שתף קטע נבחר

למה טלי התאסלמה?

במערב ובשמאל מנסים להעמיד פנים שמדובר בעימות פשוט בין אינטרסים, אבל טלי פחימה הבינה מה שאחרים מנסים להכחיש: מה באמת עומד מאחורי הסכסוך היהודי-ערבי

טלי פחימה התאסלמה בגלל הפנים של ראאד סלאח. "הבעת פניו וצניעותו", אמרה פחימה, "קראו לי לאיסלאם". ובכן, היינו יכולים להאמין לזה, לולא ראינו את פניו של סאלח בעצמנו. הבעת פניו מלאה בשנאה. אף אחד לא ימיר את דתו בגלל הפנים הללו. המאבק על הלנה היפה מספרטה הצית את מלחמת טרויה. על פניה של הלנה אמרו: אלו הפנים שהשיקו אלף ספינות. הפנים של השיח ראאד סאלח הם הפנים שהטביעו אלף ספינות.

 

אז מה באמת הביא את פחימה להתאסלם? לאורך השנים, הפגינה פחימה נאמנות מוחלטת למאבק הפלסטיני. היא הקדישה את חייה להגנה על מחבלים פלסטינים ולפגיעה בביטחון ישראל. נדמה שבשלב מסוים היא הבינה שאין די בכך. פחימה, על מוחה המעוות והבוגדני, הצליחה להבין מה שאחרים מנסים להכחיש: מה באמת עומד מאחורי הסכסוך היהודי-ערבי.

 

מדינות המערב וגם השמאל הישראלי מנסים להעמיד פנים שמדובר בעימות פשוט בין אינטרסים. אם אכן כך היה, הסכסוך כבר היה נפתר מזמן. השמאל מנסה לייצר הסברים מפותלים להתמשכות הסכסוך. תמצית ההסברים הללו: ישראל אשמה. לא ויתרנו מספיק, לא נסוגונו מספיק, יותר מדי התעקשנו לחיות.

 

אבל יש הסבר פשוט יותר. הסכסוך לא נפתר, כי אין מדובר כאן בעימות בין אינטרסים, אלא במאבק זהויות. זהותם של הפלסטינים מוגדרת על ידי מאבקם הרצחני לשליטה בארץ כולה. ההיסטוריה של הסכסוך מוכיחה שהם אינם מוכנים לקבל כל פתרון של פשרה. הציעו להם כבר 94% משטחי יש"ע, והם סירבו. תשאלו כל סוחר רכב: מי שבאמת מחפש לסגור עסקה, ישמח לרדת שישה אחוזים מהמחיר ההתחלתי שנקב. הפלסטינים פשוט אינם מעוניינים בפתרון. הם מעוניינים להילחם בנו, כי להשקפתם אין לנו מקום בארץ הזו.

 

במאבק הזהויות הזה, הדת תופסת מקום מרכזי. לא פחות ממה שמדובר בסכסוך ישראלי-ערבי, מדובר במאבק יהודי-מוסלמי. טלי פחימה הבינה זאת, והגיעה למסקנה ההגיונית של דרכה: להתאסלם. נותר לנו רק לאחל לבני דתה החדשים: יהי רצון שתהיה נאמנת לכם בדיוק כמו שהייתה נאמנת לנו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב חיים נבון
צילום: מרים צחי
הגרסה החדשה של טלי
באדיבות אתר pls48.net
מומלצים