שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  זועבי בשלילה: בשמאל מגנים, בימין מגחכים

  היועץ המשפטי לכנסת הבהיר שמשמעות הזכויות שנשללו לא מהותית, היו"ר ריבלין משהה דיון במליאה. בימין טוענים שההחלטה היא "כמו ברירת קנס למרגל ואנונו" ובשמאל מוחים על "סנקציות ריקות מתוכן וביטויי פטריוטיות מזויפים"

  הדיון הסוער שהיה הבוקר (יום ב') בוועדת הכנסת נגמר בהמלצה לשלול מחברי הכנסת ערבים - בהם חנין זועבי, שהשתתפה במשט לעזה, ואחרים שנסעו ללוב - שורת זכויות המוקנות להם בחוק. אבל גם מימין וגם משמאל יודעים שההחלטה, שטעונה עדיין את אישור המליאה וספק אם תעמוד במבחן בג"ץ, היא לא יותר מ"בדיחה עצובה".

   

  מדבריו של היועץ המשפטי לכנסת בדיון, עולה למעשה שהצעד שמרתיח את הערבים ועלול לגרור ביקורת בעולם, הוא כמעט חסר משמעויות מעשיות. הזכויות אותן הוועדה המליצה לשלול הן: זכות יתר ליציאה מן הארץ, הזכות לדרכון דיפלומטי והשתתפות בהוצאות משפטיות.


  ח"כ גילאון (מרצ), הבוקר בדיון הסוער בוועדת הכנסת (צילום: גיל יוחנן)

    

  ח"כ כרמל שאמה מהליכוד דיבר על "בדיחה עצובה", וציין כי "הדבר דומה לכך שהיו מטילים ברירת קנס על המרגל ואנונו.

  ח"כ זועבי קיבלה פרס נוסף היום על בגידתה. אני בטוח שהיא מחייכת חיוך רחב נוכח הסנקציות המלטפות שהוחלט לגביהן".

   

  מנגד, יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, אמר ש"העובדה שהסנקציות בהן תומכת הוועדה ריקות מתוכן רק מעצימות את התחושה שמדובר בלא יותר מהוצאת אוויר, ומענה לביטויי פטריוטיות מזויפים של חלק מחברי הכנסת. החסינות היא נכס מרכזי של הכנסת והשימוש בו ככלי ענישה הוא המשך ההתדרדרות שמתרחשת כאן מידי יום".

   

  ריבלין: בדיקה לפני דיון במליאה

  יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, התייחס לנושא בישיבת נשיאות הכנסת השבועית ואמר שהוא מעוניין ללמוד את ההחלטה ולקבל את התייחסותם של היועץ המשפטי לכנסת ולממשלה - קודם להבאת הנושא למליאה. ריבלין ציין כי "מדובר בהצעה שעוסקת בעניינים סמליים ודקלרטייבים ולא במהות שהיא הסרת החסינות, ועל היועץ המשפטי לממשלה להידרש לכך ולפתוח בחקירה ככל שישנה עילה". 

   

  נציג היועץ המשפטי שישב הבוקר בדיון, עו"ד רז נזרי, ציין כי היועץ וינשטיין רואה בהשתתפות זועבי במשט "מעשה לא ראוי", וההחלטה האם להעמידה לדין תתקבל עם סיום החקירה המשטרתית.

   

  קודם להצבעה בוועדה, הסביר היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, את המשמעות של הזכויות המדוברות. באשר ליציאה מן הארץ אמר שזו זכות יתר שניתנה בשנות ה-50, אז הוטלו מגבלות בעניין. עם זאת, לא נבחנה זכות היתר הזו בבית המשפט העליון בהקשרים של צו עיכוב יציאה מהארץ.

   

  לדרכון הדיפלומטי שאמור להישלל, לדברי היועץ המשפטי לכנסת, "אין משמעות רבה מלבד היותו סמל סטטוס, ולעיתים מסייע בקיצור תורים. הוא לא מקנה כל חסינות דיפולמטית ולא מעניק שום זכות מהותית אחרת".

   

  באשר להשתתפות בהוצאות משפטיות הבהיר עו"ד ינון, כי מניעה שכזו עשויה לחול גם על הליכים משפטיים נגד זועבי ח"כ זועבי אם ייפתחו לאור השתתפותה במשט. "מימושה תלוי בשיקול דעת של ועדה ציבורית בראשות שופט בדימוס ולכן ניתן לטעון שלא ניתן כלל לעשות שימוש לרעה בזכות זו, שכן כל 'שימוש לרעה' אמור להחסם על ידי הוועדה הציבורית".

   

  הסיעות הערביות: עומדים כאיש אחד מול הגזענות והפשיזם

  בעקבות ההמלצה בוועדת הכנסת פרסמה סיעת בל"ד הודעת גינוי ובה מכנים את ההחלטה גזענית ואנטי דמוקרטית. "זו החלטה השופכת שמן על מדורת ההסתה והשיסוי נגד חנין.לדיון בוועדת הכנסת היתה מטרה אחת והיא רדיפה פוליטית. הישיבה הפכה לישיבת שנאה ונקמה, משפט שדה שבו הח"כים הם המאשימים, השופטים והמוציאים לפועל".

   

  בהודעה נאמר עוד כי "חברי הכנסת המסיתים נגדה שופכים את דמה ובכך גורמים לציבור לפגוע בה. ואכן, ישנן כיום עשרות התרעות ממוקדות להתנקשות בחברת הכנסת זועבי. חברי הכנסת הם אלו הנושאים באחריות לכל רע שיאונה לה. פני הכנסת כיום הם כפני ח"כ בן ארי, איש תנועת כהנא, ואם הכנסת תסתכל בראי ליום, היא תראה שם את פרצופו של כהנא, קשה יהיה למצוא שם שרידים של דמוקרטיה".

   

  בצעד חריג פרסמו הסיעות הערביות בכנסת הודעת גינוי משותפת, בה נכתב בין היתר: "מדובר בהחלטה אנטי דמוקרטית. לא נרשה לגזענים בכנסת ומחוץ לכנסת לבודד משהו מהנהגת הציבור הערבי,

  נעמוד כאיש אחד מול הגזענות והפאשיזם שפושה בארץ מזה תקופה באמצעות חוקים ומשפטים נגד הנהגת הציבור הערבי".

   

  בהודעה קראו הסיעות הערביות ל"אנשים השפויים בציבור הישראלי שירימו קול ויתנגדו לגזענות הזו". הם כתבו עוד כי "שלושת ראשי הסיעות הערביות החליטו להחרים את הישיבה. התנהגות הוועדה מלמדת שההחלטה היתה נכונה. אנו מזהירים מפני פגיעה בכל ח"כ ערבי בגלל פעילותו הפוליטית הלגיטימית וכל פגיעה בח"כ ערבי היא פגיעה בנו כולנו, ובעיקר פגיעה בכל הציבור הערבי" 

   

   

  בהכנת הידיעה השתתפה שרון רופא-אופיר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ח"כ דב חנין בדיון היום
  צילום: גיל יוחנן
  זכויות לא מהותיות. ח"כ חנין זועבי
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים