שתף קטע נבחר

רוסיה התנגדה, ארה"ב הציבה טילי פטריוט בפולין

מערכת ההגנה הוצבה בצפון-מזרח פולין, כ-60 קילומטרים מרוסיה - שהגיבה בשתיקה למהלך. הכוחות האמריקנים ישהו באזור כשנתיים, ויאמנו את הפולנים בשימוש במערכת

משבר הטילים חוזר? ארצות הברית הציבה אמש (יום ב') סוללת טילי פטריוט על אדמת פולין, קילומטרים ספורים בלבד מגבול רוסיה. מוסקבה התנגדה בעבר לנוכחות צבאית-אמריקנית סמוך לגבולה, אולם הגיבה בשתיקה למהלך.

 

הטילים הגיעו למדינה יחד עם כמאה חיילים אמריקנים, שישהו במדינה במשך כשנתיים. על פי התכנון, האמריקנים יאמנו את מקביליהם מצבא פולין כיצד לעשות שימוש בסוללת הפטריוט.

 

מערכת ההגנה הזמנית הוצבה בפולין כחלק מיישום הסכם עליו חתמו פולין וארה"ב בסוף השנה שעברה. אנדרו פול, דובר השגרירות האמריקנית בוורשה, מסר כי סוללת הטילים הוצבה בבסיס הסמוך לעיר מוראג בצפון-מזרח פולין, כ-60 קילומטרים בלבד מרוסיה.

 

ארצות הברית החליטה להציב את סוללת ההגנה על אף התנגדות נחרצת מצדה של מוסקבה רוסיה לנוכחות צבאית אמריקנית סמוך כל כך לגבולה. עם פרסום המיקום המדוייק של הסוללה לפני כמה חודשים, הביע שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, תמיהה בנוגע לצורך להציב מערכת הגנה באזור, "כאילו פולין מחזקת את עצמה לעומת רוסיה". עם זאת, מוסקבה לא פרסמה תגובה להצבת סוללת הטילים, דבר שיכול להעיד על קבלה בשתיקה של העובדה בשטח, לאחר שהתנגדותה נכשלה.

 

משמעויותיה של הצבת סוללת הפטריוט בפולין הן סמליות בעיקרן, והפרויקט אינו קשור להצבת מערכת הגנה מטילים קבועה במדינה, תוכנית שקודמה על-ידי הממשל האמריקני הקודם במטרה להגן על אירופה וארה"ב

מפני מתקפת טילים מצד מדינות "סוררות" כגון איראן וצפון קוריאה - ובוטלה על ידי הנשיא אובמה. הסוללה תובא מגרמניה לפולין כמה פעמים בשנה, ועונה על בקשתה של פולין לארח כוחות אמריקניים כחברה בנאט"ו.

 

סוללת הפטריוט מגיעה בתקופה מורכבת ביחסי מוסקבה-ורשה, שמנסות לשפר את יחסיהן המתוחים בעקבות התרסקות מטוסו של נשיא פולין, לך קצ'ינסקי, על אדמת רוסיה ב-10 באפריל. בהלווייתו של קצ'ינסקי הבטיח נשיא רוסיה, דימיטרי מדבדב, לשתף פעולה באופן מלא עם חקירת ההתרסקות ולפעול להידוק הקשרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קילומטרים מרוסיה. סוללת פטריוט (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים