שתף קטע נבחר

הנשיא פרס: "לובה אליאב היה מופת לדורות"

במפלגת העבודה מבכים את לכתו של אריה (לובה) אליאב, מוותיקי התנועה, שהלך לעולמו בגיל 89. "לובה תמיד חיפש את המקומות המאתגרים ביותר, הקשים ביותר והחלוציים ביותר", אמר עליו הנשיא פרס. השר הרצוג: "דמותו ומשנתו ילוו אותנו לדורות"

"מופת לדורות של צעירים ואנשים בוגרים במדינת ישראל" - כך תיאר הערב (יום א') נשיא המדינה, שמעון פרס, את אריה (לובה) אליאב, מבכירי מפלגת העבודה בעבר, שהלך לעולמו בגיל 89.

 

"כל חייו של לובה אליאב הצטיינו בחלוציות אישית ובחלוציות הנהגתית", אמר פרס על אליאב, שכיהן כחבר

כנסת וסגן שר ואף זכה בשנת 1988 בפרס ישראל בשל תרומתו למדינה ולחברה. "מבחינת לובה האחריות של מנהיג היא לא להיות עליון, אלא להיות חלוץ, לעמוד קדימה לפני המחנה ולא עליון למחנה".

 

פרס ציין את תרומתו של אליאב ליישוב הדרום. "תרומתו לפיתוח הנגב הכוללת את יישוב חבל לכיש, הקמת ערד, ושגשוגה של ניצנה, חקוקים כסימני דרך מפוארים בשבילי מדינת ישראל. לובה תמיד חיפש את המקומות המאתגרים ביותר, הקשים ביותר והחלוציים ביותר והיווה מופת לדורות של צעירים ואנשים בוגרים במדינת ישראל".


לובה אליאב. ברק: "איש ארץ ישראל היפה והערכית" (צילום: שלום בר טל)

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר כי "לובה אליאב היה לוחם, מחנך, חלוץ, וקולט עלייה. לובה אליאב היה איש הנגב וארץ ישראל היפה והערכית". השר לענייני מיעוטים, אבישי ברוורמן, אמר כי "אנו במפלגת העבודה מרכינים ראש ומתחייבים להניף את הדגלים אותם נשא לובה בחייו".

 

"אבידה גדולה לציבוריות הישראלית" 

גם שר הרווחה, יצחק הרצוג, הספיד את אליאב. "לובה היה מופת לעמנו - בשליחותו החלוצית, בתפיסתו החברתית, בהבנתו את היופי של החברה הישראלית ומורכבותה ובהבנתו את הצורך שלה להגיע לשלום עם שכנינו באומץ. דמותו ומשנתו ילוו אותנו לדורות".

 

שר החקלאות ויו"ר סיעת העבודה, שלום שמחון, אמר כי עם מותו של אליאב, "תנועת העבודה ותנועת ההתיישבות איבדה את אחד מבכירי בניה". חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מסרה כי הוא היה "אישיות ייחודית בפוליטיקה הישראלית" אשר העדיף ערכים על פני תועלת פוליטית. "פטירתו היא גם עצובה וגם מהווה אבידה גדולה לציבוריות הישראלית", אמרה.

 

גם חבר הכנסת עמיר פרץ הביע צער על מותו של אליאב, ואמר כי מדינת ישראל איבדה "איש חזון ומעש, איש

מוסר ודוגמה אישית, איש אשר הלך בראש המחנה הן בחשיבה והן בעשייה. כל אשר הטיף עשה קודם לכן בעצמו. איש צנוע, אוהב אדם ואוהב שלום".

 

חבר הכנסת איתן כבל אמר כי "לובה היה מורי ורבי, וזכיתי להיות מבאי ביתו. הוא היה איש ערכים אמיתי, אדם שפיו ליבו שווים, איש שדבק בעקרונותיו והפך למגדלור של אידיאלים בסערה של עולם שהלרבע מההישגים של האיש האדיר הזה. יהי זכרו ברוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"סימני דרך מפוארים". הנשיא פרס
צילום: חגי אהרון
צילום: אמיר כהן
אליאב עם ח"כ עמיר פרץ
צילום: אמיר כהן
השר הרצוג. "מופת לעמנו"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים