שתף קטע נבחר

בריטניה: התגלה בית קברות לגלדיאטורים

חוקרים גילו כי עצמותיהם של עשרות שלדים שנמצאו בחפירות בבריטניה היו שייכים פעם לגלדיאטורים אמיצים שנלחמו נגד חיות טורפות לקול תשואות הקהל. אז מה הפלא שמחצית מהם איבדו את הראש?

ארכיאולוגים בבריטניה מדווחים כי גילו אתר קבורה רומי לגלדיאטורים, לאחר שבחנו לעומק עשרות שלדים עתיקים שנמצאו בצפון אנגליה מן המאות הראשונה עד הרביעית לספירה - כך מדווחת סוכנות הידיעות AP.

 

החוקרים מעריכים כי 80 השלדים שנחפרו בעיר יורק שבאנגליה היו שייכים בעבר ללוחמים מקצועיים שלחמו בזירות הרומיות ושעשעו את הצופים הרבים, לא פעם תוך סיכון חייהם: מחצית מהשלדים נמצאו ללא ראש.

 

עוד ציינו הארכיאולוגים כי על אף שאין זה אתר הקבורה הראשון לגלדיאטורים שנחשף עד כה – זהו האתר שנשמר במצב הטוב ביותר. השלדים השלמים נמצאו כבר בשנת 2004, אולם רק כעת מתפרסם ניתוח הממצאים.

 

קורט האנטר-מאן, ארכיאולוג מיורק שהוביל את המחקר, סיפר ל"טיימס-און-ליין" כי הסימנים שנותרו על השלדים יכולים להסביר כיצד מצאו הלוחמים את מותם: "ראינו שבמקרים אחדים הראשים נגדעו באמצעות כלי נשק עם להב כבד: לרוב חרב, אך בשני מקרים באמצעות גרזן".

 

על הירך והכתף של אחד השלדים נמצא גם סימן נשיכה של חיה טורפת – ככל הנראה אריה, נמר או דוב שלחם בגלדיאטור ופצע אותו. הסימנים מחזקים את הערכת החוקרים כי מדובר בגלדיאטורים.

 

עוד התברר כי השלדים שנמצאו היו גבוהים וחזקים מאלו של תושב רומי ממוצע, וסימנים של לחץ על עצמות הידיים מלמדים על שימוש בכלי-נשק מגיל צעיר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגלדיאטור הרומי ספרטקוס
איור: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים