שתף קטע נבחר

חרדים לשוטר אתיופי: שחור, לא שמים עליך

שוטרים ממוצא אתיופי נאלצו להתמודד עם קריאות גזעניות מצד מפגינים חרדים במתחם אנדרומדה ביפו. 15 מפגינים נעצרו, אך הם אינם מזדהים, ומחר יובאו לבית המשפט. במשטרה חוששים כי מחר יתפשטו ההתפרעויות גם לבני ברק

"שחור, אנחנו לא שמים על העצמות שלכם". מאות מפגינים חרדים, שהתפרעו בצהריים (יום ד') ביפו, קראו קריאות גזעניות קשות לעבר שוטרים ממוצא אתיופי, ולעבר השוטרים האחרים קראו "נאצים". הם יידו בלוקים, ופצעו חמישה שוטרים. המפגינים גם הבעירו פחי אשפה וחסמו כבישים מרכזיים. במשטרה מעריכים כי המחאה תתחדש כבר מחר, ונערכים אף לתרחיש שהיא תתפשט גם מעבר ליפו - ואולי אף תגיע לבני ברק.

 

מפקד משטרת מרחב יפתח, ניצב משנה יורם אוחיון, ספג קריאות "נאצי, אתה דומה לאייכמן. אתה תשלם על זה". בכוונת המשטרה להביא מחר לבית משפט השלום בתל-אביב את 15 המפגינים שנעצרו במהלך המחאה, שם יבקשו להאריך את מעצרם. עד אז, הם יבלו את הלילה בתא המעצר. בדומה להפגנות בעבר, גם הפעם הגיעו החרדים ללא תעודות זהות, והם אינם מזדהים ואינם משתפים פעולה עם המשטרה.

 

ארבעה מבין השוטרים שנפצעו קל קיבלו טיפול בשטח, ואילו אחד נוסף הועבר לבית החולים "וולפסון" שבחולון. באירוע נפצעו גם כמה מהמפגינים, שסבלו מחבלות בפניהם. הם קיבלו טיפול בשטח ואחר כך פוזרו, יחד עם מאות מחבריהם, באוטובוסים שהשיבו אותם לירושלים, בית שמש, מודיעין-עלית ובני ברק.  

 

כמעט מדי יום מפגינים מול מתחם אנדרומדה חרדים, ומוחים על עבודות החפירה במקום, שגורמות לדעתם לחילול קברים. השוטרים, שרגילים להתקהלות הבלתי-חוקית של החרדים, נערכו לאירוע דומה, אלא שהפעם המפגינים לא הסתפקו בקריאות גנאי לעובדים במקום, החלו להתפרע, לטפס על הגדר ולפרק אותה.

 

בעקבות המהומות האלימות נסגר זמנית לתנועה רחוב יפת מאזור כיכר השעון ודרומה. גם אחרי שוך המהומה הראשונית, לצד השוטרים עמדו מאות מפגינים חרדים, חלקם נושאים שלטים "פושעים, שודדים, סלקו ידכם מבית הקברות". רק כעבור שעות, החלה המשטרה לפזר בכוח מאות חרדים לאוטובוסים. המפגינים המשיכו ליידות בקבוקים מתוך האוטובוסים לעבר השוטרים.

 

Read this article in English  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מהומות באזור אנדרומדה
צילום: AFP
שוטרים נפצעו, חרדים נעצרו
צילום: ירון ברנר
מומלצים