שתף קטע נבחר

מצעד הטירוף: המשחקים ההזויים ביותר

אלימות פורצת גבולות, עלילה מחרידה, מחלות נפש, ג'וקים וחייזרים יפניים - את כולם תמצאו במצעד המשחקים ההזויים, המסוייטים והמטורפים ביותר. נוסטלגיה מדממת לא לילדים

עולם המשחקים הוא ממלכה ללא גבולות; מאז ימי המשחקים הראשונים עברה התעשייה הרבה מאוד, ופיתחה ז'אנרים חדשים וכיוונים חדשים, אשר הפתיעו וממשיכים להפתיע. היכולת ליצור עולם תוכן גרפי, ולהטיל פנימה את השחקן, היא לדעתי, אחד המימושים המרתקים ביותר של הדימיון האנושי.

 

בחלוף השנים ראינו צדדים יותר אפלים, מפחידים, מעוותים ומטורפים של ההוויה האנושית ניצקים אל תוך משחקי מחשב וקונסולות. למעשה, חלק מהמשחקים מציגים ספורים ןדמויות הזויות ומסוייטות, במידה שמפחידה ועדי הורים אך סוחפת את ילדיהם. אנחנו גאים להציג בפניכם את מצעד המשחקים ההזויים ביותר.

 

American mcgee's Alice: מלכת הבלהות

אמריקן מקגי הוא מעצב משחקים אשר תחת ידיו עברו Doom, Quake ולהיטים אחרים. עבודתו המיוחדת ביותר היא ללא ספק, גם המעוותת ביותר ברשימה זו.

 

המשחק American mcgee's Alice ראה אור בשנת 2000, וייחודו בכך שהפך את עולם התוכן הצבעוני והמשונה של עליסה להרפתקה אלימה, מסוייטת וסהרורית, שהקדימה את זמנה. המשחק, שהופץ על ידי EA, נפתח עשר שנים לאחר שאליס עזבה את ארץ הפלאות, ובינתיים תאונה איומה הובילה אותה אל מוסד לחולי רוח.

 

לאורך כל העלילה, המורגשת משלב לשלב, ניתן לחוש את הבלבול של הגיבורה, אשר לא מצליחה להבדיל בין דמיון למציאות, ולאט לאט מגלה מה תפקידה בסיפור. הסביבות כוללות דלתות מרחפות, ילדים מטורפים, קלפים רצחניים וגירסאות מעוותות ואכזריות לכל הדמויות מהספר הקלאסי של לואיס קרול.

 

 

למי שלא מכיר את המשחק, נסתפק ונאמר שצריך לסיים אותו כדי להבין מה פירושה של תמונת הרקע בתפריט הראשי. היו משחקים אלימים ממנו ובעלי עלילה עשירה יותר, אך ההשקעה בפרטים הקטנים, בסביבות הצבעוניות והדינמיות, ובדמויות הפכה אותו להזוי ביותר בפנתיאון זה, ולמשחק יוצא דופן ומומלץ מאוד.

  

The Suffering: הכלא הוא גיהנום

השנה היא 2004, ולעולם יצא משחק פעולה חדש. טורק הוא אסיר בכלא אפל, אשר הורשע ברצח של אשתו ובנו. הוא עצמו מבלה את ימיו בהמתנה לביצוע גזר דינו – מוות. לילה קסום אחד האורות נכבים, וקשת צבעונית ומחרידה של יצורי סיוטים יוצאת לה מהקירות והתקרה, ומתחילה להפוך את הסוהרים והאסירים לקונפטי. טורק מנסה להציל את עצמו, ולגלות על עצמו דברים שלא ידע כי קיימים בו.

 

המשחק זכה למקום השני והמכובד בזכות שני אלמנטים, שמבדילים אותו מרבים אחרים: עיצוב אויבים גאוני, ומחלת הנפש של הגיבור – שבאה לידי ביטוי בצורה רנדומלית ומוחשית.

 

 

כל אחד מהאויבים מעוצב על פי שיטת הוצאה להורג שונה , שהיתה נהוגה בהיסטוריה: עריפת ראש, תלייה, כיתת יורים, קבירה בחיים, זריקת רעל, שריפה ועוד ועוד. כל אויב מפתיע יותר מקודמו, ולו אופי תנועה והתנהגות שונים לחלוטין.

 

בנוסף, מפעם לפעם מקבל הגיבור פלאשבקים משונים הכוללים מלמול של אשתו ובנו שנרצחו, תמונה מעברו או סתם קולות משונים מראשו שיוצאים אל חלל המשחק. אלו מופיעים בצורה רנדומלית למדי, ומעשירים את האווירה המסוייטת של המשחק.

 

ProtoType: חיידק טורף

האלימות היא כרסום יסודות הדמוקרטיה, אמר אדם דגול. מאידך, אלימות דימיונית, מצויירת וממוחשבת היא כיף גדול, ואף פורקן לכעסים ותסכולים אמיתיים. אם אלימות מצויירת היתה פתרון פסיכולוגי מוכר, הרי שאלכס מרסר, גיבור ProtoType, היה זיגמונד פרויד.

 

במשחק, אשר יצא בשנת 2009, עליכם לברר מה עשתה זרוע מסתורית של צבא ארצות הברית לגופכם במסגרת ניסוי לא ברור, ומדוע החל לגדל טפרים ודוקרנים משלל סוגים, וכיצד החלו כל אנשי ניו יורק להפוך לזומבים אוכלי אדם.

 

 

זאת, תוך כדי בריחה מהצבא, שמנסה ללכוד אתכם – ומלחמה בשיקוצים מעוותים למיניהם. אבל פרוטוטייפ נמצא ברשימה הזו בגלל שמפתחיו מילאו אותו בתנועות ומהלכים אלימים ומוזרים שכמותם טרם נראו.

 

אלכס מרסר נגוע בווירוס שמאפשר לו לספוג את גופם של עוברי אורח ואויבים ולקבל הבזקים קצרים מזכרונותיהם, אשר בלעדיהם קשה מאוד להבין מה קורה בעלילה. הווירוס גם נותן לו כוחות על נפלאים, שנועדו בעיקר להרוג את כל מה שהוא לא אלכס מרסר.

 

ניתן לזנק על חייל אויב, להפילו לארץ ולמרוח אותו על הקרקע כשאתם גולשים על גופו. או במילים אחרות, סקייטבורד אנושי מצוייר. תלישת איברים, שיפוד המון מבוהל על אינספור דוקרנים שבוקעים מגופכם, לקצור אויבים בטפרים שגורמים לאלו של וולברין להראות כבניית-ציפורניים סולידית, לחלק אויב לרבעים ועוד שלל מהלכים שצובעים את העיר באדום.

 

בגלל אלימות יצירתית, עלילה מתפתחת ומסחררת, ובעיקר, עוד המון אלימות יצירתית – נמצאים אלכס והווירוס שלו במקום השלישי.

 

AVP : ארוחת-אדם באפילה

Alien Vs. Predator הוא קונספט שראשיתו בקומיקס, ועם צבירת מעריצים הפך למשחק. כותר זה מאפשר לכם לשחק בתור חייל אנושי, טורף או בתור החייזר המחריד.

 

למשחק אווירה אפלה ומאיימת מאוד, המשחזרת בצורה מאוד מוחשית את עלילת הסרטים – בדגש על "הנוסע השמיני 2". כל צל באפילה נראה כמו חייזר, וזה ממש לא משחק שכיף לשחק בחדר חשוך כשאתם לבד בבית. עקרונית, די בכך שהוא משחק אימה קלסטרופובי כדי להביא אותו לרשימה, אבל כשאתם משחקים בתור החייזר, הופכת החוויה לפסיכודלית.

 

התנועה היא מהירה במיוחד – יותר מכפול ממהירות התנועה הממוצעת של משחק יריות. התנועה היא גם על התקרה והקירות, בתוך תעלות אוורור, סדקים ועוד – כמו ספיידרמן, אך הרבה פחות ידידותי. החייזר לא רק הורג את יריביו בטפריו או בשיפודם על זנב הסכין שלו: הוא אוכל אותם.

 

היכולת לחמוק באפילה במהירות מסחררת, תוך צפיה שברי רגעים בהם אויבכם האנושי מעוות פניו לפני שהוא נטרף, זיכתה את AVP במקום של כבוד ברשימת ההזויים.

 

משחק ההמשך, AVP2, אמנם כלל סצנות בהן על החייזר לאכול את דרכו החוצה מגופו של פונדקאי אנושי, אך הוא צבעוני וסטנדרטי יותר, ולא מחדש יותר מדי.

 

Katamari Damacy: מלך יפני שיכור

לפעמים אין צורך באלימות או הפרעות התנהגות כדי ליצור משחק פסיכי. נאמקו, חברת המשחקים המפורסמת, יצרה משחק שהוא אחד הדברים הכי מוזרים שאי פעם יצאו מיפן. במשחק זה אתם משחקים יצור צבעוני ופוקימוני למראה שגובהו עשרה סנטימטרים. גיבורנו הירקרק מנסה לבנות מחדש עולם שנהרס.

 

זה יכל היה להיות מסר אקולוגי חביב, אלא שהעולם נהרס מידיו של אבי היצור, מלך היקום, שהשתכר והרס אותו בטעות. אם לא די בכך, בן המלך בונה את העולם על ידי גלגול כדור קסום המדביק אליו חפצים הנדרשים לבניית העולם שאבד.

 

הכדור הולך וגדל – עד לקוטר של עשרות ומאות מטרים, והנסיך נראה ממש כנקודה קטנה וירוקה לידו. עצם העובדה שיש לכם יכולת להדביק עצמים - מסיכות ועד בניינים וחיות משק - לכדור מתגלגל ענקי, תוך האזנה למוזיקת פופ יפנית מהסוג הרע, היא שהופכת את קטמארי דמאסי למשחק מוזר ומשונה במיוחד.

 

משחקים הזויים נוספים 

Chou Aniki: משחק מכות ל- SNES, הדומה ל-Street Fighter אך רחוק ממנו שנות אור. הדמויות שנויות במחלקות ומוזרות בצורה יוצאת דופן. בין השאר, תוכלו למצוא ביניהן אל יווני ערום לגמרי הנלחם מתוך אמבטיה מעופפת, שרירן בעל תנועות נשיות בולטות במיוחד ובחורה שלראשה ספינה אמיתית.

 

Bad Mojo : קווסט אפל ומשונה מ-1996, בו אתם משחקים את רוג'ר סאמס, חוקר שמנסה להתעשר על ידי הונאת הקרן המממנת את המחקר שלו, בדיוק כשכישוף מוזר הפך אותו למקק. סאמס צריך לפתור חידות תוך הימלטות ממגוון יצורים ואויבים, כדי להפוך שוב לאנושי.

 

Toilet Kids : האח הרקוב של קומנדר קין. המשחק מציג את סיפורו של ילד חביב שהולך לשירותים באמצע הלילה, ונשאב אל תוך האסלה לעולם קסום של הפרשות למיניהן. לא מומלץ לילדים, נשים בהריון ובעצם, לאף אחד. 

 

Doom: משחק היריות המפורסם מתחילת שנות התשעים מסתיים בסצנה פסטורלית בה ארנבת עדינה אוכלת עשב להנאתה, ובתמונה הבאה מוצג ראשה על שיפוד. גם משחק ההמשך, Doom2, נחבט בשולי השפיות: כדי לסיים אותו, יהיה עליכם לירות בראשו של ג'ון רומרו, יוצר המשחק.

 

אלו הם ללא ספק, משחקים מטורפים ויוצאי דופן, אבל יתכן שמה שהפתיע אותנו לאו דווקא עשה לכם את זה.  מרגישים שהזנחנו משחק? מכירים אחד מטורף והזוי יותר? ספרו לנו בטוקבקים

 

בהכנת הכתבה השתתף דמיאן פרימוריסה, Games.co.il

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים