שתף קטע נבחר

סער: נבדוק את הקושי בבגרות במתמטיקה

בכיר באגף החקירות במשטרה אמר בכנסת שבשבועות הקרובים צפוי כתב אישום נגד המדליפים. השר סער: "הבגרות היתה קשה? נבדוק. מתמטיקה היא לא תחום ההצטיינות שלי"

תרגיל חקירה מחושב או מצוקה? כמה ימים לאחר שטענה כי פיענחה את הדלפת טפסי הבגרות במתמטיקה, במשטרה טוענים היום (ד') כי החשודים בהדלפה לא בדיוק מודים ועוזבים. "נעשה ניסיון על-ידי החשודים לשבש את החקירה, יש ראיות לכך", אמר ראש אגף חקירות במשטרת מוריה בירושלים, סגן-ניצב שלמה אפרתי.

 

בדיון בוועדת החינוך של הכנסת הוסיף סנ"צ אפרתי כי "צפויים כתבי אישום פלילים בעבירות מרמה, קבלת דבר במרמה וגניבה". לדבריו, החקירה צפויה להסתיים "תוך שבועיים עד שלושה שבועות".

 

בתחילת השבוע חשפה המשטרה כי החשודים המרכזיים בהדלפה הם רחל קדם, חברה בוועדה שחיברה את הבחינות, ארז כהן מחיפה, והסטודנט קיריל רוחוביץ'. כהן, מורה במכינה הקדם-אקדמית של הטכניון שעורך שיעורים פרטיים לתלמידי תיכון, קיבל שאלות מכהן כדי לפתור אותן. לפי החשד, הוא העביר עותקים לרוחוביץ,' שהחל בהפצה והמכירה לתלמידים.


מתקשה במתמטיקה, שר החינוך גדעון סער, היום בוועדה (צילום: גיל יוחנן)

 

שר החינוך, גדעון סער, אמר בדיון כי אתמול החלו במשרד בהליך שימוע לרחל קדם, והוסיף כי "אנו נוקטים בהליך של השעייה דחופה נגדה".

 

הוא הוסיף כי המשרד שוקל לבצע שינויים מערכתיים במבנה בחינות הבגרות.

"יש הסבורים שצריך שיטה אחרת", אמר סער. "מנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמשון שושני עומד בראש צוות הסקת המסקנות ברמה המערכתית ובשינוים שיש לבצע". לדבריו, "המהלך שביצענו הוא יותר זול מבחינה כלכלית".

 

יושב ראש הוועדה, ח"כ זבולון אורלב, אמר כי "מן הראוי היה לקיים את הבחינה במועדה אף שברור היה שיהיו שיבושים. בפועל התברר שאותם שיבושים לא יכלו לגרום לעוול או עיוות התוצאות בבחינות".   

 

לגבי התלונות על רמת הקושי בבחינה חשף השר כי "מתמטיקה היא לא תחום ההצטיינות שלי, לפני כמה עשרות שנים נבחנתי ברמת 3 יחידות, גם אז קיבלתי ציון טוב". הוא הבטיח לבדוק את הטענות בנוגע לרמת הקושי, "אני לא אוטוריטה מקצועית לקבוע מסקנות ברמת הקושי. נבדוק את טענות התלמידים וההורים על בסיס תשתית עובדתית. אם הן נכונות נדע מה לעשות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשד לשיבוש החקירה, ניצב שלמה אפרתי
צילום: גיל יוחנן
שיבשה חקירה? רחל קדם
צילום: גיא אסיאג
מומלצים