שתף קטע נבחר

קריאה אחרונה ל"רייצ'ל קורי": לא רוצים עימות

על רקע הודעת נוסעי הספינה שיגיעו לרצועת עזה כבר ביממה הקרובה, אולי אף הערב, שב משרד החוץ וקרא להם לזנוח את כוונתם: "אין לנו רצון לעלות על הספינה, בואו לנמל אשדוד - ונעביר את המטען לעזה אחרי שייבדק". הפעילים: "ממשיכים לעזה, אך לא נתנגד"

קריאה אחרונה לנוסעים לעזה: על רקע הצהרות אנשי הספינה "רייצ'ל קורי" כי יגיעו לרצועה כבר בשעות הקרובות, פרסם אחר הצהריים (יום ו') משרד החוץ הודעה שנראית כמו התראה אחרונה לצוות האונייה לזנוח את כוונותיו לשבור את המצור על עזה, ולהימנע מעימות. ההודעה נמסרה אחרי כינוס של השביעייה, שבו דנו השרים בהתנהלות מול הספינה.

 

עוד משבר בדרך? עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

"אני מבקש להעביר פעם נוספת את המסר שהועבר הן בפומבי והן בערוצים פרטיים לספינה 'רייצ'ל קורי' שעושה את דרכם לעזה", מסר מנכ"ל משרד החוץ, יוסי גל, בהודעה רשמית. "אין לנו כל רצון בעימות. אין לנו כל רצון לעלות על הספינה. אם הספינה תחליט להפליג לנמל אשדוד, נבטיח את הגעתה ולא נעלה עליה".


פעילים על סיפון ה"רייצ'ל קורי". מתקרבים לחוף (צילום: AFP)

 

בהודעתו מסר גל כי "ישראל נכונה לקלוט את הספינה ולפרוק את מטענה. אחרי שייבדק כדי לוודא שאין כלי נשק או אמצעי לחימה על הסיפון, נהיה מוכנים להעביר את כל הסחורה לעזה". הוא הוסיף: "נציגי האנשים שעל הסיפון וארגוני הסיוע החוץ ממשלתיים מוזמנים ללוות את המטען למעברי הגבול".

 

ממשרד החוץ נמסר עוד: "נפעל בשיתוף עם האו"ם ועם הארגונים הבינלאומיים כדי לוודא שבכל המטען ייעשה שימוש לתועלתם של תושבי עזה". נכון לשעות אחר הצהריים, הספינה האירית הייתה מרוחקת כ-240 קילומטרים מחופי הרצועה.

 

כלת פרס נובל לשלום מייריד מגוואייר, הנמצאת על ה"רייצ'ל קורי", שבה והבהירה אחר הצהריים כי הפעילים לא יתעמתו עם חיילי צה"ל במקרה שיעלו על הסיפון. "אנחנו נשב על הרצפה. הם בוודאי יעצרו אותנו, אך לא תהיה כל התנגדות", אמרה.

 

"אנו מבינים שהישראלים חושבים שנוביל את הספינה ומטענה לאשדוד, אך לנו אין כל כוונה לשוט לאשדוד", אמרה מגאוויר בשיחת טלפון לרדיו האירי RTE. "מה שאנו רוצים הוא לשבור את המצור על עזה. איננו פוחדים. אנו לא נמצאים בקשר עם ישראל, וישראל לא ניסתה ליצור קשר עמנו. אנו מחוייבים להביא את הספינה לעזה".

 

הבוקר נפוצו דיווחים מהיבשה לפיהם הספינה האירית, שלא הצטרפה למשט שסוכל בתחילת השבוע בגלל בעיות טכניות ויצאה רק אחריו, תבצע "פניית פרסה" ותשוב על עקבותיה לאירלנד, משום שבשתי ספינות שהיו צריכות ללוות אותה עם

עיתונאים התגלו תקלות. עם זאת, אחת ממארגנות המשט, גרטה ברלין מ"התנועה לשחרור עזה", אמרה מאוחר יותר ל-ynet כי הספינה ממשיכה בדרכה, והעריכה שתגיע ליעדה כבר הערב.

 

המתאמת המשפטית של המשט, אודרי בומסי, האשימה כי התקלות שהתגלו אינן מקריות, וכי מדובר בפגיעה מכוונת מצד ישראל ש"עשתה שימוש ב'אמצעים אפורים' כדי לפגוע במשט כולו". היא אף ציינה כי אנשיה שוקלים לנסות להשיט את העיתונאים בכלי שיט אחרים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האנייה "רייצ'ל קורי". הצוות מתעקש להמשיך
צילום: AP
בפעם הקודמת זה נגמר ככה. ההשתלטות השבוע
צילום: דובר צה"ל
מומלצים