור, סיפר בסיפוק כי עשרות הספינות שהגיעו בהתראה קצרה היו מענה הולם "לכמה ספינות בודדות ורעועות המוצגות כאיום על ישראל, שארגונן ארך זמן רב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משט קודם לרצועת עזה
צילום: רויטרס
מומלצים