שתף קטע נבחר

הולנד: הישג לימין הקיצוני, אך נראה שיישאר בחוץ

אחרי מערכת בחירות שבמרכזה סוגיית המהגרים והמשבר הכלכלי, בחרו ההולנדים בשתי מפלגות בעלות מצעים הפוכים לחלוטין. מפלגתו של הפוליטיקאי האנטי-איסלאמי וילדרס התחזקה יותר מהצפוי, אך כנראה לא תהיה בקואליציה

המפלגה הליברלית-ימנית VVD היא המנצחת בחירות לפרלמנט שנערכו אתמול (ד') בהולנד. מספירת 96.5% מהקולות השיגה המפלגה בראשות מארק רוטה 31 מושבים, לעומת 30 של מפלגת הלייבור בראשות ראש עיריית אמסטרדם לשעבר, יוב כהן.

 

רוטה המחויך אמר בפני תומכיו המריעים כי "נראה שבפעם הראשונה בהיסטוריה שלנו, VVD היא המפלגה הגדולה בהולנד". שתי המפלגות המייצגות קצוות הפוכים של המפה הפוליטית. אם הן ינסו להקים ממשלה משותפת - צפויה להולנדים תקופה ארוכה של שיחות קואליציוניות מתישות. תוצאות מדגמי הטלוויזיה חזו תיקו של 31 מושבים בין שתי המפלגות, אך ידו של רוטה הייתה על העליונה עם ספירת תוצאות האמת.

 

מפלגת הימין-הקיצוני האנטי-איסלאמית ברשותו של חירט וילדרס, התחזקה אף יותר מהצפוי - ותשלח 24 נציגים, שישה יותר ממה שניבאו לה הסקרים. על פי הערכות בהולנד, היא לא תשתתף בקואליציה הבאה למרות תחזיות מוקדמות כי התסריט הזה אפשרי. 

  

המפסידה הגדולה היא המפלגה הנוצרית-דמוקרטית, בראשותו של ראש הממשלה בשמונה השנים האחרונות, יאן פטר בלקננדה. המפלגה שעמדה בראש הממשלה היוצאת, שהתפרקה על רקע מחלוקת על נסיגת החיילים מאפגניסטן, זכתה ב-21 מושבים בלבד, מחצית מכוחה בפרלמנט היוצא.

 

האבסורד הוא שאפגניסטן אמנם היתה האמתלה לבחירות הנוכחיות, אך היא כלל לא הוזכרה במסע הבחירות. במוקד השיח הציבורי עמדו

הקיצוצים בתקציב המדינה ושאלת ההגירה - נושאים שזיכו את מועמדי הימין, וילדרס ורוטה, בתמיכה רחבה. וילדרס הלאומן ניצל את ההזדמנות שנפלה לחיקו ושלהב את היצרים בסוגיית ההגירה בזכות עמדתו האנטי-מוסלמית.

 

ההתמקדות בכלכלה העלתה את קרנו גם של רוטה השמרן. כהן הזהיר במהלך מסע הבחירות את הציבור ההולנדי שתוכניתו של רוטה לקצץ בתקציב תפגע בעיקר בשכבות החלשות, וקשה לדמיין מדיניות כלכלית שהשניים יוכלו להסכים עליה.


פורסם לראשונה 09/06/2010 23:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוטה. יסתדר עם כהן?
צילום: AP
תיקו. כהן
צילום: רויטרס
וילדרס. 24 מושבים
צילום: רויטרס
הולך הביתה. בלקננדה
צילום: רויטרס
מומלצים