שתף קטע נבחר

"אקונומיסט" צולב את ישראל: יורה ואז שואלת

המגזין הבריטי היוקרתי מקדיש בגיליון הקרוב שלו כר נרחב למדיניות ישראל עקב אירועי המשט, ומסיר את הכפפות. "ישראל מבודדת בגלל המדיניות המצ'ואיסטית של הממשלה", כותבים שם, וקוראים לה "לחדש את מלאי האידיאלים": "פעם הייתם דוד מול גוליית, היום אתם הבריון המגושם של הבלוק"

קטסטרופה תדמיתית - אין דרך אחרת לתאר את גיליון המגזין הבריטי רב ההשפעה "אקונומיסט" שיראה אור ביום ראשון הקרוב בממלכה, ואת האופן שבו מצטיירת בו ישראל. בעקבות אירועי המשט לעזה בחרה מערכת העיתון לעטר את עמוד השער של השבועון היוקרתי בכותרת "מנטליות המצור של ישראל", כשברקע גדר תיל ותמונה לא מחמיאה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. המילים שבאות אחר כך, איך לומר, לא מייפות את המצב.

 

בעמוד השער הקודר נראית גדר תיל דוקרנית שעליה ציפור דרור, וברקע שמיים אפורים. בצד העמוד נראה ראש הממשלה

נתניהו כשפניו חצויות. אירוע המשט ומצבה של ישראל בעקבותיו נידונים בהרחבה בחלקים שונים של הגיליון. בסיקור נמתחת ביקורת חריפה על ירושלים, אך בו בזמן ניכרת גם דאגה מהמשבר שאליו נקלעה.

 

תחת הכותרת "מאבדים חברים, מחזקים את חמאס", נכתב: "לכל מי שישראל חשובה לו, הטרגדיה הזו צריכה להיות נקודת התחלה לשאלות עמוקות יותר: על המצור, על הבדידות ההולכת וגוברת של המדינה היהודית ועל הדרך לשלום. המדיניות של כליאת הפלסטינים הותירה באופן מוזר את הסוהר תחת מצור".

 

עוד נכתב שם כי "המדיניות המצ'ואיסטית של הממשלה הופכת למעשה את ישראל לחלשה יותר". האקונומיסט קובע כי "ההתנהלות הלקויה והקטלנית של המתקפה על הספינה, שהובילה מצרכים הומניטריים וניסתה לשבור את המצור על עזה, הייתה צפויה לעורר זעם - ובצדק". לפי עורכי העיתון, "ישראל, שבעבר הייתה מוערצת כדוד הניצב מול מערך של 'גוליית' ערבי, נראית עכשיו כמו הבריון המגושם של הבלוק".

 

לדעת האקונומיסט, "תכנון הרסני של החיילים הישראלים הוביל לאובדן חסר הצדקה של חיי אדם" באירועי המשט. בהמשך נכתב כי המצור של ישראל על עזה אכזרי ונכשל: "ככל שהניצים שלה חושבים שהעולם החיצוני תמיד ישנא אותה, כך זה גורם לה לירות במתנגדים תחילה, ולשאול שאלות אחר כך, וכך היא מגלה שהעולם אכן מלא באויבים".

 

הכותבים אמנם מציינים כי ישראל נותרה מוקד של מדע, עסקים ותרבות, "למרות היחס הקשה שלה לפלסטינים בשטח

שהיא כובשת", ועודנה דמוקרטיה תוססת, אך בדידותה הופכת את המקום לגרוע יותר לא רק עבור הפלסטינים, אלא גם לעמה שלה. "לו רק תוכל לחדש את מלאי האידיאלים וההיגיון הבריא שלה, לפני שיהיה מאוחר מדי", נכתב שם.

 

תחת כותרת הביניים "איך ישראל משחקת לידיים של חמאס", נכתב כי המשימה המיידית של גורמים רשמיים בישראל היא לגייס עזרה אמריקנית כדי למנוע דרישות מהעולם לחקירה בינלאומית. "על פי גורמים ישראלים, אמריקה מאיצה בנתניהו לבצע ללא דיחוי חקירה ישראלית בראשות שופט של בית המשפט העליון. אך באותו הזמן, גורמים ישראלים רשמיים חוששים שסיוע דיפלומטי מוושינגטון במטרה להקל על המשבר יביא עמו "תג מחיר" במשא ומתן לשלום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שער ה"אקונומיסט". "מוזר - הסוהר תחת מצור"
"תכנון הרסני של חיילים הוביל לאובדן חיים". ההשתלטות
צילום: דובר צה"ל
מומלצים