שתף קטע נבחר

עדות קפטן המרמרה: "הזהרתי מאמצעי הלחימה"

משרד החוץ הפיץ סרטון ובו העדות שמסר קברניט ספינת המשט הטורקית לעזה, בה סיפר על היערכות הפעילים שם לעימות עם החיילים. לדבריו, ניסה למנוע את פרץ האלימות - אך ללא הועיל. "נתתי הוראה לאסוף את כל הברזלים"

בעוד תומכי הפעילים מהספינה הטורקית ה"מרמרה" ממשיכים לגרוס כי צה"ל הוא שיזם והחל את האלימות על הסיפון, מספקת היום (ו') ישראל הוכחה נוספת לכוונותיהם האמיתיות של אותם "פעילי שלום". לראשונה מאז תקרית המשט, פרסם משרד החוץ את עדותו של קברניט האוניה הטורקית, שסיפר כי חזה במו עיניו במשתתפי המשט כשניסרו מוטות מהסיפון, והפכו אותם אחר-כך לאלות ברזל.

 

האיש, מוחמט טובל, ציין כי ההכנות על הסיפון לקראת עימות עם צה"ל החלו כבר שעתיים טרם הגעתם של ראשוני הלוחמים למקום, זמן קצר לאחר שלוחמי חיל הים הורו לקברניט לעצור במערכת הכריזה.

 

במקביל ומן הצד השני, פרסמה "התנועה לשחרור עזה" תיעוד חדש - יוצא דופן באיכותו ובהיקפו - ממצלמתו של במאי אמריקני שתיעד את ההתרחשויות על סיפון ה"מרמרה" במהלך השתלטות צה"ל על הספינה. הסרטון כולל תמונות קשות לצפייה.

 

טובל ציין כי בשעות שטרם תחילת העימות, הורגשה אווירה מתוחה במיוחד בקרב הפעילים שהתקהלו על הסיפון המרכזי. לאחר בדיקה שערך הבין כי אנשי הארגון הטורקי IHH הם שהיו אחראים להכנת האלות. אותה פעילות, כך העיד, עוררה את דאגתו - ובשל כך ניסה למנוע אותה, אך ללא הועיל.

 

"שאלתי את הקפטן השני מה קורה שם והוא אמר שהם חותכים את מוטות הברזל ומניחים אותם על הגשר. בזמן שהחיילים שלכם השתלטו על הספינה, הם (הפעילים) נכנסו ולקחו אותם משם. את מה שראיתי, זרקתי בעצמי לים ואת חלקם אחסנתי. לא ידעתי שהייתה כמות בלתי מבוטלת של אמצעי לחימה שם", אמר הקברניט בחקירתו.

 

כשנשאל האם ערכו הפעילים הכנה לקראת עימות אלים עם הלוחמים, השיב האיש: "כן. זה מה שעודכנתי. אני הזהרתי אותם, אמרתי להם שהאנשים על הספינה באו כדי להפגין וביקשתי מהקפטן השני ללכת לאסוף את כל הברזלים החתוכים".

 

תיעוד חקירת הקפטן וסרטון עדותו של פעיל נוסף מהמשט הועלו לאתר המרכז למודיעין ולטרור של המרכז למורשת המודיעין הישראלי, ואמור לשמש את כלי התקשורת ואת ההסברה הישראלית בנציגויות המדינה השונות בחו"ל. אותו אתר זוכה לאמינות גבוהה, בשל העובדה שהחומרים מועלים אליו כשהם גולמיים מבלי שיעברו עריכה כלשהי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההתרחשויות על סיפון המרמרה
מומלצים