שתף קטע נבחר

מחלוקת: גפני מעכב התקציב לשיפוץ בתי משפט

יו"ר ועדת הכספים מעכב תקציב לשיפוץ בתי משפט. לדבריו, הוא עושה זאת בשל היא העברת כספים לשיפוץ בתי הדין הרבניים. גורמים במערכת המשפט אומרים כי הסיבה היא ההחלטה להפסיק את תפקידו של מנהל בתי הדין הרבניים. "גפני מנסה להחזיק את כולם בביצים כאמצעי לחץ", אמר גורם משפטי בכיר ל-ynet

הנקמה של יו"ר ועדת הכספים, היושב על ברז התקציב? גורמים משפטיים בכירים טענו אמש (יום ב') בשיחה עם ynet כי ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מעכב פניות תקציביות של משרד המשפטים, בשל החלטת הממשלה להפסיק את כהונתו של מנהל בתי הדין הרבניים, הרב אליהו בן-דהן. גפני עצמו אישר כי הוא מעכב תקציבים לשיפוץ בתי משפט, אך לדבריו הדבר נעשה כיוון שלא יועדו כספים לשיפוץ בתי דין רבניים.

 

במערכת המשפטית מזכירים כי הממשלה החליטה להפסיק את כהונתו של הרב בן-דהן, המכהן בתפקידו למעלה מ-20 שנה, בעקבות "חוק הקדנציות" וההחלטה כי נושאי משרה ציבורית צריכים לעזוב את תפקידם אם הם כיהנו בו זמן רב מאוד.

 

בעקבות החלטת הממשלה, שר המשפטים יעקב נאמן היה צריך להודיע לבן-דהן על עזיבתו הצפויה, אולם לטענת הגורמים ח"כ גפני מנסה "ללחוץ" על השר שלא יגרום למנכ"ל הוותיק ללכת הביתה. לדבריהם, לכן הוא משתמש בתפקידו כיו"ר ועדת הכספים כדי לעכב פניות תקציביות של משרד המשפטים.

 

"גפני מנסה להחזיק את כולם בביצים כאמצעי לחץ כדי שמקורבו, בן-דהן לא יעזוב את תפקידו. הוא מפעיל שרירים על נאמן בתקווה שזה יעזור לו", אמר גורם משפטי בכיר ל-ynet.

 

ח"כ גפני מאשר כי הוא מעכב את התקציבים, אך מספק סיבה אחרת שאינה נובעת מהנקמנות שמייחסים לו. לדבריו, העיכוב נובע ממצבם של בתי הדין הרבניים. חבר הכנסת מיהדות התורה אמר כי ביקש לפני כמה חודשים ממשרדי האוצר והמשפטים להגיש לו תוכנית לבינוי בתי הדין הללו, לאור תלונות רבות, בעיקר מחילונים, שנזקקים לשירותים של בתי הדין הרבניים על "מצבם המגעיל".

 

לדבריו, כל בקשותיו החוזרות ממשרדי האוצר והמשפטים לאשר את התוכנית טרם נענו. עוד הוא טוען כי שר המשפטים הבטיח לפעול בעניין זה, אך לדבריו לא נעשה דבר. בתי הדין הרבניים פועלים כיחידת סמך נפרדת מתקציב משרד המשפטים, על תקציב נפרד המיועד להם.

ח"כ גפני אמר כי האחריות לתוכנית הבינוי נמצאת במשרד האוצר, אבל משרד המשפטים יכול ללחוץ על משרד האוצר כדי לתת עדיפות לשיפוץ ושיקום בתי הדין הרבניים.

 

הוא אמר כי לא יסכים לתמוך בשיפוץ בתי המשפט האזרחיים, תוך הזנחת בתי הדין הרבניים. לדבריו, אין כל קשר בין עמדתו זו להפסקת כהונתו של מנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב בן-דהן.  הגורמים המשפטיים דוחים את הטענה כי הדבר קשור לעניין שיפוץ בתי הדין הרבניים ואומרים כי אין ספק שהעיכוב נובע מעזיבתו הכפוייה של בן-דהן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גפני. רוצה לשפץ בית דין רבניים
צילום: גיל יוחנן
נאמן. צריך לפטר את בן-דהן
צילום: עידו ארז
מומלצים