שתף קטע נבחר

הבגרות במתמטיקה תתקיים; חשד לעוד דליפות

משרד החינוך מנסה לפזר את הערפל - אך חושף מעט מגודל המחדל. מתברר כי יש חשד ששאלוני בגרות נוספים הודלפו והנושא נמצא חקירת משטרה. הבחינה במתמטיקה תתקיים ביום שלישי, כמתוכנן, אך עם שאלון אחר מזה שדלף

אחרי שעות של שתיקה, בעוד התלמידים כוססים ציפורניים - משרד החינוך מנסה לפזר את הערפל. בחינת הבגרות במתמטיקה תתקיים ביום שלישי כמתוכנן, למרות החשד לדליפת שאלונים. כך עולה מהודעת משרד החינוך שפורסמה אמש (יום א').

 

מהודעת המשרד עולה עוד כי המשרד פועל להיערך, נוכח חשדות לדליפת שאלונים נוספים. כפי שמסתמן כעת, המבחן במתמטיקה יתקיים ביום שלישי עם שאלון שונה מזה שהיו אמורים להיבחן בו.

 

הדרמה הלא-חינוכית החלה לאחר דיווח בערוץ 1, לפיו טופס הבחינה דלף והגיע לידי תלמידים. בשעות שלפני הדיווח ולאחריו נערכו התייעצויות קדחתניות, בניסיון למצוא מוצא מהמשבר. בדיווח נראה מורה למתמטיקה, שסיפר כי אחד מתלמידיו הציג בפניו בימים האחרונים את טופס הבחינה. הוא, לדבריו, פנה לאחראית על הבחינות במשרד החינוך, שהודתה כי מדובר במחדל חמור. 

 

במשרד החינוך אישרו כי קיבלו פנייה בנושא וכי הם רואים את העניין בחומרה ואף פנו מיידית למשטרה. בחינות הבגרות נכתבות בידי צוותי עבודה במשרד חינוך - ותוכנן נשמר בקפדנות, כבר עשרות שנים בנוהל מיוחד. הטפסים מודפסים במתקן של המדפיס הממשלתי ומופצים לבתי הספר במערכת המבטיחה - בדרך כלל - שמירה על חשאיותם, בין היתר באמצעות שימוש בכספות. במקרה זה, טרם הוברר כיצד בדיוק דלפו השאלונים.

 

העונש: פסילת הבחינה והשעיית הזכאות לבגרות

ומה יעלה בגורל מדליפי הבחינה אם יתפסו על-די המשטרה וימצאו אשמים? העונש הוא פסילת הבחינה והשעיית הזכאות לתעודה עד להיבחנות חוזרת באותו מקצוע.

 

במשרד החינוך יש כללים קבועים, הנוגעים לשמירה על טוהר הבחינות. בין העבירות החמורות על כללי טוהר הבחינה: כל החזקת שאלון בחינה שטרם חל מועד ההיבחנות בו בידי נבחן - בין שהגיע אליו באמצעות חבר ובין שהגיע אליו באמצעות רכישה, בין שעיין בו ובין שלא עיין בו - תיחשב כהשתתפות בגנבת השאלון. נבחן היודע כי שאלון בחינה גנוב נמצא בידי אדם כלשהו חייב

 להודיע על כך מיד למשטרה או לאגף הבחינות או להנהלת בית ספרו. התברר, בדיעבד, כי נבחן ידע על קיום שאלון גנוב, גם אם לא היה בידיו, או ידע כי לחבריו יש השאלון, ולא הודיע כל כך, כפי שמפורט לעיל, ועדת טוהר הבחינות תראה בו שותף לעברה ותנקוט נגדו צעדים משמעתיים.

 

בשנים האחרונות ארעו כמה תקלות בבחינות הבגרות, שעיקרן - שאלות שגויות או מטעות. כך למשל, בשנה שעברה היו תקלות בשאלונים במתמטיקה ובפיזיקה. משרד החינוך הודיע ממש ברגע האחרון לאלפי הנבחנים כי עליהם לתקן ניסוח באחד מסעיפי הבחינה. הסיבה: המשפט היה שגוי - ולא הוצא טרם שהודפס בטופס. 


פורסם לראשונה 23/05/2010 23:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המבחן יתקיים. אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים