שתף קטע נבחר

אחרי ליל שימורים: אושרה הגדלת מסגרת התקציב

ב-5:00 קיבלו ראש הממשלה והשרים שיחת השכמה, כדי שיבואו להצביע על חוק שקובע נוסחה חדשה להגדלת התקציב. הפיליבסטר נמשך רק כרבע מהזמן שתוכנן, בקדימה מתעקשים: "הבטחנו שנתניהו לא יישן טוב בלילה"

השכמה מוקדמת לראש הממשלה: האופוזיציה בכנסת החליטה לקצר את ה"פיליבסטר" שהחל אמש (יום ב'), שנועד להתיש את הממשלה והקואליציה על רקע הצעת החוק שקובעת נוסחה חדשה להגדלת מסגרת תקציב המדינה. במקום 45 שעות של נאומים רצופים שתוכננו, הוחלט לסיים את מרתון הדיבורים כעבור כ-12 שעות ולהצביע הבוקר. כצפוי, החוק אושר.

 

מראש סוכם בין המחנות כי ההצבעות לא יתקיימו במפתיע, אלא בהתראה מראש של שעתיים. לפיכך, סביב 5:00 קיבלו הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו, השרים והח"כים טלפונים שהתריעו על מועד ההצבעות שנקבעו סביב 7:00. בקריאה השלישית והמסכמת, הצעת החוק הממשלתית אושרה ברוב של 51 מול 31 מתנגדים. הנוסחה החדשה תופעל כבר בתקציב הדו-שנתי הקרוב.

 

דובר קדימה אמר הבוקר שגם סידור ההתראה מראש נועד "כדי להבטיח שנתניהו ושריו לא יישנו טוב בלילה, ולהקפיץ אותם ממיטותיהם לצורך ההצבעה". מטרתם היא "להעלות את המודעות הציבורית לכך שנתניהו מהמר על כלכלת ישראל ומייצר לעצמו קופה של מיליארדים כדי לשמן את שלטונו בתשלומים לשותפיו בממשלה לשם הישרדותו הפוליטית". ח"כ יואל חסון אמר במהלך נאומו: "אנחנו נעיר את ראש הממשלה משנתו כל פעם שהוא יעשה דבר כזה - הוא לא יישן בלילה".

 

ההחלטה לקצר את הפיליבסטר לכרבע מהזמן המתוכן נועדה למנוע את שיבוש עבודת הכנסת שתוכננה להיום - בהנחה שהמסר הועבר, למרות שהנאומים נישאו בעצם לפני מצלמות הטלוויזיה של ערוץ הכנסת. בסיעת קדימה נשמעו גם קולות שלא היו שלמים עם ממדי המהלך.

 

שר האוצר יובל שטייניץ השיב למבקרים שנוסחת הגדלת התקציב נועדה להרחיב את השירותים לציבור.

 היא מבוססת על תוצאת הגידול בצמיחה עשור שנים לאחור והשפעתו על הגירעון קדימה. לדבריו יש פה רפורמה שנעשתה בתמיכת נגיד בנק ישראל וקרן המטבע הבינלאומית. הקרן אף שוקל להמליץ עליה למדינות אחרות.

 

לדבריו, לקדימה יש מניות בשינוי הזה שיזם ראש המועצה הכלכלית-חברתית בתקופת ממשלת אולמרט, מנואל טרכטנברג. הוא הדגיש הנוסחה החדשה חותרת להוריד את יחס החוב הלאומי לתוצר ל-60% ואחריו ל-50% - הכל במטרה להרחיב את השירותים לציבור.


פורסם לראשונה 25/05/2010 07:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ יואל חסון מקדימה. "מהמרים על כלכלת ישראל"
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. שיחת השכמה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים