שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אלוף פיקוד העורף: לא להתרגש מהתגובות בלבנון
  האלוף יאיר גולן אמר בתדרוך לכתבים, ביומו השני של תרגיל הענק: "אין דבר רגוע יותר מהתרגיל, כך מתנהלת אומה בוגרת ורצינית שמביטה לאיומים עליה בעיניים בלי למצמץ". באשר לפתרון החלקי לאזרחים להתגוננות מהתקפה כימית: "זה כרגע המצב וזה גם מוכר לדרגים הבכירים ביותר"

  מפקד פיקוד העורף "עוקץ" - ושופך מים צוננים על המתיחות בצפון. האלוף יאיר גולן אמר בצהריים (יום ב'), ביום השני לתרגיל העורף הענק: "לא צריך להתרגש מהמהומה סביבינו, ולא לקחת את התגובות מלבנון ברצינות". הדברים נאמרו בצל מתיחות שהורגשה בימים האחרונים גם בממשל הלבנוני - ובמיוחד בשורות ארגון חיזבאללה, שהודיע על כוננות מוגברת של אנשיו.

   

  מפקד העורף ניסה עם זאת להוסיף מסר מרגיע, בהמשך לדבריו של ראש הממשלה מאתמול. "אין דבר רגוע יותר מהתרגיל, כך מתנהלת אומה בוגרת ורצינית שמביטה לאיומים עליה בעיניים בלי למצמץ", אמר בתדריך לכתבים שנערך בחולון. הוא סיפר כי תרגיל דומה לזה ייערך במאי בשנה הבאה.

   

  עוד הוסיף האלוף גולן כי תרגיל "נקודת מפנה 4", שונה מהותית ממה

  שתורגל בעבר במערכת הביטחון. "הפעם לא רק נפתח מעטפה עם תרחיש, אלא נקיים דיון שאחריו נתרגל ברצינות במשך יומיים מגוון אירועים מתגלגלים. זהו הבדל של שמיים וארץ עבור הרשויות באיכות התרגיל".

   

  התרגיל צפוי להגיע לשיאו ביום רביעי ב-11:00, אז תישמע אזעקת תרגול שבמהלכה יתבקשו תושבי ישראל למצוא מרחב מוגן ולשהות בו לזמן קצר.

   

  הפיקוד מתנהל בימים אלה כמו במלחמה של ממש, עם שלוש הערכות מצב יומיות בראשות האלוף. עשרות רשויות מקומיות קיבלו סדרת תרחישים ונדרשות לתת מענה - כל זאת בתרחיש שבו מתנהלת למעלה משבועיים "לחימה" קשה, כשבעורף הולך וגדל היקף הנפגעים ומספרם גדול באופן משמעותי מאלו שבחזית. בהמשך השבוע אף "יחמיר" המצב, כשיתורגלו תרחישים נוספים.  

   

  האלוף גולן הוסיף כי עדיין אין החלטה היכן לפרוס את מערכת היירוט כיפת ברזל: "זה עדיין בדיונים, שבהם הופתעו לטובה מיכולות המערכת, ויוחלט על כך בחודשים הקרובים".

   

  ערכות מגן? רק לשני שלישים מהציבור

  ומה באשר ליכולות האוכלוסיה להתגונן מפני התקפה לא קונבנציונלית? שוב מתברר כי יש עוד דרך ארוכה. "כרגע ניתן מענה לשישים עד שבעים אחוזים מהציבור לפי התכנון התקציבי הנוכחי", אמר גולן. "אלה הם הפערים והם מוכרים. זה כרגע המצב וזה גם מוכר לדרגים הבכירים ביותר".

   

  למרות המענה החלקי בסוגיה זו, ביקש האלוף לשלוח מסר מרגיע לציבור באשר למוכנות העורף למלחמה: "יש לנו מענה בלתי רגיל שאני לא יודע אם אתם מודעים לו. היכולות שלנו ביחס לאומות אחרות הן מהגדולות בעולם, וזאת לא התייהרות. מצבנו טוב ומתאים לרמת האיומים. לא יהיה פער בכמות החיילים והשוטרים. נדע לספק שירות הולם".

   

  האלוף גולן העריך כי גם במלחמה הבאה תהיה נהירה גדולה של הציבור מאזורים פגועים למקומות רגועים יותר: "זה קרה גם במלחמת העצמאות ואי אפשר להתכחש לכך, התופעה הזו תלווה אותנו כנראה גם במלחמה הבאה. אין לכך תוכנית סדורה, אך נלך לרשויות ונגיד להם להתכונן לכך. מלחמה אינה אירוע סוציאלי".

   

  שמעתם אזעקה ברחוב? כנסו לחנות או חניון

  "בתרגיל לפני שנה, לפי סקרים שערכנו, ארבעים עד חמישים אחוזים מהאזרחים תרגלו כניסה למרחב מוגן, ואני מצפה הפעם שיותר אזרחים יתרגלו, בסביבות השבעים או שמונים אחוז". הוא קר לכל מי שהאזעקה "תתפוס" אותו ברחוב - להיכנס לחנות סמוכה או לחניון.

   

  בינתיים נמשכת גם הפעילות המשטרתית בתרגיל. ניצב ניסים מור,

  מפקד אגף המבצעים של המטה הארצי, סיפר ל-ynet: "אנחנו מדמים מצב של מלחמה מול סוריה, לבנון ואפילו רצועת עזה. במציאות כזאת העורף ככל הנראה יספוג גל של פיגועים, התקפות טילים וטרור לא קונבנציונלי".

    

  מפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן, אמר כי משטרת ישראל תידרש למלוא עוצמתה, כוחותיה ומשאביה כדי להתמודד עם התרחישים הקשים בעורף, שהתרגיל מדמה: "במסגרת המאמץ המרוכז של משטרת ישראל יהיה למערך חבלה משקל רב, אגף התנועה יידרש לדאוג לפתיחת נתיבים סטריליים עבור כוחות הביטחון והחירום ואל זירות שנפגעו". 

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האלוף גולן. לא להתרגש
  צילום: אבי מועלם
  אנשי פיקוד העורף מתאמנים, אתמול
  באדיבות דובר צה"ל
  מומלצים