שתף קטע נבחר

צילום: AP

אוניברסיטת חיפה מנעה הפגנת סטודנטים ערבים

הצעירים האשימו את ישראל ב"פשעים נגד האנושות", ההנהלה מנעה מהם להפגין בתוך הקמפוס. מולם הפגינו סטודנטים שתמכו בפעולה. גם בטכניון ובב"ש הזדהו עם צה"ל: יוצאים מהאדישות

הסטודנטים מרימים את הראש: מאות צעירים הפגינו היום (ג') באוניברסיטאות, בצפון ובדרום, לאות הזדהות עם לוחמי צה"ל ופעולתם נגד המשט לעזה. הם הניפו דגלי ישראל וקראו קריאות בזכות לוחמי השייטת. בכניסה לאוניברסיטת חיפה אירעו שתי הפגנות מקבילות - בעד פעולת השייטת ונגד ההשתלטות שהסתיימה בתשעה הרוגים. הנהלת האוניברסיטה סירבה לאפשר לסטודנטים הערבים להפגין בתוך הקמפוס.

 

בחיפה הפגינו מאות סטודנטים, יהודים וערבים, אלה מול אלה. כוחות משטרה גדולים הפרידו בין הצדדים, שפוזרו לאחר כשעה ללא אירועים חריגים. ל-ynet נודע כי הסטודנטים הערבים ביקשו להפגין בקמפוס, אולם ההנהלה לא איפשרה זאת, בין השאר בשל מושב חבר הנאמנים של המוסד, הנערך בימים אלה. בעקבות זאת הפגינו הסטודנטים מחוץ לאוניברסיטה, כשהם מניפים דגלי פלסטין ושלטים בגנות צה"ל והמבצע, והאשימו את ישראל ב"פשעים נגד האנושות".

 

מולם התייצבו מאות סטודנטים יהודים, שהניפו דגלי ישראל ושלטי תמיכה בצה"ל, וקראו קריאות גנאי לעבר המפגינים הערבים וקריאות עידוד לצבא. במשטרה העריכו כי בשתי ההפגנות השתתפו כ-700 איש. דובר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה, אוריאל גזית, טען כי המפגינים הערבים הם קומץ קיצוני, שאינו מייצג את דעת רוב הסטודנטים בחיפה: "לא ניתן במה לפעילים פוליטיים קיצוניים ולא נאפשר התססה בתוך הקמפוס".

 

הפגנת הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון

 

מאות סטודנטים נוספים הפגינו מול שערי אוניברסיטת בן גוריון שבבאר-שבע ובכניסה לטכניון בחיפה. "היו כמה חבר'ה שהתארגנו כדי לקיים את ההפגנה הזו. ציפיתי שיהיו משהו כמו 50 איש אבל הרבה יותר הגיעו", סיפר אבי, סטודנט באוניברסיטת בן גוריון. הוא ביקש שלא להיחשף בשמו המלא, שכן לדבריו "המרצים באוניברסיטה שמאלנים". לדבריו, "אתמול הרגשנו רע עם ההפגנה שקיימו הסטודנטים הערבים והבדואים". 

 

אתמול הפגינה באופן ספונטני בבן גוריון קבוצה קטנה של מפגינים מהשמאל, שמחו על פעולת צה"ל נגד המשט. ענת פרץ, סטודנטית שנה ב' לפוליטיקה וממשל, אמרה כי "אחרי שעברתי בכניסה לאוניברסיטה אתמול וראיתי חלק מהמתרגלים שלי בהפגנה אנטי ישראלית, וראיתי סטודנטים מורידים את הראש לנוכח ההפגנה, החלטתי להראות שאנחנו קמפוס ציוני ומפה תצא הבשורה. לא היו קללות, הערות גזעניות או מהומות וזה מה שהיה".

 

"רצינו להראות את התמיכה שלנו בממשלת ישראל אחרי האירוע, להראות שהסטודנטים בישראל תומכים בממשלה ברגעים קשים אלה", סיפר אלון שוורצר, סטודנט בשנה א' לפוליטיקה וממשל ומרכז תנועת "אם תרצו" בקמפוס. הסטודנטים קראו קריאות "עם ישראל חי" ו"ניב גורדון תתפטר". "אתמול נחצה קו אדום, ולא לראשונה באוניברסיטה, וסטודנטים הזדעזעו אתמול לראות מרצים יחד עם סטודנטים מהשמאל וסטודנטים ערבים שצועקים קריאות בגנות ישראל". לדבריו, "אנחנו לא מפגינים נגד אלא בעד המדינה. זה הביא סטודנטים לצאת מהאדישות שלהם".


קמפוס ציוני, אוניברסיטת בן גוריון, היום (צילום: ליהיא סלפטר)

 

מאגודת הסטודנטים נמסר כי הם מבקשים לשמור על האווירה האקדמית החיובית בקמפוס, וקראו לכל הצדדים להפגין בצורה דמוקרטית ולשמור על כללי המשחק המקובלים.

 

בכניסה לטכניון שבחיפה השתתפו בשעות הצהריים מעל ל-300 סטודנטים בעצרת תמיכה בצה"ל ובמדינה.

הסטודנטים הניפו דגלי ישראל ושלטים בהם נכתב "הצדק עם צה"ל", "לוחמי המוסר מאמינים בצה"ל" ועוד. חלקם קראו קריאות "גם אני שונא הכל כלול" "מי שלא קופץ תורכי" ועוד.

 

אחד מהם סיפר כי ההפגנה התארגנה במהירות ורק אמש החלו להפיץ את ההודעה על קיומה בקרב הסטודנטים. "היתה היענות גבוהה בתוך זמן קצר. קיבלנו תמיכה והוכחנו שהטכניון והסטודנטים לא אדישים ויש פה תמיכה בצה"ל ובמדינה". בשעות הערב צפויות משמרות תמיכה במדינה ובצה"ל בצמתים מרכזיים באזור הצפון. מחר צפויה הפגנת תמיכה בצה"ל מטעם "אם תרצו" באוניברסיטת תל-אביב.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפה יהלי מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצדק עם צה"ל. הפגנה בכניסה לטכניון
צילום: אחיה ראב"ד
יצאו מהאדישות. סטודנטים בבן גוריון
צילום: ליהיא סלפטר
מומלצים