שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  איך הקוף מנצח כלכלנים? על 'האטום החברתי'

  בספרו 'האטום החברתי' מציג הפיזיקאי מרק ביוקנן גישה שיכולה להסביר את התנהגותם של בני האדם, שאולי אינם רציונליים אך גם אינם בלתי צפויים לגמרי. בדוגמאות מתחומים שונים הוא מראה איך הפיסיקה מסבירה את הפעילות האנושית

  'הקוף' הוא הגימיק הקבוע של מוספי כלכלה רבים. מציבים מספר כלכלנים מומחים מבתי השקעות מובילים, מעניקים להם סכום כסף דימיוני ונותנים להם להתחרות זה מול זה בהשגת תשואות.

   

  מתחרה נוסף הוא 'הקוף': משקיע שפועל באופן אקראי לחלוטין. אבל הקוף, על כל טיפשותו, מתברג כמעט תמיד במקומות מכובדים בתחרויות הללו. לעיתים הוא אפילו מנצח. מדוע?

   

  מרק ביוקנן, פיסיקאי ועורך-לשעבר בירחונים Nature ו-New Scientist, מציג בספרו 'האטום החברתי' (הוצאת עם עובד, תרגום של ורד איל-סלדינגר) גישה מתחרה לתפיסות המקובלות של הכלכלה ומדעי החברה.

   

  יצור רציונלי?

  הכלכלנים הקלאסיים מניחים בתחזיותיהם שבני האדם הם יצורים הגיוניים ואנוכיים: משקיע יקנה תמיד במחיר הזול ביותר, ימכור במחיר היקר ביותר ויפעל מתוך אינטרס צר (במילים אחרות, תאוות בצע).

   

  חוקרי החברה, לעומת זאת, מניחים שבני האדם הם דווקא יצורים לא הגיוניים: כל כך בלתי צפויים, עד שכל ניסיון להסביר תופעות חברתיות רחבות היקף נידון לכישלון.

   

  'האטום החברתי' הוא חלק ממגמה הולכת וגוברת של שינוי תפיסה זו. ביוקנן טוען שגם הכלכלנים וגם חוקרי החברה של הדורות הקודמים מפספסים בגדול: בני האדם אינם רציונלים ואנוכיים מחד, וגם אינם בלתי צפויים מאידך.

   

  אם נניח שבני אדם מתנהגים על פי סט של כללים פשוטים, ניתן להבין תופעות שפעם האמנו שהן אקראיות ובלתי מובנות לחלוטין. הנחת יסוד חדשה זו יכולה להסביר גם מדוע הקוף מנצח את המומחים פעם אחר פעם.

   

  זרימה טבעית

  נשמע משונה? הנה דוגמא. בכל שנה מתקיימת בירושלים תפילת 'ברכת הכהנים'. סמטאות העיר העתיקה גדושות בקהל שבא והולך אל הכותל, ובמיוחד בשערי החומות.

   

  ההמון הצועד מתפלג ל'זרמים' ברורים: זרם של אנשים נכנסים וזרם של יוצאים. החלוקה ברורה כל כך עד שנדמה כאילו מישהו הציב גדרות וכיוון את הקהל בהתאם, אבל למעשה הזרמים נוצרים באופן ספונטני לחלוטין.

   

  אם מניחים שכל אדם הולך באופן אקראי, אי אפשר להבין את תופעת היווצרות הזרמים בקהל, אך אם יוצאים מנקודת הנחה שכל אדם שואף למינימום של התחככות עם שכניו, התשובה קופצת לעין מיד.

   

  בזרם של אנשים הנעים לאותו כיוון, החיכוך הוא מינימלי. כל ההולכים בדרך מוצאים את עצמם נמשכים באופן טבעי לזרם קיים, מכיוון שכל דרך אחרת רק תגביר את הקושי שבצעידה. מכאן שאפילו זרם אנשים קלוש ואקראי יתגבר ויתחזק באופן טבעי, בזכות כלל התנהגותי אחד פשוט.

   

  ב'האטום החברתי' מארק ביוקנן סוקר שורה ארוכה של דוגמאות ומקרים מתחום הכלכלה והסוציולוגיה שהמדע הקלאסי ניצב מולם חסר אונים, כמו חוסר היכולת לנבא את התנהגותו של שוק המניות, ומציע להם הסברים אלטרנטיביים המבוססים על חוקים פשוטים כמו 'חוק החיכוך'.

   

  אם מניחים, למשל, שבני אדם מקבלים החלטות כלכליות על סמך שילוב של תחושות בטן לא-רציונליות ולימוד לקחי העבר, ניתן ליצור סימולציות ממוחשבות שמדגימות כיצד כל ניסיון של מומחה לכלכלה לצפות את שוק המניות, נידון להשיג את אותן התוצאות בממוצע שמשיג גם הקוף.

   

  פיזיקאים וסוסים

  בדיחה ידועה על פיזיקאים מספרת על פיזיקאי שנתבקש לנבא איזה סוס יזכה במירוץ עתידי. אחרי חודשים של עבודה, הפיזיקאי מודיע למעסיקו בשמחה שהצליח לפתור את הבעיה - אבל עבור סוס כדורי.

   

  הפשטה זו היא גם הגישה שנוקט מרק ביוקנן, כפי שמרמז שמו של הספר. הוא מקלף מעל בעיות מסובכות שכבות של פרטים לא-רלוונטים ומבלבלים, וחושף תחתיהם מנגנונים פשוטים בהתנהגות האנושית, מנגנונים שעוצבו באמצעות האבולוציה עוד כשהיינו ציידים-מלקטים.

   

  המנגנונים הללו, למרות פשטותם, מעצבים את ההתנהגות האנושית החברתית. 'האטום החברתי' מצטרף לשורה של ספרים (כמו, למשל, 'לא רציונלי ולא במקרה' של דן אריאלי ועשרות ספרים על תורת המשחקים) המנסים לשנות את תפישות העולם הקלאסיות שלנו בענייני כלכלה וחברה באמצעות סטייה מהנחות יסוד שמרניות וישנות.

   

  'האטום החברתי' הוא ספר מעולה, אחד הטובים שקראתי בשנים האחרונות. הוא כתוב נפלא, ההסברים בגובה העיניים והכי חשוב- הוא מעורר מחשבה. סביר להניח שתמצאו את עצמכם מהרהרים ברעיונות שהועלו בו ימים וחודשים אחרי שתניחו אותו מידיכם.

   

  אם יש לי טענות לסופר ולהוצאת הספרים, הן דווקא הפוכות. הניסיון להפוך את הספר ל'פיזיקלי' יותר באמצעות השוואת בני האדם לאטומים, מולקולות וכו' אינו תורם יותר מדי לביסוס הטענות החזקות ממלא שמעלה הסופר- אבל סביר להניח שירתיעו את הקוראים שאינם חובבי מדע 'קשה', ולא בצדק.

   

  השורה התחתונה: 'האטום החברתי' הוא ספר שתרצו לתת לחברים שלכם לקרוא אותו אחרי שתסיימו לקרוא בו בעצמכם, אבל יהיה לכם קשה לשכנע אותם לקבל אותו...ספר מומלץ בכל פה, מהמשובחים שתראו על המדפים השנה.

   

  רן לוי הוא סופר מדע ושדר פודקאסטים. ספרו 'פרפטום מובילה- על מכונות נצח, שרלטנים, פיסיקאים ומה שביניהם' יצא לאור בשנת 2007

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים