שתף קטע נבחר

עבר בטרומית: חוק להוזלת הביטוח לרוכבים

הצעת החוק שעיקרה הורדת תעריפי הביטוח לכלי רכב דו-גלגלי, עברה היום בכנסת בקריאה טרומית ללא מתנגדים. השלב הבא - ועדה בין משרדית

הכנסת אישרה: חוק להפחתת מחירי הביטוח עבר בקריאה טרומית. הצעת החוק של של ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), הקוראת להוריד את תעריפי ביטוח החובה לרוכבים בישראל, עברה ללא מתנגדים בקריאה טרומית. 32 חברי כנסת הצביעו בעד ההצעה, המאפשרת להחזיר למעשה את תעריפי ביטוח החובה לעידן שלפני הרפורמה שייקרה משמעותית את התעריפים.

 

 

עיקר הצעת החוק שזכה לתמיכה גורפת, גורס כי יש להגביל את מינימום הגירעון (העמסה) של "הפול", המאגר הביטוחי בו משתתפות כל חברות הביטוח, ואשר מבטח את מרבית רוכבי האופנועים והקטנועים. סף הגירעון שנקבע בעת שהוקם "הפול" עמד על 8% מכלל הכנסות ביטוח החובה, אשר ישמשו לכיסוי גירעונות הפול. סף זה ירד ל-4%, והאוצר הצהיר כי בכוונתו לבטלו באופן סופי. לטענתם כדי שהרוכבים ישאו במלוא הסיכון הביטוחי שהם מייצרים.

 

מנגד טענו מובילי המאבק כנגד הרפורמה בביטוח, כי פקידי האוצר דואגים להכנסות של חברות הביטוח הנאמדות במאות מיליוני שקלים. הצעת חוק זה באה לקבוע סף מינימום,אותו יצטרכו חברות הביטוח להעביר כדי לכסות על הפסדי "הפול". כדי לוודא כי הפעם יקבעו תעריפים הוגנים והולמים, תאסוף ועדת בדיקה בין-משרדית, בראשותו של שר המשפטים, את הנתונים הרלוונטיים מכל משרדי הממשלה הנוגעים בסוגיה.

 

ניסים בנימין, יו"ר מטה המאבק למען כלי הרכב הדו-גלגלי, הסביר היום ל-ynet  כי זו הפעם הראשונה שוועדה תבדוק את כל השלכות גובה תעריפי הביטוח על הענף הדו גלגלי בישראל, והשפעתו על הסביבה, לרבות מבחינה חברתית, תעבורתית, בריאותית ועוד. הוועדה אמורה לדון בעניין כשלושה חודשים, ולאחר מכן תגיש את מסקנותיה לוועדת שרים מיוחדת, הכוללת את נציגי התחבורה, המשפטים, האוצר ואיכות הסביבה. בהמשך יעברו המסקנות לאישור סופי של ועדת הכלכלה של הכנסת.

 

חבר הכנסת כרמל שאמה אמר היום כי "מחירי הביטוח יחזרו להיות שפויים, ועשויים להיות נמוכים יותר מהמחיר שנדרשו הרוכבים לשלם לפני כניסת רפורמת הביטוח הנוכחית לתוקף. משמעות החוק היא כי בשנת 2011, המחירים יהיו נמוכים יותר".

 

יוזמת החוק, ח"כ פאינה קירשנבאום, הוסיפה כי "לרכב הדו-גלגלי יתרונות רבים" והוא משרת אוכלוסייה שאין ביכולתה הכלכלית להחזיק כלי רכב גדול יותר. "בהיעדר מדיניות ברורה של הממשלה בנושא", תחזיר הוועדה שתקום את קביעת המדיניות לידי הממשלה והכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאת רוכבי הדו-גלגלי, יש אור בקצה המנהרה
צילום: דנה קופל
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים