שתף קטע נבחר

מחקר: מריחואנה לא פוגעת בנהיגה

מחקר חדש בארה"ב קובע: נהיגה תחת השפעת מריחואנה אינה מסוכנת, שכן אינה פוגעת ביכולת מוטורית הנדרשת מהנהג. כן התגלה כי נהגים תחת השפעת הסם, האטו את מהירות נסיעתם

מחקר מפתיע קובע: נהיגה תחת השפעת סם מסוג מריחואנה, אינה מסוכנת. חוקרים מבית החולים הרטפורד בקונטיקט, ובית הספר לרפואה באוניברסיטת איווה, ארה"ב, מצאו כי לא ניתן לקשר בין עישון מריחואנה, לבין יכולת מוטורית מאחורי הגה המכונית. אחת הסיבות העיקריות לכך - מרבית הנהגים האטו את מהירות נסיעתם לאחר שעישנו את הסם.

 

 

במחקר השתתפו 85 נהגים ונהגות, אשר התבקשו להתמודד עם סדרת מצבים המדמים סכנות בכביש, כגון התחמקות ממכשול פתאומי, התמודדות עם מכונית הנכנסת לצומת באור אדום, החלטה מהירה כיצד להתמודד עם אור צהוב ברמזור, תגובה לנוכחות רכבי חירום ונהיגה תחת הסחת דעת בתוך הרכב.

 

לאחר שכל אחד מהמשתתפים ביצע את המטלות ותועד, עישנו חלקם סיגריה המכילה 2.9% THC - החומר הפעיל במריחואנה. אחרים קיבלו סיגריה ללא THC, ושימוש כקבוצת ביקורת (פלסבו). לאחר חצי שעה בה אמורה היה הסם להשפיע על משתתפי המחקר, נערך מבחן הנהיגה בשנית.

 

והמסקנות המפתיעות: מסקנת החוקרים לאחר השוואת ביצועי המשתתפים היא כי לא נרשם הבדל של ממש ביכולת המוטורית הקשורה לנהיגה. "לא נמצאו הבדלים במהלך בדיקות נהיגת הבסיס ומתארי ההימנעות מפגיעה בעצמים", דיווחו שם. "נסיינים שעישנו מריחואנה פעילה, האטו את מהירות הנסיעה במהלך המבחנים הנוגעים להסחת דעת", הוסיפו. החוקרים משערים כי הנסיינים האטו את מהירות הנסיעה, כ"פיצוי" על הירידה ביכולת התפיסתית.

 

מחקר זה מצטרף לסדרת מחקרים ישנים יותר, אשר החשוב והעיקרי שבהם בוצע על-ידי משרד התחבורה האמריקני. לפי מחקר זה מריחואנה אכן עלולה לפגוע ביכולת הנהיגה, אך לא באופן דרמטי. ממצאי אותו מחקר מעידים כי ההשפעה הגדולה ביותר על נהיגת משתתפי המחקר תחת השפעת הסם, הייתה ביכולת לשמור על קו התמקדות אחיד, ומעבר חלק בין נתיבים.

 

אגב, עורכי המחקר הוסיפו וקבעו כי נהיגה תחת השפעת אלכוהול משפיעה הרבה יותר מנהיגה תחת השפעת מריחואנה. כמו-כן, מעשני מריחואנה דיווחו על ירידה ברמת הנהיגה, בעוד שבמציאות לא נרשמה ירידה שכזו. לעומתם, נהגים תחת השפעת אלכוהול לא דיווחו על ירידה ברמת הנהיגה, בעת שהממצאים הוכיחו שכן הייתה כזו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מאחורי ההגה?
צילום: index open
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים