שתף קטע נבחר

צה"ל נגד הפטור לחרדים: "צבא העם יקרוס"

האוצר יוזם תוכנית שתעניק פטור אוטומטי מגיוס לחרדים בני 22 עם שני ילדים, אבל בצה"ל לא מתלהבים. "בעוד עשור 60% מהאוכלוסייה לא יגויסו וזה יביא לקריסת צבא העם", אמר ראש אכ"א אבי זמיר. שטייניץ: צה"ל יסתדר בלי החרדים, הכלכלה לא

שילוב חרדים בשוק התעסוקה - לא על חשבון הגיוס לצבא. בצה"ל לא מתלהבים מתוכנית 22+2 שיוזם האוצר, לפיה יינתן פטור אוטומטי מגיוס לצעירים חרדים מגיל 22, שלהם שני ילדים. הפטור אמור לאפשר לחרדים להשתלב בשוק התעסוקה, אבל היום (ד') הבהיר ראש אכ"א, האלוף אבי זמיר, כי לתוכניות עלולות להיות השפעות מרחיקות לכת על צה"ל.

 

"כיום 50% מהאוכלוסייה לא שותפה לשירות הצבאי ותוך עשור המספר יעלה ל-60%. מצב כזה עלול להוביל לקריסתו של מודל צבא העם, ובלי צבא העם יהיה לנו צבא הרבה פחות איכותי והרבה יותר יקר", אמר זמיר בפורום קיסריה של המרכז הישראלי לדמוקרטיה, בפאנל שעסק בתעסוקת חרדים.

 

"דווקא כיום יש תהליך שבו החרדים משתלבים בצה"ל", הוסיף זמיר. "יש כיום שלושה מסלולים לחרדים. בנח"ל החרדי, שהוא הגדוד הכי גדול בצה"ל, עם ארבע פלוגות, מסלול שח"ר שבו חרדים רבים משמשים כתוכניתנים וכאנשי מקצוע נוספים. במסלול נוסף שמתחיל כיום אנחנו אוספים חבר'ה שיושבים על הברזלים ומלמדים אותם מקצוע טכני".

 

"גיוס החרדים יתרום גם לכלכלה, הבהיר ראש אכ"א. "מעסיקים מסתכלים אחרת על חרדי ששירת שירות צבאי. בטווח של עשור, אם חצי מהחרדים יתגייסו, תהיה לכך תרומה של עשרה מיליארד שקלים למשק. לפני 10 שנים, אף אחד לא היה מאמין שכל כך הרבה חרדים יתגייסו מאחר והם זרקו אותנו מהישיבות שלהם כשהם באו לדבר איתנו על גיוס. אסור לעצור את התהליך הזה".

 

תוכנית 22+2 מאפשרת פטור אוטומטי משירות צבאי לצעירים מגיל 22 עם שני ילדים. הנהנים העיקריים ממנה אמורים להיות עולים חדשים וחרדים, שדחו את גיוסם במסגרת חוק טל. שר האוצר יובל שטייניץ, שחשף את התוכנית היום בפורום קיסריה, הסביר את חשיבותה: "זה אכן מרגיז שאני שירתתי בגולני והחרדים לא משרתים, אבל צה"ל יסתדר גם בלעדיהם והכלכלה לא".

 

"בשנות החמישים המדינה אמרה 'אם אין צבא, אין עבודה', אבל כיום חייבים לחתוך את הקשר הזה", אמר שטייניץ. "הלוואי שגם ערבים יתגייסו, אבל כרגע הצורך המיידי הוא שכולם ייצאו לעבודה. יש מצב אבסורדי שחרדים יוצאים לעבודה בגיל 40, כשהם כבר לא צריכים להתגייס. בשלב הזה זו כבר עבודה ללא ניסיון ומיומנויות, שלא תורמת הרבה - לא לפרנסתם ולא למשק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר שטייניץ. לחתוך הקשר בין צבא לעבודה
צילום: יוסי זמיר
האלוף זמיר. מזהיר מצבא פחות איכותי
צילום: דודו אזולאי
מומלצים