שתף קטע נבחר

יחס עוה"ד באוכלוסייה בישראל - הגבוה בעולם

ישראל הכפילה בעשור האחרון את מספר עורכי הדין שלה ורשמה שיא בינלאומי. העיר המובילה: תל-אביב, עם עורך דין אחד לכל 33 תושבים. העיר עם הכי פחות עורכי דין: רהט

אם עד עכשיו לא היה ברור סופית מהו חלומה הגדול ביותר של כל אם יהודייה, ואם הייתה לכם תחושה שכל אדם שני שאתם פוגשים הוא עורך דין, עכשיו באים הנתונים הרשמיים ומאשרים: ישראל רושמת שיא עולמי, עם עורך דין אחד על כל 170 תושבים. הנתון הזה צפוי להתעדכן בעוד כחודש, עם הסמכתם של עוד כ-2,100 עורכי דין חדשים. בעקבות זאת יגדל עוד יותר חלקם באוכלוסייה: עורך דין אחד לכל 163 תושבים.

 

 

ההצפה חסרת התקדים במספר עורכי הדין משפיעה על שכרם של עורכי הדין, על תדמית המקצוע, וגם על ריבוי תביעות שמגישים אזרחים, בעקבות הגדלת הזמינות שלהם לעולם המשפט ולמערכת המשפטית.

 

"היום כמעט לכל אדם במדינה יש במעגל הקרוב עורך דין שהוא מכיר", אומרת ד"ר לימור זר-גוטמן, ראש המרכז לאתיקה ואחריות מקצועית של עורכי דין בבית הספר למשפטים, המכללה למינהל, "בעבר היו יישובי פריפריה שלא היה בהם כמעט עורכי דין, היום זה שונה. הזמינות הזו משפיעה. בצירוף התחרות בין עורכי הדין והעובדה שהייעוץ הראשוני אצל עורך דין הוא לרוב חינם, זה הופך את ההתייעצות עם עורך דין, אפילו בשלב הראשוני, למשהו אטרקטיבי ואפשרי, ומקל על הגישה לערכאות. עם זאת, חשוב לציין שהדבר הזה פוסח על האוכלוסיות המוחלשות, שלהן עדיין אין נגישות. עבורן עדיין יש רתיעה גדולה מלפנות לעורך דין".

 

תל-אביב לעומת רהט

לקראת כנס העשור של לשכת עורכי הדין, שייערך באילת בין 30 במאי ל-3 ביוני, מפרסמת הלשכה לראשונה את מדד עורכי הדין, הכולל נתונים סטטיסטיים מקיפים על הענף בארץ.

 

מהנתונים עולה כי בישראל יש היום פי שניים עורכי דין מאשר לפני עשור, ומספרם מסתכם ב-43,757. ראש לשכת עורכי הדין, יורי גיא-רון, כבר יצא לאחרונה בתוכנית מקיפה למניעת הצפת השוק בעורכי הדין.

 

מהנתונים עולה עוד, כי המכללות "מייצרות" עורכי דין בכמות כפולה כמעט מבוגרי האוניברסיטאות. מספרם של בוגרי המכללות שהתקבלו ללשכה בעשור האחרון גדול ב-80% ממספרם של בוגרי האוניברסיטאות שהתקבלו באותה התקופה.

 

מבין הערים השונות, תל-אביב מחזיקה בשיא – עורך דין אחד לכל 33 תושבים, לעומת אחד ל-638 באילת. הערים המובילות את שיעור עורכי הדין אחרי תל-אביב הן רמת גן (אחד לכל 41 תושבים), הרצליה (72), גבעתיים (77) ורעננה (93). בירושלים יחס עורכי הדין למספר התושבים (192) הוא מעט יותר נמוך מהממוצע הארצי. העיר רהט היא בעלת שיעור עורכי הדין הנמוך ביותר – גרים בה רק 17 עורכי דין, ויש בה עורך דין אחד על כל 2,582 תושבים.

 

מנתוני מדד עורכי הדין עולה עוד, כי בתוך שני עשורים גדל מספר עורכי הדין בישראל פי ארבעה וחצי, מכמות של 10,697 עורכי דין בשנת 1990 לכמות של 43,757 עורכי דין בתחילת שנת  2010 עוד נתון מדהים: מספרם של עורכי הדין שהתקבלו ללשכת עורכי הדין בעשור האחרון שווה כמעט לסך הכולל של עורכי הדין שהתקבלו מאז הקמת המדינה ועד לשנת 2000.

 

הגידול בכמות עורכי הדין גבוה משמעותית מהגידול באוכלוסיית ישראל. בשנת 1950 היו בישראל 1,687 אזרחים על כל עורך דין. בשנת 1970 ירד המספר ל-622 אזרחים על כל עורך דין, וכעת נרשם השיא של עורך דין לכל 170 אזרחים.

 

לשם השוואה, בארה"ב היחס הוא עורך דין אחד ל-272 תושבים, בבריטניה אחד ל-400 תושבים, בגרמניה אחד ל-600ובצרפת אחד ל-1,200 תושבים. במדינות המזרח הרחוק יש עוד פחות עורכי דין: אחד ל-4,800 תושבים ביפן ואחד ל-8,000 תושבים בסין.

 

הכתבה המלאה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" שב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טקס הסמכת עורכי דין בירושלים. הצפה חסרת תקדים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים