שתף קטע נבחר

הפדרציה לתקליטים תובעת אתרי שיתוף מוזיקה

המלחמה במוזיקה הפיראטית נמשכת: הפדרציה לתקליטים תבעה שאותם היא מאשימה בהפצת מוזיקה באופן פיראטי

אולפני המוזיקה והלייבלים בישראל הגישו השבוע תביעה נגד אתרי אינטרנט "נושמים מזרחית", ו-"Files2Host" (או F2H), שלטענתם מפיצים מוזיקה באופן פיראטי ומעודדים את הגולשים שלהם להשתתף בכך.

 

האולפנים דורשים צו שימנע מהאתרים להמשיך ולהפיץ שירים, פיצויים בסך 200,000 שקלים ופיצויים נוספים על סמך דיווח של האתרים על הרווחים שעשו בזמן פעילותם. על התביעה חתומות 22 חברות תקליטים שמייצגות את האומנים

המוכרים בישראל. 

 

סופרמרקט להורדה של קבצים

האולפנים מאשימים בתביעה את האתרים שהם מפירים זכויות יוצרים, ומספקים במה על ידי עידוד ומתן כלים למפירי זכויות, לרבות אפשרות להעלות קבצים מפירים, וכן שהם מרוויחים כסף ממכירת פרסומות ומתעשרים על חשבון בעלי הזכויות כי הם "סוחרים בקניין של אחרים". התביעה טוענת שהאתרים מפעילים קהילה שתעזור להם להשיג את השירים.

 

בתביעה נטען שהאתרים מבצעים המרה של הקלטות מקוריות ל-MP3 שהם "קלים.. וכיום ניתן לאחסנם בנקל בנגני MP3 המשמשים תחליף מודרני ל'ווקמן' המסורתי", עוד צוין כי "זהו פורמט של קובץ אודיו למחשב שכבש את העולם בזכות אתרים מפירים". בתביעה לא מתייחסים לכך ש-MP3 משמש היום כפורמט למכירות לגיטימיות של מוזיקה ברחבי העולם, כולל ישראל.

 

"אתרי האינטרנט המפירים", נכתב בתביעה, "הם למעשי אתרי אינדקס.. שמנהלים רשימות של קבצים מפירים, מקודדים אותם, מורידים אותם, מעלים אותם לרשת, מוסיפים מידע כללי על הקובץ ובעיקר משמשים 'מדף סופרמרקט' למציאה והורדה של קבצים מפירים". במהשך נכתב כי האתרים מספקים מידע ישיר ומפנים להורדה של הקובץ.

 

איפה החיפוש?

אתר F2H מאפשר לגולשים להעלות קבצים לשרת, ומאפשר לגולשים אחרים להוריד אותם באמצעות הפצת הקישור. זאת בדומה לאתרים בחו"ל כגון Rapidshare. בניסיון לחפש קבצים באתר מתקבלת הודעה שהחיפוש הוסר, ושהגולשים מתבקשים לא להעלות קבצים מפירים על פי התקנון. אולם חיפוש חיצוני מוביל לקבצים, ובהם שירים עבריים.


 

 

 

לתביעה צורף דו"ח חקירה שבוצעה מטעם התובעים, ולפיו חוקר הצליח להוריד דרך האתר מספר אלבומים ישראלים. כך טוענים בכתב התביעה שאליו צורף תקליטור עם הקבצים.

 

אתר "נושמים מזרחית" מארח פורומים ומפרסם חדשות בתחום הזמויקה. בחלק מהפורומים מוצעים להורדה שירים ואלבומים, אך באצעות אתרי אחסון קבצים חיצוניים. בפורום דורשים מהגולשים להירשם הגיב על מנת לקבל קישורים להורדת הקבצים. כמו כן התביעה טוענת שבאתר מופעל רדיו שדרכו אפשר לשמוע את שירים בלי להוריד אותם, וזאת ללא אישור מבעלי הזכויות.


 

בתביעה מצויין שגם באתר הזה, הצליח חוקר מטעמה להוריד מספר אלבומים בשלומתם דרך האתר, ובתביעה חוזרים וטוענים כי שני האתרים ביצעו הפרה של זכויות יוצרים וסחר בקניין רוחני שלא שייך להם.

 

תגובת מפעילי האתרים לא התקבלה עד מועד פרסום הידיעה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המלחמה ממשיכה
צילום: Index open
מומלצים