שתף קטע נבחר

סגל אונ' ת"א: לא לחרם אקדמי בגלל המשט

מאות אקדמאים חתמו על עצומה שבה מתחו ביקורת גם על עמיתים ישראלים שקראו להחרים מוסדות אקדמיים בארץ: "לא נהפוך לבני ערובה בגלל ויכוח פוליטי"

חרם אקדמי עדיין אין, אבל באוניברסיטת תל-אביב כבר נערכים עם צעדי נגד: 256 חברים בסגל האקדמי של האוניברסיטה פרסמו היום (ד') עצומה וגילוי דעת, שבהם גינו את הקריאה לחרם אקדמי על ישראל, קריאה שהשמיעו לא רק אנשי מוסדות אקדמיים בעולם, אלא גם אקדמאים ישראלים - בהם אנשי אוניברסיטת תל-אביב עצמה.

 

הקריאות לחרם האקדמי, שנשמעו לא פעם בעבר, התרבו בשבוע האחרון על רקע אירועי המשט לעזה. במכתב, שניסחו בשם אנשי האקדמיה הפרופסורים אשל בן-יעקב, יואל רפאלי, נועם אליעז, אבי גובר ואסא כשר, נכתב בין היתר: "משותפת לכולנו הנאמנות האזרחית לחופש הדיבור ולחופש האקדמי כאנשי מחקר והוראה במוסד אקדמי".

 

העומדים מאחורי העצומה הוסיפו: "יש בינינו בעלי עמדות שונות בסוגיות מרכזיות של חיינו - פוליטיות, כלכליות, חברתיות,

תרבותיות, ערכיות ואידיאולוגיות, אך ערך החופש האקדמי שלו זכאים כל חברי הסגל האקדמי בעולם, משותף ויקר לכולנו". הם תקפו את חבריהם לאקדמיה שקראו לחרם בשל המדיניות הישראלית.

 

"קריאתם של חברי סגל לחרם אקדמי אינה עולה בקנה אחד עם ערכי האחריות והיושרה שהטילו על עצמם כחברי סגל, ומהווה פגיעה קשה באתיקה האקדמית, תוך שימוש לרעה בחופש האקדמי", נכתב שם. "לפיכך, אנו מבקרים את קריאתם של חברי סגל להטלת חרם אקדמי שעלול לפגוע בעמיתיהם ובאקדמיה הישראלית בכללותה. אנו מוחים על הניסיון להפוך את כולנו לבני ערובה בוויכוח פוליטי, מתוך כוונה לכפות על כלל חברי הסגל את עמדתם".

 

פרופ' אשל בן-יעקב, אחד מיזומי העצומה, אמר: "בעקבות המשט היתה התעוררות מחודשת לקריאה לחרם אקדמי של ישראל. הדבר שיחק להם לידיים בצורה מאוד טובה. אנחנו מנסים להקדים תרופה למכה, כי בכל פעם שיש פעילות כמו המשט, מתחיל גל ותמיד נמצאים במצב בו אנו מגיבים אחרי. עכשיו חשבנו שזה זמן טוב, משום שיש עליהום על ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוניברסיטת ת"א. "זכאים לחופש האקדמי"
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים