שתף קטע נבחר

מצפים למשט: דגלי טורקיה מונפים בנמל עזה

בתקווה שחיל הים לא יבלום את המשט - שנדחה להיום - מצפה לו קבלת פנים רשמית של ממשלת חמאס, בראשות איסמעיל הנייה. ברצועה תולים תקוות באלפי טונות של מזון וחומרי בנייה - אבל בשקט מודים כי דווקא יירוט ישראלי ישרת את הפלסטינים טוב יותר, מבחינה תעמולתית

דגלי טורקיה מתנופפים בנמל עזה, שם נערכים לקבל את פני האוניות של "המשט לפריצת המצור" - זאת בהנחה, כמובן, שצה"ל לא יבלום אותן בדרכן. אם המשט יגיע, הוא יזכה לקבלת פנים רשמית של ממשלת החמאס, ברשות איסמעיל הנייה, שרים וחברי פרלמנט.


 

דגל טורקיה מונף בנמל עזה, לצד דגל פלסטיני (צילום: AP)

 

צאתו של המשט לדרכו נדחתה להיום (שבת), בעקבות תקלה באחת האוניות, שמספרן הצטמצם משמונה לשבע. המארגנים הסבירו כי העדיפו לדחות את תחילת התנועה לנוכח העיכוב, כדי להימנע ממפגש עם חיל הים בשעת לילה. בצה"ל ממשיכים להיערך לקדם את פני הספינות, ו"הזיזו" את עיקר ההיערכות משעות הלילה להמשך היום.

 

המשט הולך וקרב - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

ברצועה תולים תקווה ב-750 המשתתפים, מיותר מ-40 מדינות, המביאים עמם יותר מ-10,000 טונות של מזון, תרופות, מוצרי בנייה ותשתית להכנת יותר מ-100 קרוואנים למגורים. ברצועה גם ממתינים ל- 44 חברי הפרלמנטים מהעולם שנמצאים על הספינות, בהם פרלמנטרים מאירופה וממדינות ערב.

 

בשבועות האחרונים התבצעו עבודות פיתוח של הרציפים בנמל הרצועה לקראת האירוע, והנמל קושט בדגלי המדינות המשתתפות, בעיקר טורקיה ואלג'יריה. גורמים ברצועה הביעו הערכה גדולה לעובדה שגורמים רשמיים ורשמיים למחצה במדינות כמו שבדיה ויוון מממנים את המשט.

 

"המטרה כבר הושגה, בגלל העניין התקשורתי"

ברצועה מזהירים מניסיון "פיראטי" ישראלי ליירט את הספינות. התקשורת הפלסטינית מסקרת את התקדמות המשט לכיוון הרצועה, אך עוד יותר מכך, מסקרת בהרחבה יתרה את הדיווחים מישראל על ההכנות בצה"ל ליירט את המשט ולמנוע את הגעתו לרצועה, תוך ציפייה דרוכה לראות מה יתפתח כשהספינות יתקרבו למים הטריטוריאליים של ישראל.

 

ברצועה אומרים כי בכל אופן, מבחינה הסברתית, המשט כבר השיג את מטרתו מחינת העניין התקשורתי הגדול שהוא ריכז ברחבי העולם. יש גם מי שרומז, שתגובה ישראלית נוקשה דווקא עשויה להיטיב עם הפלסטינים מבחינה תעמולתית, אפילו יותר מאשר הגעה שקטה של המשט ליעדו.

 

גורם ברצועה אומר ל-ynet כי מדובר באמירה חשובה ביותר: "הקואליציה הרחבה שמבינה שהמצור אינו צודק ומוכנה ליטול חלק פעיל בהצלחת המשט, מעידה כי איומי ישראל נכשלו. האנשים מבינים שיכול להתפתח מצב לא קל מבחינה בטחונית בלב ים, אך נחושים להגיע כדי להעלות על סדר היום העולמי את העוול שגורם המצור לתושבי הרצועה". 

 

הח"כית חנין זועבי (בל"ד), שנמצאת על אחת הספינות, אמרה אתמול, בתגובה לדיווחים על יציאתם של כוחות הצבא לכיוון המשט: "אנו מזהירים מפני התגרות ומטילים על ישראל אחריות מלאה לשלומם ולבטחונם האישי של כל משתתפי המשט. האיום בהשתלטות ובמעצר רק יחזק את הצורך והנחישות שלנו ושל הקהילייה הבינלאומית לשבור את המצור על עזה. המשט ימשיך כמתוכנן, ואנו ממליצים לישראל לא לעצור, ולא להגיב בכוחניות ובאלימות האופנית לה. כל פגיעה בספינות היא פגיעה בקהילה הבינלאומית, שתוביל לגל פעולות מחאה והתחזקות ההתנגדות הבינלאומית למדיניותה של ישראל".

 

בהכנת הידיעה השתתפה שרון רופא אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספינות המשט בדרך
צילום: freegazaorg/cc
ספינת חיל הים בנמל אשדוד. נערכים ליירוט
צילום: AP
המתחם שהוכן בנמל אשדוד למשתתפי המשט
צילום: אבי רוקח
ח"כ זועבי על הספינה. "המשט ימשיך כמתוכנן"
מומלצים