שתף קטע נבחר

הישג לרוכבים: סיכוי טוב לירידת תעריפי הביטוח

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום את הצעת החוק של ח"כ פאינה קירשנבאום, שמשמעותה המעשית: הורדת תעריפי הביטוח לרכב דו-גלגלי

הקרב על תעריפי ביטוח החובה לרוכבים, עדיין לא נגמר. משתמשי הרכב הדו-גלגלי בישראל רושמים היום הישג משמעותי ראשון בקרב נגד תעריפי ביטוח החובה. ועדת השרים לענייני חקיקה דנה היום בהצעת חוק פרטית של ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), אשר אמורה להביא להורדה ניכרת בתעריפי הביטוח. למרות חששות מוקדמים, אושרה ההצעה ללא בעיות מיוחדות, והחוק יועבר לקריאה טרומית בכנסת כבר ביום ד' הקרוב.

 

הסעיף העיקרי בהצעת החוק הוא קביעת שיעור העמסה של 8% לגירעונות "הפול", המאגר הביטוחי בו משתתפות כל חברות הביטוח, ואשר במסגרתו מבוטחים חלק הארי של בעלי הרכב הדו-גלגלי כיום. במלים פשוטות, 8% מכלל הכנסות ביטוח החובה, ישמשו לכיסוי גירעונות הפול.

 

יש להזכיר כי בעת יישום הרפורמה בביטוח החובה בתחילת שנות ה-2000, הותקן מנגנון ההעמסה על-מנת לפצות על עיוות שנוצר בשל הרפורמה כלפי רכב דו-גלגלי. לשון החוק דאז קבעה שיעור העמסה של עד 8%. אלא שמאז, ובאופן עקבי, הקטין האוצר את גירעונות הפול באמצעות העלאת תעריפי הביטוח לרכב דו-גלגלי; כיום, לאחר העלאת התעריפים האחרונה (נובמבר 2009), עומד שיעור ההעמסה על קצת פחות מ-4%, כאשר אגף הפיקוח על הביטוח ושוק ההון באוצר הצהיר מפורשות כי בכוונתו לבטלו בסופו של דבר לחלוטין, כך שהאופנוענים יישאו במלוא הסיכון הביטוחי שהם מייצרים.

 

לקראת הדיון היום רבו החששות כי התנגדות נמרצת של משרד האוצר תמנע את אישור ההצעה, כפי שאירע בעבר עם הצעות חוק אחרות בעניין תעריפי הביטוח. אלא שלמרות התנגדות האוצר, אושרה ההצעה. במקביל להעברתה לקריאה טרומית, הוחלט על הקמת ועדה מקצועית בראשות שר המשפטים יעקב נאמן, שתבחן את נושא ביטוח רכב דו-גלגלי.

 

"זה עדיין לא נגמר", אמרה ל-ynet ח"כ פאינה קירשנבאום, יוזמת החוק. "משרד האוצר עוד עלול להציב מכשלות. בימים האחרונים נחתו על שולחני כל מיני הצעות ורעיונות לחוק הזה, כולל רעיון ה"קופסה הירוקה" שתותקן ברכבו של מי שיבחר בכך, ואשר תבחן את אופן נהיגתו. אבל אין ספק שעברנו משוכה גבוהה מאד היום". בכוונת קירשנבאום להמשיך ולדחוף את החוק כדי שיעלה לקריאה שנייה ושלישית במושב החורף של הכנסת.

 

ח"כ כרמל שאמה (ליכוד), מי שהצטרף למאבק האופנוענים עוד בימיו הראשונים, והעומד בראש השדולה הדו-גלגלית בכנסת, היה מאד שבע רצון מההתפתחות. "עבדנו קשה בשביל זה", אמר שאמה. "המשמעות של ההצבעה היום היא כי הצלחנו להביא את הממשלה לצדנו. ברור שזה לא נגמר וצריך להמשיך לעבוד, אבל הצעד הגדול והחשוב מאחורינו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאת הרוכבים
צילום: דנה קופל
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים