שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בגלל לילה לבן: השרים לא באו לתרגיל העורף
  גורמים בלשכת ראש הממשלה האשימו את האופוזיציה בביטול השתתפות חברי הקבינט ב"נקודת מפנה 4". בצה"ל ממש לא אהבו את ההחלטה: "יש טעם לפגם"

  פוליטיקה על חשבון הביטחון? בזמן שקברניטי המדינה מנצלים כל במה כדי לקרוא לאזרחים לשתף פעולה עם תרגיל העורף, הודיע הבוקר (יום ג') הקבינט המדיני-ביטחוני על ביטול ביקור חבריו ב"נקודת מפנה 4", שצפוי להגיע לשיאו מחר בשעות הבוקר.

   

  בשיחה עם ynet האשימו גורמים בלשכת ראש הממשלה את האופוזיציה, והסבירו כי שם סירבו להקל על השרים - שנדרשו לקפוץ בשעת בוקר מוקדמת מאוד לכנסת. במליאה נערך "פיליבסטר" בשל ההתנגדות לתוכנית הקואליציה להגדיל את שיעור הוצאות הממשלה.

  על-פי התכנון המקורי, אמורים היו חברי הקבינט לשהות הבוקר במפקדת פיקוד העורף, ולצפות בתרגול העבודה בתנאי מלחמה.

   

  בצה"ל קיבלו את ההודעה המפתיעה בזעם. "יש טעם נפגם בכך שהקבינט לא ייקח חלק בתרגיל כל-כך חשוב", אמרו ל-ynet גורמים ביטחוניים.

   

  מנגד, דחו בקדימה את הטענות בלשכת ראש הממשלה ואמרו כי הן "מגוחכות ומוזרות בלשון המעטה". גורמים במפלגה אמרו כי "כשראש הממשלה ושרי הקבינט בוחרים שלא להפגין דוגמה אישית ולא מתייצבים לצד הכוחות המתרגלים - הם צריכים להאשים רק את עצמם. לו היה הנושא חשוב להם באמת, היו יכולים להיעתר לבקשתנו לדחות את שעת ההצבעה או להקדים אותה. לא הצבא ולא הציבור קונים את התירוצים המוזרים הללו".

   

  אתמול תיאר סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, את "נקודת מפנה 4" כמבצע חסד תקדים - גם בזירה הבינלאומית. "מדובר בתרגיל יחיד מסוגו בעולם", קבע וילנאי. "ישראל היא המדינה היחידה שמתרגלת בו זמנית את כוחות הביטחון, מאות רשויות מקומיות, עשרות ארגונים ואלפי מתנדבים. ראשי הרשויות שותפים פעילים בתרגיל - ואני מעודד מההתקדמות בנושא הזה".

   

  בשל אופיו המיוחד של התרגיל, הגיע לארץ מספר שיא של נציגים מצבאות זרים, ארגונים בינלאומיים, משרדי ממשלה וחירום, שייצפו בשלבי התקדמותו.
  מדובר בקרוב ל-100 נציגים מ-30 מדינות בהן ארצות-הברית, יפן, סין, ברזיל, אקוודור, הודו, קולומביה, מקסיקו, גרמניה, יוון וצרפת. כמו כן באו לישראל נציגים מהאו"ם, האיחוד האירופי, נאט"ו ואף מארגון החירום הפדראלי של ארצות-הברית.

   

  נקודת השיא בתמרון תהיה מחר בשעה 11:00 בבוקר, אז תישמע אזעקת תרגול שבמהלכה יתבקשו תושבי ישראל למצוא מרחב מוגן ולשהות בו לזמן קצר. עשרות רשויות מקומיות קיבלו סדרת תרחישים ונדרשות לתת מענה, כל זאת בתרחיש שבו מתנהלת במשך יותר משבועיים "לחימה" קשה, כשבעורף הולך וגדל היקף הנפגעים ומספרם גדול באופן משמעותי מאלו שבחזית.

   

  בהכנת הכתבה השתתף אמנון מרנדה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תרגיל העורף. ללא חברי הקבינט
  באדיבות דובר צה"ל
  מומלצים