שתף קטע נבחר

דיווח: סעודיה תאפשר למטוסי ישראל לטוס לאיראן

לפי הטיימס הלונדוני, סעודיה הבטיחה שבמקרה של תקיפה ישראלית במתקני הגרעין באיראן, מטוסי חיל האוויר יוכלו לעבור בשטחה ללא חשש שיותקפו. בשנה שעברה דווח כי ראש המוסד דן בנושא עם גורמים סעודים, שרמזו כי יעלימו עין

סעודיה ביצעה ניסויים במערכות ההגנה האוויריות שלה, שנועדו לאפשר למטוסי חיל האוויר הישראלי לעבור במרחב האווירי של הממלכה בדרכם להפצצת מתקני הגרעין באיראן. מקורות ביטחוניים במפרץ הפרסי אמרו לעיתון "הטיימס" הלונדוני, המפרסם את הדברים הבוקר (שבת) כי ריאד הסכימה לאפשר למטוסים ישראליים לעבור בשטח אווירי צר בצפון סעודיה, על-מנת לקצר את משך הטיסה לאיראן.

 

כדי להבטיח שהמטוסים לא יותקפו על-ידי טילים ממערכת ההגנה בסעודיה, ביצעה ריאד, כך על-פי הדיווח בעיתון הלונדוני, בדיקות שיבטיחו כי היא לא תופעל במקרה שיטוסו מעליה המטוסים הישראלים. לאחר שהמטוסים הישראלים ייצאו משטח המדינה, המערכת תשוב לפעול כרגיל.

 

לפני כמעט שנה דיווח העיתון הבריטי כי ראש המוסד מאיר דגן קיים מגעים עם גורמים סעודים בנושא, ואף עדכן בסוגייה את ראש הממשלה בנימין נתניהו. גורם דיפלומטי סיפר אז כי "הסעודים הסכימו באופן מרומז שמטוסי חיל האוויר הישראלי יטוסו מעל המרחב האווירי שלהם במסגרת משימה שאמורה לשרת אינטרסים משותפים של ישראל וסעודיה".

 

גורם ביטחוני אמריקני באזור אמר לעיתון כי "הסעודים נתנו את הסכמתם לישראלים ויעלימו עין". לדבריו, "הם כבר עשו

את כל הבדיקות הנדרשות, ויבטיחו שמטוסי הקרב שלהם לא יתקפו ומערכת ההגנה לא תופעל. מחלקת המדינה האמריקנית אישרה את כל הפעולות האלו".

 

מקורות בסעודיה אמרו כי בכירי הממלכה מסכימים ביניהם לגבי מעבר המטוסים הישראלים. למרות המתיחות בין סעודיה לישראל, החשש שטהרן תממש את שאיפותיה הגרעיניות משותף להן. אחד המקורות אמר ל"טיימס" כי "כולנו יודעים את זה. אנחנו נאפשר לישראלים לעבור ולא נראה כלום". 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס קרב ישראלי. ארכיון
צילום: AP
מומלצים